Olan yine karıncalara olacak…

MAKALEYİ DİNLE

Ortada bir bataklık var. Bu bataklığa kendini kaptıran kim varsa artık, kurtulmak için çırpındıkça çamur iyice dibe çekiyor o kişileri.

Evet, ülke çamur deryasına dönmüş durumda. Tek sebebi ise anlamsız bir hırsla yapılan siyaset.

Kurtulmak ise pek mümkün görünmüyor.

Çünkü burnumuzun dikine gittiğimizden olsa gerek, uzatılan dalların hepsini geri çeviriyoruz.

Bir tarafta Gülen hareketi, diğer yanda ise Tayyip hareketi…

Gerçekçi olmak gerekirse her iki tarafın da büyük yanlışları var.

Bu yanlışları üst üste koysak keşfedilmemiş yerlere yol olur. Tabi kendini güçlü olan ya da öyle hisseden hatada her zaman bir adım önce.

Yargısı, polisi elinde olduğu zaman Gülen hareketi, şimdi ise Tayyip hareketi…

Yani hatalar silsilesi üst üste gelmiş hep.

Şimdiki yanlışların ağababasına şöyle bir bakalım…

Malum, Türkiye, uzun süredir AK Parti iktidarının bebek katili bir teröristi serbest bırakıp bırakmayacağını konuşuyor. Bu konuda özellikle iktidar cephesinden açıklama üstüne açıklama gelmesine rağmen olay kesin bir dil ile bir türlü yalanlanmıyor. Haliyle millet iyice gıcıklanmaya başladı.

Bir ses duymak istiyor AK Parti’den. “Böyle bir şey yapan şerefsizdir” demesini bekliyor.

Bunu söylerken de inandırıcı olmasını istiyor.

Çünkü Tayyip Erdoğan iktidarında Türkiye, yönetimsel anlamda, “Teröristle görüşen şerefsizdir” mantığından, önce “Ben değil, devlet görüşür”, sonra da “Görüşürüm tabi, analar ağlamasın” edebiyatına dönüş yapmıştı.

Bunu bilen milletimiz, haliyle iktidardan daha inandırıcı hamleler bekliyor…

Sonra, seversiniz ya da sevmezsiniz, kabul edersiniz ya da etmezsiniz, orası ayrı bir konu.

Ancak belli bir taifeye göre Fethullah Gülen alim saygısı görür. Malum, bu adam hakkında çıkarılan bir yakalama kararı var. İşte dananın kuyruğunun koptuğu bölüm burası.

Çünkü devlet idaresi tarafından bir türlü resmi ve kesin bir dil ile yalanlanmayan olaya bakacak olursak, “Abdullah Öcalan” adındaki cani terörist, bebek katilinin hapisten çıkarılması gündemden düşmezken, Fethullah Gülen hakkında mahkemece yakalama kararı çıkarmak akıl ile izah edilebilecek bir şey değildir.

Bu durum her iki taraf için de bataklığa ellerini ve ayaklarını kaptırdığı anlamına gelir. Böyle hamlelerle kurtulmak için debelendikçe de çamur iktidarı da karşı hareketi de içine doğru çekmektedir.

Daha da kötüsü olayın her iki tarafın koordinesinden çıkmış olmasıdır. Neredeyse iki hareket de “Tencere dibin kara, seninki benden kara” edebiyatı ile siyasetini operasyonlar üzerine kurmuştur.

Burada AK Parti’nin elini güçlendiren ise karşısında duracak adam gibi bir muhalefetin olmamasıdır. Bu süreci en zararla atlatabilme ihtimali bu yüzden vardır.

Çünkü karşısında ülkücü camiayı siyasetten uzak tutan Devlet Bahçeli ve Şişli Belediyesi gibi konularla uğraşan Kemal Kılıçdaroğlu gibi siyasetçilerin olması AK Parti’nin ve Tayyip Erdoğan’ın elini güçlendirmektedir.

Muhalefetin avantajı ise Ahmet Davutoğlu’nun henüz Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramamış olmasıdır. Konuşması, beden dili ile Erdoğan sonrasındaki yetersizliğinin doruk noktada olduğunu gözler önüne sermektedir.

AK Parti’nin bir diğer şanssızlığı da yaşanan ekonomik problemleri, devletin mali yapısının makineye bağlı olarak yaşayabildiğini unutup, “Ekonomik sorunların sebebi 28 Şubat’tır” mantığındaki bakanlardır.

Haliyle bu sıkıntılar daha çok sürecek gibi. Yapılabilecekler aslında çok sınırlı. Ancak bazı gerçekleri de hatırlatmakta fayda gördüm. Umarım fillerin bu didişmesini karıncalar en az zararla atlatırlar…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR