Vergi harcamaları her yıl açıklanmalıdır

MAKALEYİ DİNLEVergi toplama Türkiye de en çok tartışılan konulardandır. Zaman. Zaman toplumda ‘’ Vergini öde sana yol, su, okul elektrik olarak geri dönecek’’ şeklinde söylemleri hepimiz biliyoruz.
**
Bu söylem biliyoruz ki alaya alınarak söylenmektedir.
Bunun inandırıcılığı için, toplumun toplanan vergilerin ve toplanmasından vazgeçilenlerin nasıl harcandığı ve neden vazgeçildiğini nin her yıl kamuya açıklanması gerekmektedir.
**
Basından sürekli izliyoruz Türkiye de en düzenli vergiyi çalışanların ödediğini, anlı şanlı kişilerin asgari ücretli kadar bile vergi ödemediğini görüyoruz herkesin başına bir vergi müfettişi konulamaz.
**
Öncelikle yapılması gereken yukarıda belirttiğimiz verginin geriye yol, su, elektrik olarak dönecek deyişinin inandırıcılığının sağlanmasıdır.
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 15.Maddesinin ikinci fıkrasında göre,
‘’Merkezi yönetim bütçe kanununda vergi muafiyeti, istisnası ve indirimleri ile benzeri uygulamalar nedeniyle vazgeçilen vergi gelirleri yer alır denilmektedir.’’
Vergi muafiyeti ve istisnaları nedeniyle devletin vazgeçtiği vergi gelirlerinin hangi boyutta olduğunun bu şekilde görülebilmesi amaçlanmıştır.
**
Ancak bütçe kanunlarında yer alan bu verilerin birer tahmin olduğu görüşü açıktır.
Oysa kapsamlı bir çalışma ile net verilere ulaşılması ülkemizdeki vergi kapasitesi ve vergi gayretinin ölçümlenebilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.
**
Vergi yasalarında yer alan istisna, muafiyet ve erteleme gibi uygulamalar sonucunda devletin almaktan vazgeçtiği vergi tutarlarını gösteren vergi harcama raporları, her yıl düzenli olarak yayımlanmalı..
**
Bütçe Yasaları ekinde ayrıntılı olarak yer almalıdır.
Bu bilgiler karar vericiler, akademisyenler ve uygulayıcılar için önemli bir gösterge niteliğindedir.

Vergi yasalarındaki değişikliklerin sonuçlarının bilinmesi, vergilerin maliyetine kimlerin katlandığının ve hangi grupların yasa ile tanınan istisna muafiyet hükümlerinden yararlanarak vergisel avantajlardan yararlandığının bilinmesi, vergi yasalarının etkilerinin bilinmesi ve saydamlık uygulaması açısından önemlidir.
**
O zaman görülecektir ki vergi ile Ekonomi arasında Ekonominin dinamizmine yönelik bir dengemi vardır yoksa belirli çıkar gruplarının faydalarına yönelik kamu kaynakları israf mı edilmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR