İşçilere 270 saatten fazla mesai yaptırana ceza verilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

 

Gerek iş yasamızda, gerekse Yargıtay kararlarında haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak kabul edilmiştir. Bu fazla çalışmalar nedeniyle normal günlerde işçilere % 50 genel tatil günlerinde ise % 100 zamlı ücret ödeneceği belirtilmektedir.

 

Ayrıca işçilerin fazla çalışmaları aylık 90 saati, yıllık 270 saati aşamayacağı belirtilmiştir. Ancak uygulamada görülmektedir ki işverenler, çalıştırdıkları işçileri işin durumuna ve üretimin seyrine göre yılda 270 saatin çok üstünde fazla mesai yaptırdıkları dolayısıyla yasal sınırı sürekli aştıkları görülmektedir. Bu durumda yasada belirtilen yılda 270 saat geçildiğine göre, işverene ne gibi cezalar uygulanacaktır?

 

 

İŞVERENE CEZA UYGULANABİLİR Mİ?

 

            Yasanın düzenlenmesinde fazla çalışma süresinin yıllık 270 saati geçemeyeceği belirtilmiş olmakla birlikte bu sınırın aşılması durumunda uygulanması gereken cezaya yönelik hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Bilirkişi sıfatı ile bir keşif sırasında iş mahkemesi hâkimine de bu yönde bir soru sormuştum. Hâkimin verdiği yanıt fazla çalışma nedeniyle doğan ücretler ödeniyorsa sorun yok şeklinde yanıt oldu.

 

            Nitekim Yargıtay 9 – H. D. 16.01.2012 tarih ve E 2009/35292, K 2012/189 sayılı kararında da yıllık 270 saatlik fazla çalışma sınırının aşılabileceğini, ancak fazla çalışma ücretinin aylık ücret dâhil olduğu yönündeki sözleşme hükümlerinin yıllık 270 saatle sınırlı olarak kabul edileceğini belirtmiştir. Tüm bu düzenlemelerden anlaşılıyor ki yıllık 270 saatlik fazla çalışma süresinin aşılması işverene cezayı gerektirir bir durum yaratmamaktadır.

 

            Ancak bilinmelidir ki günlük çalışma süresi hiçbir durumda 11 saati aşmamalıdır. Nasıl olsa 270 saatlik sınırın aşılması cezayı gerektirmiyor diye konuyu abartmak farklı yükümlülükleri getirebilir.

 

            Bizim konu ettiğimiz ceza yasada belirtilmeyen idari para cezaları ile ilgilidir. Sürekli fazla mesai abartılarak yaptırılır ve sınır aşılırsa yorgunluk nedeniyle doğabilecek iş kazalarına neden olabilir. Bununda işverenlere çok büyük maddi ve manevi yükü olacağı unutulmamalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR