Yeni kıdem tazminatı ile ilgili arayış ve endişeler

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere iş kanunu tamamen değiştirilerek, 1457 sayılı yeni iş kanunu yapılmıştı. Ancak eski iş kanunun 14. Maddesi olan kıdem tazminatına dokunulmamıştı.

 

Kıdem tazminatı uygulaması çalışanların en önemli güvencelerinden biri. Şimdiki uygulamada bir yıllık çalışması karşılığı 30 günlük ücret tutarı kadar tazminat hesabı yapılıyor. Önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi beklenen yeni kıdem tazminatı çalışmalarında esaslı değişiklikler düşünülmektedir. Yeni düzenlemede düşünülen konular özetle şöyledir.

 

İşten atılan işçi tazminat alabilecek mi?

Mevcut uygulanan yasada işverenin hizmet akdini haksız yere feshetmesi durumunda kıdem tazminatını ödemesi durumundadır. Ödenecek tutarda çalıştığı her yıl için 30 günlük ücret tutarıdır. Yeni yapılması düşünülen düzenlemede ise işverenin iş akdini hangi durumda olursa olsun feshetmesi halinde işçiye kıdem tazminatı ödenmeyecektir. Kıdem tazminatı ancak emekli olduğundan veya öldüğünde kıdem tazminatını alabilecektir. Bu durumun istisnaları ise 15 yıl çalışmış olmak veya konut almak gibi durumlar olacaktır. 15 yıl çalışan ve 3600 gün prim ödeyen çalışanlar ile, konut almak isteyenler biriken tazminatın yapısını alabileceklerdir.

 

İşçinin istifası durumunda ne olacak?

İstifa eden işçiler içinde ayrı bir düzenleme bulunmamaktadır. Yani istifa eden işçide kıdem tazminatını alamayacaktır. Özellikle işverenler kendilerine verimli olan personeli yitirmemek için istifa edenlere tazminatı ödenmemesi hususunda ısrarlı görünüyor.

 

Fon nasıl çalışacak?

Tarafların uzlaşmakta zorlandıkları en önemli konu kıdem tazminatı fonunun çalışmasına ilişkindir. İşverenler fona % 3 ile 6 arasında ödeme yapılmasını istemektedir. İşçi tarafı ise eski haklarının korunabilmesi için işverenin ödemesi gereken tutarın brüt ücretin % 8,3’den aşağı olmaması gerektiğini belirtmektedir.

 

Esas tehlike nerede?

Kanaatimizce esas tehlike fonda toplanacak paraların amaç dışı kullanılmasındadır. Böylesi uygulamaların göz önünde olan çarpıcı örneği ‘’İşsizlik sigortası’’ primi olarak kesilen ve sahibi 15 milyon işçi olan fonun hükümetçe seçim yatırımları dahil istediği gibi kullanmıyor olmasıdır.

 

Fonda toplanan para 81 milyar TL hükümetin gözü bu parada. Bugün gazetesinin haberine göre seçim yatırımı olarak öne sürdüğü çocuk sayısını arttırma ve çalışan bayanların izin sürelerinin uzatılmasının parasal kaynağının tamamen bu fondan karşılamak istiyor. İşçi işsiz kalması durumunda 6 ay süreyle çok düşük oranda işsizlik ücreti olmaya mahkûm edilirken, hükümet biriken parayı amaç dışında kullanmayı planlayabiliyor. Oysa düşünülmesi gereken fonda para birikiyorsa işsizlik süresini uzatması ödemeleri daha yüksek tutması gerekirken amaç dışında kullanma eğiliminde olması kıdem tazminatı fonu içinde geçerli olabilir mi? Sorusu endişe nedenidir.

 

Her ne kadar hükümet bu fonun sigorta şirketleri tarafından yönetilmesinden yana görünüyorsa da işçi temsilcileri bu görüşe karşı çıkmaktadır. O zamanda bir başka endişe olarak sigorta şirketinin iflası durumunda ne olacağı hususudur.

 

Bizce işin doğrusu, devlet güvencesinde olmak, ancak asla amaç dışı kullanılmamasının sağlanmasıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR