İşverenlerin çalışanlar için ödediği özel bireysel emeklilik ve şahıs si

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere ticari şirketler zorunlu olarak işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim öderler. Ödedikleri bu sigorta primleri dışında, ayrıca özel sigorta şirketlerine bireysel emeklilik sigortası veya hayat sigortası primlerini de isteğe bağlı olarak ödemektedirler. İşverenler tarafından zorunlu olmamakla birlikte, çalışanlar adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ve diğer şahıs sigorta primlerinin gider olarak kayıtlara alınıp alınmayacağı hususu hep tartışma konusu olmuştur. Bu husustaki yasal düzenlemeler şöyledir;

Gelir Vergisi Kanunu’nun 40’ncı maddesinin (9) numaralı bendinde yer alan hüküm, işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarının, ücretle ilişkilendirilmeksizin, ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilmesine imkan tanımaktadır.

Bu kapsamda indirim konusu yapılabilecek tutar, çalışanın elde ettiği ücretin %10’unu ve yıllık bazda asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır.

Bu madde kapsamında yapılacak indirim, işverenler tarafından hizmetlilerine yönelik olarak sadece bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarını içermekte olup, diğer şahıs sigorta primlerini içermemektedir.

İşverenlerce ödenen diğer şahıs sigorta primleri, işle ilgili olarak ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen ücret kapsamında olduğundan, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40’ncı maddesinin (1) numaralı bendi çerçevesinde genel gider olarak herhangi bir tutar ve oran sınırlaması olmaksızın indirim konusu yapılabilecektir. Öte yandan istenirse, söz konusu primler, ödendiği ayda elde edilen ücretin %5’ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak üzere hizmet erbabının safi ücret tutarının belirlenmesi sırasında indirim konusu yapılabilecektir.

ÜCRET GELİRLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİNDE TARİFE;

2013 yılında ücret gelirlerine uygulanacak vergi tarifesi aşağıdaki gibidir;

10.700 TL’ye kadar olan gelirler 15%
26.000 TL’nin 10.700 TL’si için 1.605 TL, fazlası 20%
94.000 TL’nin 26.000 TL’si için 4.665 TL, fazlası 27%
94.000 TL’den fazlasının, 94.000 TL’si için 23.025 TL, fazlası 35%

oranında vergilendirilecek.

ÜCRETLİLERİN ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Sözcük anlamı itibariyle ‘’asgari geçim indirimi’’ bireylerin insanca yaşayabilmeleri için gerekli olan asgari tutarın vergi dışı bırakılmasını ifade ediyor.

2013 yılından itibaren asgari ücretin yükseltilmesine bağlı olarak, ücretlinin kendisine, eşine ve çocuklarına uygulanan asgari geçim indirimi tutarı da arttı.

2013 yılında, ücretlilerin asgari geçim indirimi nedeniyle yararlanacakları aylık toplam vergi avantajı, 2012 yılı ile kıyaslamalı olarak tabloda gösterilmiştir.2012(TL) 2013(TL)
Bekar 66,49 73,4
Evli(Çalışmayan Eş) 13,3 14,67
İlk birinci çocuk 9,97 11,01
İlk ikinci çocuk 9,97 11,01
Üçüncü çocuk ve diğer her çocuk 6,65 7,34
Üç çocuk eşi çalışmayan için toplam 106,38 117,43

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR