Mahmut seçimi…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kocaelispor yönetimi, hayli dinamik bir girişle yönetimi devraldı. Atak, dinamik ve zamanı çok iyi değerlendirmek niyetindeki yönetim, kolları erkenden sıvayıp, 27 Haziran’daki kongreyi beklemeden teknik adamını da belirledi. 90’larda çalkantılı döneminde, Andan Dinçer ile Güvenç Kurtar arasındaki geçiş döneminde önemli mihenk taşıydı Mahmut Aydın. Tam bir Karadenizli yapısına sahip. Lakabı da oradan geliyor. Yani deli dolu anlamında. Karadeniz’in tüm özelliklerini taşıyor. O dönemde de Güvenç Kurtar, yeni sezonda Mahmut ve Ziya Doğan’ı düşünmediği için formüller ararken, çıktı ve basın toplantısıyla her ikisiyle de yolları ayırdı. Bir erde her ikisinin de futbolculuk yıllarının neticelenmesi anlamına geliyordu bu karar. Eğer Güvenç Kurtar başarılı olamasaydı, hesabı fena sorulurdu. Çünkü Ziya ve Mahmut. Öyle böyle değil, yıldız adamlardı. Allan yardım etti. Sirmen rüzgarıyla beraber takım şahlandı da, bu olay kolayca kapandı gitti…

 

HHH

 

Şimdi o Mahmut Kocaelispor’un başında teknik adam olarak görev yapıyor. Tabii ki aradan 25 yıl geçmiş. Çok şeyler değişmiş. Aslında Mahmut zaten bir süredir Kocaelispor alt yapısında çalışıyordu. Yani camiaya ‘Nereden geldi’ diyemeyeceğiniz bir adam. Kenti iyi tanıyor, Kocaelispor kulübünü iyi biliyor. Adnan Dinçer ile o yıl şampiyon olsalardı, şimdi Mahmut ve Ziya’nın heykeli dikilmiş olacaktı. Pekala yönetim kurulu, bu seçiminde aceleci davrandı mı? Şimdi bu konuşuluyor. Bence bunu konuşmak için hem geç hem de erken. Geç, çünkü yönetim artık kararını vermiş, taraftarın da benimseyeceği Mahmut’u göreve getirmiş. Gelip gelmemesi konusunu tartışmanın anlamı yok. Erken, çünkü henüz lig başlamadı. Nasıl hocalı olduğunun neyini tartışacaksınız?.. Zaman en iyi ilaçtır.

 

 

Yalnız şunun bilinmesi lazım. Geçen yıl Faruk Sarman ile umutlarla başladık lige. Arap takımıyla yaptığımız açılış maçında, Arap kızlarıyla yalelli yaparken ‘Bu takım 2.Lig’e yükselir’ dendi. İlk 5 haftada sıfır çeken takımda doğal olarak Faruk Sarman gitti. Remzi Demirer geldi. Yıllarca Gölcükspor’da 3.Lig’in her türlü ayak oyunlarını görüş bir teknik adam olan Demirer, “Yok öyle bir takım” deyip, erkenden çekip gitti. Düşünün artık takımın içindeki ‘amatör’ dediğiniz gençlerin durumunu. O yaşta, neler öğrenmişler. Şimdi de böylesi yapıda bir takım var ve Mahmut Aydın başına geçti bu takımın. Oyuncuların belki büyük birçoğu gidecek. Ama unutmayın ki, yeni sezonda görev vereceğiniz çocuklar da, gidenleri örnek alacak. O zaman yandı gülüm keten helva.

 

 

Yönetim kurulu işte tam da bu arada devreye girmeli. Yönetimde değişikliği sergilerken, Takım içerisinde de tam bir değişikliğin olduğunu hissettirmeli. Yeni kurulacak takımdaki oyuncuların, eski tas eski hamam bir yapıya gelmediklerini göstermeli. Mahmut Aydın eli sopalı bir teknik adamdır. Rafet Kırgız ise öyle çok sert bir yapıda değildir. Halim selim bir isimdir. Ama iş konusundaki ciddiyeti malumdur. Disiplini sopasız sergiler. İşte bu ikili ile birlikte dinamik bir yapı çizen Bahri Yavuz’un birlikteliği, sonucu belirleyecektir. Eğer taraftar da olayı benimser ve destek verirse, işler daha da kolaylaşacak ve uyum süreci daha kısa olacaktır. Dünya Kupası’nda Portekiz’in durumu, sadece Ronaldo’nun tek başına takım olmadığının göstergesidir. Kosta Rika. Takım olunca neler yapılacağının ispatıdır. Bizim takım da Kosta Rika gibi olmalıdır. Aç, geleceğe açık ve yarınları olan bir takım. Belki Dünya Kupası’ndan elenecekler ama yarınlarda büyük umutları olacak.

 

 

Son söz olarak da yönetimin şunu dikkat almasını bekliyoruz: Faruk Sarman 5 yıllık bir proje olarak göreve geldi ve 2 ayda gitti. Mahmut Aydın ile uzun bir projeniz varsa, bunu da vatandaş açıkça bilsin ve ona göre önlemini alsın.

 

 

……………………

 

 

Yuvacık Barajı kenarında piknik…

 

 

Babalar Günü hasebiyle oğlumuz Kubilay Yağcıoğlu annesi ile beni Yuvacık Barajı kenarına götürdü. Eee, bu kentin dağı taşı altından sporcu çıkar. Saklı Vadi mesire alanına geldi. Bir de ne görelim. Bizim dünyalar iyisi Burhan Ergin hocamız da ailesiyle piknik yapıyor. Biz kahvaltıya gittik, onlar akşama kadar kalıcı. Temiz ortamıyla beğenimi kazandı. Püfür püfür esen rüzgarda, biz gazeteciler için büyük bir lüks olan ailece kahvaltı yaptık. Çocukken, Çukurbağ’ın meşhur ‘Gavur Ali’si bizi kamyonun arkasına doldurur ve mahallece pikniğe giderdik. Seksenler dizisinde bunu bol bol görüyoruz. Şimdi ise kendi lüks ‘Lada’ arabamızla piknikteyiz. Neyse piknik alanında tabii ki basketbol sahası, voleybol sahası, çocuk oyun grupları ilgimizi çekiyor. Naylon topun peşinde 50 kişi koşarak piknik yapan bir neslin çocukları olarak, bu bizim hayallerimizde bile olmayacak bir imkan. Minikler babalarıyla çığlıklar içerisinde top oynuyor eğleniyor. Biz de onlar katılıyoruz ve hayatım boyunca en güzel babalar gününü yaşadım. Teşekkürler Kubi ve tabii satranç antrenörü olduğu için de tebrikler !..

 

 

 

İzmit sokaklarını anlayamanlar beceremez…

Her zaman söylerim ve yazarım: İzmit’in merkezdeki sokaklarını, caddelerini, arka mahallelerini bilmeyen biri bu kentte gazeteciliği de, siyaseti de, bürokratlığı da zor yapar. Kentin merkezinin havasını 47 yıldır soluyan biri olarak, Nevzat Doğan’ın zorlanacağını, Sefa Sirmen’in ise arka mahallere giremediğini söyleyen biriyim. Kent merkezinin üst taraflarında insanlar hala kömür yakıyorsa, yerel seçimlerde 2-3 paket makarna ve şekere tav oluyorsa, sokak aralarında uyuşturucu ve esrar partileri yapılıyorsa, kentin tam ortasında arabada fuhuş yapılıyorsa, arabaların çamları patlatılıyorsa, en eski tarihi eserlerden biri olan Portakal Hafız Konağı göz göre göre yakılıyorsa, mahalle aralarını pislik götürüyorsa, insanlar toz toprak yüzünden yaz günü camlarını açamıyorsa, küçücük kent merkezinde bile trafik çıldırtıyorsa ve muhalefet olarak siz bunu değerlendiremiyorsanız, durup düşünün derim. Halkın ve Atatürk’ün partisi CHP arka mahallelere giremiyorsa, bu kadar şikayete rağmen Nevzat Doğan kıl payı da olsa seçimi kazanıyorsa kentin siyasetinin vay haline !..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR