“Paralel Yapı” operasyonu ve ardında kalan soru işaretleri!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar…

1 Haziran 2016 tarihinden beri Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün ilimiz dahil 7 ilde yaptığı Paralel Yapı operasyonunu konuşuyoruz…

İlk etapta 64 kişi gözaltına alındı…

24’ü Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorguda serbest bırakıldı…

22’si Savcılık tarafından serbest bırakıldı…

18’i de mahkeme tarafından serbest bırakıldı…

**

Sonrasında KOTO Başkanı Murat Özdağ, muhasebecisi Sadi Feyzioğlu ve FEM Dershanesi eski Genel Müdürü Cüneyt Öç, mahkemeye çıkarıldı…

Onlar da serbest bırakıldı…  

**

Operasyonlar başlarken Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan şöyle bir açıklama geldi;

“FETO/PDY Terör Örgütü Yöneticisi veya üyesi olmak, terör örgütüne finansman sağlamak suçlarını işleyen (88) örgüt üyesine yönelik Kocaeli ili merkezli İstanbul, Sakarya, Denizli ve Karabük illeri olmaz üzere 7 ilde operasyon gerçekleştirilmiştir”

**

BAKAN IŞIK GARİPSEMİŞ

Operasyonlar çok konuşuldu…

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın sağlık kontrolü için hastaneye götürülürken koluna kelepçe takılması en çok konuşulan konu oldu…

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valiliği ziyarette yaptığı konuşmada, “Kocaeli Ticaret Odası Başkanımızın eline kelepçe takılmasını çok garipsedim. Bu durumun gerekçesini merak ediyorum. Kabul edilebilir bir şey değildir. İnsan onuruna ve hukukun temel prensiplerine uygun davranılmalı. Bu konuyu ilgili arkadaşlara soracağım. Bakanlığı bırakın, insan olarak çok üzüldüm” dedi. Işık, bu açıklamayı yaparken Vali Hasan Basri Güzeloğlu hemen yanındaydı…

IŞIK, VALİ’YE SORMALIYDI

Bakan Işık, ilgili arkadaşlara soracağım diyor…

Tamam da ilgili arkadaş hemen yanındaydı…

Yani bu ilin mülki idari amiri Vali Hasan Basri Güzeloğlu… 

Bakan Işık, ilgili arkadaşlara soracağım deyip geçiştireceğine, hemen yanındaki Vali’ye, “Sayın Vali, neden KOTO Başkanının koluna kelepçe taktınız? diye sorabilirdi… Yada oradaki gazeteciler (!) bu soruyu Vali Güzeloğlu’na sorabilirdi (!)

Bakan Işık’ın bu açıklamasından sonra Vali Güzeloğlu’na bu soruyu sorsalardı, ne cevap verecekti çok merak ediyorum…

Şahsen ben o esnada orada olsaydım, bu soruyu sorardım… 

**

Paralel Yapı operasyonuyla ilgili gündem devam ederken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,   “paralel yapı” operasyonuna ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi.

CHP AKAR, ŞU SORULARI SORDU;

1. Operasyonun FETÖ/PDY Terör örgütü Yöneticisi veya Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak suçlarını işleyen örgüt üyesine yönelik olduğu belirtilirken operasyonu neden Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü gerçekleştirmiştir?

2. FETÖ/PDY Terör Örgütüne ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı mevcut mudur? Hangi yasal düzenleme ve kararlar doğrultusunda böyle bir örgütün varlığından söz edilmektedir?

3. Operasyonlarda gözaltına alınan kişilere Fettullah Gülenle bağlantısı sorulurken Devletin en üst makamında bulunup Fettullah Gülen´e ‘Ne istedin de vermedik´ diyenler hakkında bir soruşturma yapılmış mıdır? FETÖ terör örgütü olarak kabul ediliyorsa 12 yıl ülkeyi birlikte yönettikleri bu örgüte her türlü yardım ve yataklığı yapan iktidar mensupları hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

4. Gözaltına alınanların FETÖ ile ilgili ‘kandırıldık´  demesi halinde kendilerine bir indirim ve pişmanlık hakkı uygulanmış mıdır?

5. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 kişinin sorguları sonrası serbest bırakılması bu kişilere karşı bir gözdağı vermek ve sindirmek amacına mı dönüktür?

6. Operasyonda gözaltına alınan kişilere kelepçe takılmamışken daha sonra kendisi teslim olan kişilere neden kelepçe uygulanmıştır? Kaçma ihtimali olan kişilere kelepçe uygulaması gösterilirken kendisi teslim olan kişilere bu uygulamanın yapılması doğru mudur?”

Bakalım Bakan Bozdağ, Akar’ın sorularına ne cevap verecek?

**

Özdağ’a kelepçe takma olayı büyük yankı bulurken, gazetemizde bu olayla ilgili haberler yayınlanırken, Bakan Fikri Işık’ın “bunu garipsedim” demesiyle Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne cevap hakkı doğurdu…

**

YARIMEL, ÜNAL’I ARADI

Cevap hakkı doğurdu ki; Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, önceki gün kelepçe olayını sık sık köşesinde değerlendiren gazetemiz başyazarı Tanzer Ünal’ı arayarak Özdağ’a kelepçe takma olayıyla ilgili açıklama yaptı…

Yarımel bu açıklamayı yaparken, Vali Güzeloğlu’ndan izin aldığını düşünüyorum…  

**

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ

Yarımel’in gazetemiz başyazarı Ünal’a yaptığı açıklamadan size bir kesit sunmak istiyorum,

“Yaptığımız operasyon silahlı bir terör örgütüne karşı yapılan bir operasyondu. Tıpkı PKK gibi… KOTO Başkanı Murat Özdağ da silahlı terör örgütü üyesi şüphelisidir. Elimizdeki deliller çerçevesinde hareket ettik. Deliller doğrultusunda operasyon yaptık… Bunun kamuoyu tarafından doğru bilinmesini istiyorum. Olay bir cemaat olayı değildir. Ortada silahlı bir terör örgütü bulunmaktadır ve Murat Özdağ’ın da bu terör örgütüne üye olduğuna dair kuvvetli deliller vardır.”

**

KELEPÇE TAKILMA OLAYI

“Bir yerden diğer bir yere götürülürken zanlılara kelepçe takılması yönetmelik gereğidir. Bu nedenle sağlık kontrolüne götürülüp getirilirken ve adliyeye sevk edilirken Özdağ’a kelepçe takılmıştır. Biz kendisini korumak için kelepçe taktık. Eğer biz kelepçe takmasaydık, hastane ve adliye çevresinde biriken 40-50 kişi taşkınlık yapıp Murat Özdağ’ı bizden alsalardı, o zaman ne yapacaktık? Polis, zanlıyı koruyamamış duruma düşecekti. Biz görevimizi yaptık, ama bizi herkes eleştiriyor.”

**

OPERASYON TARİHİ

Operasyonla ilgili savcılık birimleriyle günlerce toplantı yaptık. Önümüz Ramazan’dı, operasyonu ya Ramazan öncesi yapacaktık, ya da bayram sonuna bırakacaktık. Ramazan öncesi yapıp bitirmeye karar verdik. Ramazan hassasiyetine dikkat ettik”

**

Emniyet Müdürü Yarımel’in gazetemiz başyazarı Ünal’a söylediklerini okudunuz…

1-Yarımel, savcılık birimleriyle operasyonu Ramazandan önce mi, sonra mı yapılım diye görüştük diyor…

Tamam da ortada bu bir suç varsa, derhal müdahale edilir. Ramazanın başına, sonuna bakılmazdı…

2-Yarımel, delilleri topladık, operasyonu başlattık. Olay bir cemaat olayı değildir. Ortada silahlı bir terör örgütü bulunmaktadır diyor.  Madem silahlı bir terör örgütüne operasyon yaptınız, silah veya mühimmat ele geçirildi mi?

3-Yarımel, KOTO Başkanı Murat Özdağ’ı birileri kaçırsaydı, zor durumda kalırdık diyor. Tamam da ilk gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğü’nden sağlık kontrolüne veya Adliyeye götürülürken, elleri kelepçeli değildi… Özdağ’ı adliyeye götürürken madem zor durumda kalabileceğinizi düşünüyorsunuz, Özdağ’ı Adliyenin arka kapısından içeri koyabilirdiniz.

4- CHP Milletvekili Haydar Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a operasyonla ilgili soru önergesi verdi. İlk sorusu şuydu; “Operasyonun FETÖ/PDY Terör örgütü Yöneticisi veya Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak suçlarını işleyen örgüt üyesine yönelik olduğu belirtilirken operasyonu neden Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü gerçekleştirmiştir?” Yarımel, Bozdağ’ın vereceği cevabı beklemeden bu sorunun cevabını kamuoyuyla paylaşmalı…

**

Operasyon kapsamında 19 kişi aranıyor…

Bakalım yakalanan veya ifademe vermeye giden bu 19 kişinin akıbeti ne olacak…

Şu bir gerçek ki; Paralel Yapı operasyonunda gözaltına alınıp serbest kalanlar sevinmesin, zira bu kişiler tutuksuz yargılanıyor…

Yarın farklı bir gelişme olur ve bu kişiler mahkemeye çıkarılıp, tutuklanıp cezaevine gönderilebilir…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR