AK Parti içindeki FETÖ’cüler…

MAKALEYİ DİNLE

Memleket yangın yeri gibi.

Kolay değil, genel bir terör hali söz konusu. Özellikle Şırnak’ta meydana gelen büyük saldırıda kaybettiklerimiz aklımıza geldikte açıkçası yerimizde duramaz olduk.

Türkiye bu cendereden nasıl çıkar tam manası ile bilemiyoruz. Ama gönlümüzde ve aklımızda her zaman bir umut var.

Tabi sonrasında başlayan şu Suriye’deki operasyon. Daha önce de belirtmiştim; geç kalınmış, ancak doğru bir karar. Türkiye, çevresinde olup bitene seyirci kalacak, sınırlarında PKK güdümünde bir trör devleti kurulmasına izin gösterecek bir ülke olmadı hiçbir zaman.

Bütün bunların dışında 15 Temmuz faciası var atlattığımız. Yerin göğün inlediği, toplumun tek bir yürek ve tek bir ağızla “Yeter! Karar benimdir” diyerek haykırdığı, o zaferine sevindiğimiz, şehitlerine üzüldüğümüz darbe girişiminin yaşandığı gece…

Sonrasında başlayan bir av var.

Türkiye’de FETÖ’nün elinin değmediği, ulaşamadığı hiçbir kurumun kalmadığını insanlar bilirdi elbette. Fakat bu kişilere de bir gün dokunulabileceği gerçeği ile yüzleşmek memleket için çok zor ve meşakkatli olacak gibi.

Ülkede ne kadar iş varsa her yerde bu ize rastlamak mümkündür. Kamu kurumlarında, iş dünyasında, spor camiasında, siyasetin bizzat merkezinde…

Ve daha nice yerlerde…

“Şimdi temizlik vakti” denilerek her yerde FETÖ’cü avı başlatıldı. Birlikte olanlar üç aşağı beş yukarı belli ve bu kişilere dokunuluyor. Fakat bu tarz yaşananlarda açıkçası istenmese de kurunun yanında yaşa da dokunulabiliyor. Keşke olmasa, fakat oluyor. Teselliyi, “Umarız kasıtlı bir şey yoktur” cümlesinde buluyoruz bu durumlarda.

Burada yürekleri hafifleten tek nokta, “Tabanı ibadet, ortası ticaret, yukarısı ihanet” üçgeni içinde hareket ediliyor olmasıdır. Özellikle ibadet bölümünde bulunan kişilere dokunmak açıkçası şu sıra çok az boyutta. Haliyle şu kurunun yanında yanan yaşlar bu düşünce sebebiyle haksızlığa uğramıyor diyebiliriz.

Ya da böyle bir durum söz konusu ise “en aza indirilip bu konu kapatılacak” diyerek meseleye bakış açısı getirebiliriz.

Fakat AK Parti ayrıca meseleyi beklendiği üzere içselleştirmeye başladı. Parti içinde tepeden tırnağa bir arayış söz konusu. Bu durum Kocaeli teşkilatları için de böyle. Her ne kadar il başkanı Şemsettin Ceyhan, “Biz gerekli ayıklamayı 2014 seçimlerinin ardından yaptık. Temiz bir teşkilatımız var” dese de ben bu ifadeleri sadece konunun üzerini kapatmaya çabalamak olarak yorumluyorum.

Yani AK Parti teşkilatları meseleyi kapalı kapılar ardında, kamuoyuna lanse etmeden halletmek, çuvalın içindeki çürük elmaları sessiz sedasız ayıklamanın derdine düşmüş durumdalar.

Zaten AK Parti’yi bugün bile diri tutan özelliktir bu. Kamuoyuna lanse edilmiş hiçbir konuyu bulamazsınız bu partide. Her şey kendi içlerinde en mantıklı izah yolu ile yapılıyor, çözüme kavuşturuluyor. FETÖ’cü bile olsa kişiler teşkilata zarar vermeden uzaklaştırıyor.

Ancak mesele o kadar keskin ki, açıkçası AK Parti disiplini içinde bile olsa bu meselenin kamuoyuna yansımadan çözülmesi çok mümkün görünmüyor.

Bunun yanı sıra bana göre AK Parti içinde çok ciddi şekilde bir arayış söz konusu. Telefon numaralarının, özellikle 17-25 Aralık operasyonları sonrasında kimlerle görüştüklerine varıncaya kadar bir irdelemenin söz konusu olduğunu düşünüyorum.

Ve bu durumu doğal karşılıyorum.

Doğru ya, şayet karşınızdaki grup her yere sirayet etmiş bir yapılanma, daha çok ekonomik bir organizasyon ise böyle davranmak en idealiydi.

Muhtemeldir ki, AK Parti teşkilatlarından uzaklaştırılan, belki de sonrasında haklarında yasal takibatın başlayacağı önemli kişiler çıkacak. Haliyle bu arayış AK Parti içinde bence çok şeylere gebedir. Kimsenin hiç düşünmediği kişiler hakkında, “Vay be, o da FETÖ’cüymüş” diyebiliriz…

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR