Türkiye’de her 7 kişiden biri trafik mağduru!

MAKALEYİ DİNLE

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) adına İhsan Memiş, Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü münasebetiyle açıklama yaptı. Memiş, çok çarpıcı tespitlerde bulundu. Hükümetin çifte standart uyguladığını söyleyen Memiş’in çarpıcı açıklamalarını birlikte okuyalım:

“BM Dünya Sağlık Örgütünce alınan kararda Türkiye 10 riskli ülkelerden biri olarak kabul edilmiştir. Trafik kazalarında hayatını kaybeden insanların yıllık toplamı, istatistik kayıtlarına sadece olay yerindeki ölümler dikkate alınarak hesaplanmakta, ancak kaza sonrası  hayatını kaybeden insanların sayısı resmi istatistiklere yıllık kayıp toplamında girmemektedir. Bunların gerçek anlamda hesabı yapıldığında yıllık insan kaybımız çok az bir yanılma payı ile 10.000 kişiyi bulmaktadır.

**

Trafik kazalarına bağlı ölümlerin yaklaşık ¼ nün 0-14 yaş gurubu çocuktur. Yaralıların % 5’ i ömür boyu sakatlık ve % 15 i geçici sakatlıklar yaşamaktadır. Türkiye de  ortalama her 7 kişiden bir kişi trafik mağdurudur.

**

İşte böyle bir ülkede yaşarken;

1-Bu alanda görev yapan kamu otoritesi çok yetersiz, dağınık, ihtisaslaşmaya gitmeden sürekli  değişen personel ile akan trafik ve yol güvenliğinin çok gerisinde bulunmaktadır.

2-Ulusal anlam da  trafik ve yol güvenliği alanında hizmet yürüten veya çözüm üretmeye çalışan STK na devlet otoritesi tarafından hiçbir somut destek verilmemektedir. Trafik kültürüne yönelik kurulan STK ların bir çoğu kağıt üstünde kalmakta, bütçeden hiçbir destek alamamakta ve sonucunda toplum yararına kurulan organizasyonlar kapanmaktadır. Yani STK nın etkisi kamu yararında % 1 bile değildir. Devlet yasaları ve uygulamaları ile oto kontrol ve toplumsal bilinçlenmeye öncü olacak STK ların hareket alanlarını kapatmaktadır. STK olarak kongremize davet edildikleri halde devlet erkini temsil eden hiçbir kamu görevlisi toplantımıza gelmemektedir.

3-Günde ortalama 26 kişinin öldüğü ülkemizde trafik mağdurları yıllarca mahkemelerde beklemekte, geride kalan ailelerine sosyal veya ekonomik olarak hiçbir maddi yardım veya psikolojik yardım yapılmamaktadır.

4-Hükümet görevlileri iş kazaları gibi medyada genişçe yer alan olaylarda bakan/bakanlar düzeyinde olay yerinde bulunurken, trafik kazaların da  toplu ölümler dahi yaşansa, ne olay yerinde inceleme yapmaktadırlar nede ölenlerin ailelerinin yanında kamu otoritesinin desteğini insanlarına sunmamaktadırlar. Örneğin yakın zamanda 10’larca üniversite öğrencisi ölürken, Isparta Yalvaçta meydana gelen ve 18 BAYAN İŞÇİNİN  ölümüyle sonuçlanan kazalarda  Sn İçişleri bakanı, Sn Hükümet ve Sn Cumhurbaşkanından bir ses çıkmamış, ufak bile olsa bir taziye mesajı yayımlanmamış veya ölenlerin yardıma muhtaç ailelerine herhangi bir yardım yapılmamıştır. Konya Ermenek’te meydana gelen maden kazasında ise yine 18 işçi ölmüş, bakan orada, hükümet orada ve Sn. Cumhurbaşkanı oraya gitmiş ve olması gereken çabayı da göstermişlerdir. Ancak Trafik kazasında ölen 18 bayan işçinin hukuku, adaleti, ailesi, geride kalan çocukları veya eşleri,borçları kimsenin aklına nedense gelmemektedir. Bunları yıllarca görüp de hiçbir tedbir almayan yol denetim zabıtasının sorumluluğu yok mu? Hep ölenlerin sorumlu olduğu  hangi hukukta yazılıdır?

**

İşte hükümetlerin bu çifte standardı, çoğu kez siyasete odaklı  bakmaları  TRAFİK MAĞDURLARINI yalnızlığa itmektedir. Bugün için 18.5 milyon motorlu aracı ve 25 milyon sürücü belgeli insanımızı her gün tehdit eden bu ağır travmayı başta TBMM,  hükümet, trafikten sorumlu (uygulamada sorumsuz) kamu kuruluşları tv lerde ve mobeselerde film gibi izlerken, trafik kazalarında ölenlerin geride kalan dul ve yetimleri, eşleri, anne ve babaları da çaresiz ve ümitsiz yaşamakta ve Türkiye de    TRAFİK MAĞDURLARINI  ANMA GÜNÜNÜ böyle anlamaktadır.

**

KTYG adına bilgi veren İhsan Memiş’in açıklaması böyle. Maalesef Türkiye’de her yıl binlerce kişi trafik kazasında hayatını kaybediyor. Trafik kazalarına trafik magandaları sebebiyet veriyor. Araç kullanan biri olarak, zaman zaman trafik magandalarının trafiği felç ettiğine tanıklık ediyorum. Trafik kazalarının birçoğu da bu magandalar yüzünden meydana geliyor.

 

Keşke biz de Bakan Yıldız’a teşekkür etsek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilimizde bir dizi ziyarette bulundu. Yıldız açıklamasında “2014 yılında Kocaeli’nde 120 milyon TL’lik yatırım yapıldı.  Yatırımlarımız devam ediyor.  Kocaeli’de  12 milyar 600 milyon kilovat saat tüketim oluyor.  Türkiye’de bu kadar yüksek tüketime karşın, en az kayıp kaçağın bulunduğu bölge de burasıdır.  Bu nedenle, bütün sanayicilerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum ”dedi. Yani özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki kayıp-kaçağın faturasını biz ödüyoruz. İlimizde kayıp-kaçak oranı az olduğu için Bakan Yıldız bize teşekkür ediyor, keşke Bakan Yıldız diğer illerde de kayıp-kaçağı en aza indirse de biz de kendisine teşekkür etsek.

 

Alışveriş yaparken, mağdur olmayın!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Aslan, kredi kartıyla alışveriş yapan vatandaşları uyardı.  Aslan, “Vatandaşlar alışveriş yaptıklarında market sorumlusunun pos cihazına girdiği tutarı kendilerine verilen fişlerde ve sliplerde kontrol etmelidir. Çünkü bazen 10 liralık alışverişe yanlışlıkla 100 lira yazabilirler. Bu yüzden halkımız alışveriş yaparken fişlerini ve sliplerini kontrol etmelidir” dedi. Başkan Aslan haklı, bu olay hepimizin başına gelebilir.

 

Köken’den ahde vefa 

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken geçmiş dönemlerde AKP’de büyük emeği geçen isimleri de unutmuyor. Köken, geçtiğimiz günlerde AKP Kandıra kurucu İlçe Başkanı rahmetli Mahir Yıldırım’ın ailesine ahde vefa ziyaretinde bulundu. Ziyarette Başkan Köken’i eşi Elif Köken’de yalnız bırakmadı.

 

Okur'dan Kılıç'a tebrik

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, Çayırova İlçe Başkanlığına seçilen Zafer Kılıç'ı ziyaret ederek tebrik etti. Kılıç’a yeni görevinde başarılar dileyen Okur, birlikte Çayırova’ya çok güzel hizmetler yapacaklarını söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR