Çürük binalar, çürük yargı, çürük siyaset ve ceremeyi çeken Millet!..

MAKALEYİ DİNLE

“İnsan belleği unutkanlık özürlüdür. Ama arşiv unutmaz!”

Tarih; 2 Mayıs 1985.  Yer: TBMM.

 ANAP’ın tek başına iktidar olduğu, muhalefetten gelen her öneriye karşı çıktığı dönem.

Meclis’in 94. Oturumunda,  “İmar Yasası’nda yapılacak değişiklikler” tartışılıyor.

Halkçı Parti Milletvekili Mehmet Üner, binaların yapımından önce “Zemin etüdü” yapılmasını ve bunun bir yasa hükmü haline getirilmesini önerir. Gerekçesi de açıktır; “Türkiye bir deprem bölgesidir. Binalara imar izni verirken zemin etüdü koşulu getirilmeli, zemin koşullarına göre binaların inşa ve denetimleri yapılmalıdır. Yoksa çok ağır bedeller öderiz.”

Peki ne olur?

Meclis Başkanı; “Komisyon ve hükümet bu öneriye katılıyor mu efendim?” diye sorar.

ANAP’lı Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı  İbrahim Özdemir, yüksek sesle “katılmıyoruz efendim” der! Sonra Devlet Bakanı Kazım Oksay da; “Katılmıyoruz efendim” yanıtını verir!. Meclis Başkanı oylama yapar, ANAP’lı parmakların çokluğu ile teklif reddedilir!

Sonra ne olur?          

1992 Erzincan, 1995 Afyon-Dinar, 1998 Adana ve 17 Ağustos 1999 Kocaeli-Yalova depremleriyle onbinlerce insan ölür, yalnızca Kocaeli’de 245 bin hasarlı konut ve –resmi rakamlara göre-20 bin insanımız ölür!

O zaman da köşe yazılarımda dile getirmiştim; “Bu depremlerde yitirdiğimiz insanların katilleri yerel ve merkezi siyasal iktidarlardır!”

Bizim siyasetçilerimiz, 1999’dan sonra “ZEMİN ETÜDÜ ŞARTMIŞ” gerçeğini gördüler!

Şimdi, 1999 depreminde Yalova’da yakınlarını kaybedenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’de açtıkları dava sonuçlanmış; “8 Kişiye 124’er bin euro maddi tazminat ödenmesine karar verilmiş.”

Bu burada kalmayacak, yakınlarını kaybeden diğerleri de tazminat davaları açacaklar.

Evet, haklıdırlar. Ama, bedelini yine “Millet” olarak “BİZ” ödeyeceğiz!

Oysa, bu tazminatları öncelikle 1985 yılında “Zemin Etüdü” teklifine HAYIR diyen tüm ANAP milletvekilleri ve çürük zeminlerde yeterli denetim yapmadan çok katlı inşaatların yapılmasına göz yuman, yıkılan binaların ruhsatlarında imzası olan Belediye İmar Komisyonu üyeleri ve Belediye Başkanları ödemelidirler!..

Yanlış karar veren siyasal iktidarların mensupları hala aldıkları emekli maaşlarıyla, sınırsız sağlık hizmetleriyle zaten yeterince bu millete “asalak” yaşıyorlar. Hiç değilse, neden oldukları günahların bedelini de millete ödetmesinler.

BU ADALET DEĞİL!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR