Cengiz Sarıbay, kafalardaki bütün sorulara cevap verdi

MAKALEYİ DİNLE

Kongre ve kurultay döneminde CHP ile ilgili arka arkaya yazılar yazmıştım…

*İl kongresiyle ilgili…

*Kandıra, Karamürsel, Dilovası ve Başiskele ilçe başkanlarının “üst kurul delegesi” yapılmamasıyla ilgili…

*Kandıra ilçe örgütünün istifasıyla ilgili…

*İl yönetim kurulundan önce Güzin Çelik, sonra Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın istifasıyla ilgili…

*Kurultayda, parti meclisi için Sefa Sirmen, Haydar Akar, Mehmet Hilal Kaplan ve Halit Toraman’ın önerilmeleriyle ilgili…

Bu kadar yazı yazdım, İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan hiç ses çıkmamıştı.

Kendi kendime, “Demek söyleyecek sözü yok” diye düşünüyordum.

Meğer varmış.

Geçenlerde aradı, “Harun’la kahve içmeye geleceğiz” dedi.

“Harun” dediği, Harun Yıldızlı…

Bizim Rafet Yıldızlı’nın oğlu…

Genç ve başarılı işadamı…

Kahveleri söyledik, CHP üzerine sohbete başladık.

 

“Bana yüklenirken haksızlık yapıyorsun”

Cengiz Sarıbay’ın ilk sözü, “Bana yüklenirken haksızlık yapıyorsun” oldu ve başladı anlatmaya.

“Tamam benim de hatalarım olmuştur, özellikle bu süreçte iletişim sıkıntılarım olmuştur, ama gelişen olaylarda en ufak günahım yok. Bazı olaylar istediğim gibi gelişmedi. Yanlış anlamalar oldu. Partimize karşı olumsuz tutumlar, olayları bu noktaya getirdi.”

“Anlat şunları da herkes öğrensin” dedim.

O söyledi, ben not aldım.

İşte savunması:

 

Güzin Çelik ve Füsun Yıldız neden istifa etti?

“Önce Güzin Çelik’in istifasını anlatayım… Körfez ilçe başkanımızdan, il yönetimi için iki isim bildirmesini, birinin kadın olmasını istedim. Adnan Tok ve Güzin Çelik isimlerini verdi. Adnan Tok’u tanıyorum, Güzin Çelik’i tanımıyorum… Kongre bitti, araya yılbaşı girdi, bir hafta sonra Güzin Hanım’ın istifa dilekçesi geldi. Dilekçede, ailevi sorunlar nedeniyle il yönetiminden istifa ettiği yazıyordu. İlçe başkanına, ‘Güzin Hanım’la bir gelin, oturup konuşalım, sıkıntısı nedir’ dedim, ilçe başkanı kendisine ulaşamadığını söyledi. Hâlâ da kendisine ulaşabilmiş değiliz. Benim bu olayda nasıl bir kusurum olabilir ki?”

Cengiz Sarıbay, Prof. Dr. Füsun Yıldız’ın il yönetiminden istifasını ise şöyle açıkladı:

“Füsun Hanım istifa etmedi, istifa etmek zorunda kaldı… YÖK yasasının ilgili maddesi sebep gösteriliyor. Tamam ben hukukçuyum, ama ne ben ne Füsun Hanım işimizi gücümüzü bırakıp bu yasayla ilgilenecek değiliz. Yasa söyleyeceğini söylemiş, ama bizde 2009-2010 yıllarında Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil il yönetiminde görev yaptı, kimse sesini çıkarmadı. Bir iki yıl önce, Prof. Dr. Cumhur Kösemenli partimizin İzmit İlçe Yönetim Kurulu’nda hem de 2 yıl görev yaptı, yine kimse sesini çıkarmadı. Füsun Hanım, kongreden önce atanmış olarak il yönetimindeydi, kimse bir şey demedi. Şimdi seçim yaptık, Füsun Hanım il yönetiminde bulunamaz deniliyor. Eski örnekleri ortada.”

Cengiz Sarıbay’a “Madem örnekleri var, durumu Rektör Sadettin Hülagü ile bir konuşsaydın” dedim.

Şöyle cevap verdi:

“Telefon etmedim. Çünkü rektör bey, il başkanı seçildikten sonra beni arayıp tebrik etmedi. Belki Füsun Hanım’ın durumuyla ilgili benim aramamı bekledi, ama aramadım. Ne yapalım, yasa dün öyleyse bugün böyleyse, böyle olsun.”

 

Yönetim yedeğinde kadın bulunmaması

Cengiz Sarıbay’a, herkesin kafasındaki şu soruyu sordum…

“İl yönetiminden iki kadın istifa etti de, yerine gelenler erkek… Yedek yönetim kurulu listesine baktık, hiç kadın yok.”

İşte Sarıbay’ın cevabı:

“Doğru, yedek listede hiç kadın yok. Kadın üyelerimizin hiçbiri yedek listede bulunmak istemedi. Ne yapayım yani, zorla mı yazayım? Kimse istemeyince, yedek liste tamamen erkeklerden oluştu.”

 

Parti meclisi için önerilen 4 isim konusu…

Sohbetimizin sonunda, sıra geldi en taze konuya.

Parti meclisi için 4 ismin önerilmesine…

Bütün gazeteler yazdı, kimlerdi?

Sefa Sirmen, Haydar Akar, Mehmet Hilal Kaplan ve Halit Toraman…

Cengiz Sarıbay’a böyle bir listenin mantığını sordum.

“Her şeye rağmen üç ismi anladık da, Halit Toraman’ın Kocaeli listesinde ne işi var?” dedim.

İşte cevabı:

“Şöyle oldu… Önce şunu belirteyim. Ben kurultaya perşembe sabah gittim. Yolda adını vermeyeyim bir gazeteden bir muhabir aradı, parti meclisi için önereceğim isimleri sordu. Aynen şöyle dedim: ‘Biz, parti meclisine Kocaeli’den aday olacak bütün arkadaşlarımızı destekleyeceğiz. Şimdiye kadar bana Sefa Sirmen ve Haydar Akar aday olacaklarını söylediler. Eski milletvekilimiz Mehmet Hilal Kaplan da telefon etti, aday olmayı düşündüğünü söyledi. Bir de Halit Toraman Ankara’dan telefon edip destek istedi.’ Beni arayan muhabire aynen bunları söyledim. Bu isimleri parti meclisine öneriyoruz diye ifade kullanmadım. Ertesi gün o gazetede, ben o 4 ismi parti meclisine öneriyormuşum gibi haber çıkmış. Telefonum internete açık değil, yanımda bilgisayar da yok, ben o haberi okumadım. Haberin yayınlandığı gün, diğer gazetelerden arkadaşlar aradılar. Parti meclisine dört isim önerdiğimi söylediler. Yok böyle bir şey dedimse de inanmadılar. Baktım inandıramıyorum, genel merkezde de toplantı halindeyiz, ‘Madem o gazete öyle yazmış, siz de yazın’ dedim. Olay bundan ibarettir. Bir gazetenin yanlış haberi, olayları bu hale getirdi.”

“Siz o dört ismi değil de, hangi isimleri önerdiniz?”

“Genel merkez, isterseniz 5 isme kadar öneride bulunabilirsiniz dedi. İsimleri yazıp hazırlanan kutuya atmamızı istedi. Ben hiçbir isim önermedim. Ancak şu kadarını söyleyeyim, Kocaeli’den parti meclisine aday olan bütün isimleri ayırım yapmaksızın destekledik. Sonunda Haydar Akar arkadaşımız parti meclisine girmeyi başardı, bundan da büyük mutluluk duyduk.”

 

Cengiz Sarıbay’ın söyledikleri böyle

Sevgili okurlarım, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın kongre ve kurultay sürecinde yaşanan olaylarla ilgili söylediklerini sizlerle paylaştım.

Bu konularda başka söyleyeceği olanlar varsa, bildirsinler, bunları da hep birlikte öğrenelim.

Benim görüşüm şu.

CHP’de her şey dört dörtlük değil.

Kişiler arasında, örgütler arasında inanılmaz bir iletişim kopukluğu var.

Ve örgütlerle medya arasında…

Elbette her parti sorun yaşayabilir.

Ama bu sorun iyi bir iletişimle en aza indirilebilir.

Benim şimdilik söyleyeceğim bu!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Partili - Tanzer hocam sen doğrusun .bosver

Yanıtla . 0Beğen 24 Ocak 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR