KOTO, cadı kazanı

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ticaret Odası’nda sıkıntı bitmiyor. Murat Özdağ’ın başkanlığını yürüttüğü KOTO, adeta cadı kazanına döndü.

Özdağ, seçim öncesi yanında yer alan arkadaşlarını bir bir kaybetmeye başladı.

Ticaret odasında yöneticiler sıkıntılı, çalışanlar dertli…

Hele ki esnaf…

Güçlü bir kadro, çalışkan azimli bir ekip, bol para ve karşısında yıpranmış bir mevcut yönetim vardı.

Hal böyle olunca başarı kaçınılmaz oldu.

Kocaeli Ticaret Odası seçimlerini kazanmak tabi ki zordu, ancak ondan daha zor olan ise seçimin kazanılmasına neden olan ekibe ve esnafa sahip çıka bilmekti.

Daha ilk yıldan sancılar başladı. Kocaeli Ticaret Odası adeta cadı kazanına döndü. İstifalara ve dedikodulara bakılırsa Özdağ, seçim sonrası süreci iyi yönetemedi.  

Gebze Ticaret Odası’nda yaşanın krizler bile akıllı hamlelerle önlendi. Körfez yıllardan beri sorunsuz bir şekilde işliyor.

Ancak hepsinden daha güçlü olduğu bilinen Kocaeli Ticaret Odası’nda ise dert tasa bitmiyor.

**

İstifa eden yöneticiler, Özdağ’ı şu şekilde eleştiriyor;

“Mesele yaptığın görevin ne olduğunu iyi bilmek ve anlamakta yatıyor.

Sen ticaret odası başkanısın, yani Hürriyet Caddesi üzerindeki esnafın, Dar Sokak’taki bakkalın…

Ticaret odasının görevleri arasında limana ortak olmak, liman ihalesi ile ilgili müdahil olmak değildir. Bu sanayi odasının görevidir, iş adamları derneklerinin görevidir.

Sen esnafın Kocaeli esnafından, onun sorunlarından sorumlusun.

Sorumluluk alanını bilmezsen, oturduğun kolluğu Kaf Dağı sanırsan arkandan konuşanların sayısı artar”

**

Mesela şu sıralar Murat Özdağ’ın arkasından neler söyleniyor biliyor musunuz?

Benim kulağıma gelen birçoğunuzun da kulağına gelmiştir. Ama ben yinede herkesle paylaşayım…

“Özdağ beraber yola çıktığı arkadaşlarıyla ters düşmeye başladı”

“Murat’ı, yakında herkes terk eder”

“Kendi işine baksın, liman - miman işlenirden ona ne?”

“Murat Özdağ üniversitedeki rektörlük seçimlerine bile müdahil”

“Gözü çok yükseklerde, ama o yükseklere çıkması için seçtiği basamak yanlış. Burası ticaret odası”

“Odada birlik beraberlik kalmadı”

“Murat, bu görevi kaldıramadı”

**

Geçtiğimiz günlerde KOTO Basın Komisyonu Başkanı Murat Barış, gazetelere verilen ilanlarla ilgili yaşanılan sorun yüzünden istifa etmişti.

Yaşanan sorun neydi peki…

Kısaca özetleyeyim size, “Murat Özdağ, KOTO ve kendi yönetimini eleştirenlere ilan verdirmek istememişti. Eleştiriye açık olmayan ticaret odası başkanı, kendisini eleştirmeyenlere ve siyasi açıdan çekindiği gazetelere ilan verdirmiş”

İşin özü, Murat Özdağ, seçim öncesi enerjisinin onda birini seçildikten sonra da kullana bilseydi, ekibine ve esnafına daha sıkı sarıla bilseydi, yerinin ve konumunun farkında olabilseydi, bugün Kocaeli Ticaret Odası saygınlığını ve yaptırım gücünü ikiye katlamıştı.

**

Benim inancım yine de devam ediyor.

Özdağ, kalan kadrosuyla birlikte derin izler bırakan başarıları elde edebilecektir.

Yeter ki esnaf onun arkasında olsun.

 

Ensar Öğüt’e kötü sürpriz

CHP Milletvekili Ensar Öğü'ün Twitter hesapları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Öğüt'ün Twitter hesabından 'Kobane için sokağa çağırma eyleminde bulunan CHP'den istifamı sunarak ayrılıyorum. Kürtler için ayaklanan bir herifin partisinde duramam.' mesajı yayınlayan hackerlar Aysel Tuğluk'un hesabından ise çok sayıda 'Ne mutlu Türküm diyene' mesajını paylaştı. İki Twitter hesabını hackleyen grubu 'Mübarek Hack TİM' olduğu öğrenildi. Başta ilimizde bulunan basın yayın kuruluşları da konuyu araştırmadan Öğüt’ün istifa ettiğini duyurdu. Halbuki Ensar Öğüt, hesabının çalındığını Facebook adresinden Twitter’ının çalındığını duyurmuştu. Bu kötü sürpriz yüzünden Öğüt’ün CHP’den ayrıldığı haberi saatlerce internet sitelerinde kaldı.

 

Özel Marmara Hastanesi’ne teşekkür

İki hafta önce kardeşim Levent Ekinci ile eşi Sevilay Ekinci’nin 3. çocukları dünyaya geldi. Adı Ömer… Ömer yaklaşık 1 ay kadar erken dünyaya geldi. Haliyle vücudunda bazı komplikasyonlar oluştu. Daha yüzünü görmemiştik ki, doğar doğmaz, Yenidoğan Yoğun Bakım’ına alındı. 15 gün boyunca burada tedavi gören Ömer, sağlığına kavuşarak önceki gün taburcu oldu. Bu süreçte Ömer Bebeğin sağlığına kavuşması için gayret gösteren Yenidoğan Yoğun Bakım Klinik Şefi Çocuk Doktoru Murat Bi’ye, yoğun bakım hemşireleri, Özel Marmara Hastanesi yöneticilerine, kardeşim ve kendi adıma teşekkür ediyorum. Minik bedeniyle yaşam mücadelesi veren yeğenimin yeniden hayata tutunmasına vesile olan Özel Marmara Hastanesi’ne teşekkürler.

 

Cihan Baylan Kocaeli TV’den ayrıldı

Kocaeli TV’nin Haber Müdürü Cihan Baylan, geçtiğimiz hafta televizyondaki görevinden ayrıldı. Kendi işini yapmak için Kocaeli TV’den ayrılan Baylan, kendisi gibi Kocaeli TV’den istifa eden, genel müdür yardımcısı Akmet Akçaalan ile birlikte bir internet sitesi kurdu. Haber Hodrimeydan adı verilen internet sitesi yayına başladı bile. Her iki meslektaşıma da başarılar dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR