Şehit öğretmenlerimiz!

MAKALEYİ DİNLE

Kasım ayının son haftasına yaklaşırken Öğretmenler Günü nedeniyle içimi hüzün kaplar, mutluluğum kaybolur.
Ben, sisteme katılan her öğretmeni eğitim semalarımızda ışıldayan bir yıldız olarak gördüm hep. Aydınlığıyla etrafına ışık saçtığına, güçlü iradesi, anlamlı ülküsü ve büyük idealleri ile eğitim alanında umut kaynağı olacağına inandım sürekli.
En değerli varlığımız olan çocuklarımızı, Ayşelerimizi, Mehmetlerimizi büyük bir güven duygusuyla onlara emanet ettik, onların gizemli ellerinde şekilleneceğini umarak… Bunlar benim ve benimle birlikte ortak paydada buluşan tüm vatandaşlarımızın ortak beklentileridir.
Peki, bu denli büyük beklentilere karşın, onları memnun, mutlu ve huzurlu kılabilmek için gerekli ortam ve koşullar hazırlanabildi mi ?
En önemlisi, ülkenin en ücra köşelerine gönderilen gencecik öğretmenlerin can güvenliği sağlanabildi mi?
Buna cevabımın ‘evet’ olmasını tüm içtenliğimle isterdim, istiyorum.
Ama maalesef diyemiyorum.
Diyemiyorum çünkü onlardan yüz kırkının PKK militanları tarafından acımasızca şehit edildiklerine tanık olduk.
İlk şehit 26 Haziran 1979’da okul bahçesinde öğrencilerinin gözleri önünde öldürülen Mehmet Saygıgüder, son şehit de 04 Eylül 2011 de öldürülen Tunceli Görme Engelliler Sınıf Öğretmeni Dilay Kermen’dir.
1997’de başlayan bu süreç 1980’de beş, 1981’de yine beş öğretmenin öldürülmesiyle sürdü. 12 Eylül 1981’den 1987 sonrasına değin öldürme olayı yaşanmadı.
Ancak 1988’de sekiz, 1989’da dört, 1990’da üç, 1991’de iki öğretmen öldürülürken, 1992 yılında on yedi, 1993’te kırk sekiz, 1994’te de otuz kişinin katledilmesiyle sadece üç yıl içinde öldürülenlerin sayısı doksan beşi buldu. 1995’de altı, 1996’da yine altı, 1997’de üç, 1998’de de bir öğretmen katledildi. Böylece şehit öğretmen sayısı 140’ı bulmuş oldu. Bunlardan 36’sının Diyarbakır 22’sinin Tunceli’de şehit edilmesi PKK’nın bu iki ilimizde etkin
olduğunun açık kanıtı olarak değerlendirilebilir
Bunlara askerliğini yaparken 1.Dünya Savaşı’na katılıp Irak ve Filistin cephelerinde şehit olan Abdülkerim Usta ve Süleyman öğretmen ile yedek subay olarak Menemen’de vatani görevini yaptığı sırada yobazların ayaklanmasını önlemeye çalışırken 23 Aralık 1930’da başı kesilerek katledilen Mustafa Fehmi Kubilay’ı da eklememiz gerekir diye düşünüyor ve değerlendiriyorum.
İşte yüreğimi dağlayan,neşemi ve mutluluğumu gölgeleyen budur. Yetmez mi?
Şehit öğretmenlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.
Cemil ÇETİN
İşte böyle,
Bir 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’nü’ daha kutladı ÖĞRETMENLERMİZ.
Cemil Çetin’in yazıp, Yalçın Bayer’in yayınladığı ‘Şehit Öğretmenlerimiz’i ,
İçimiz yanarak anarken,
Kırk bin öğretmenin ‘tayin-atama’ çilesi devam ederken,
Eş durumundan faydalanmak için branş değiştiren ama mutlu olamayan binlerce Öğretmen acı ızdırap çekerken,
Öğretmenlerimizin ,
Mutsuz ve umutsuz ‘BURUK’ kutladıkları.
24 Kasım ‘ÖĞRETMENLER GÜNÜ’nü’
Aynı duygular ve Burukluk içinde kutluyor,
Kendilerine SABIRLAR diliyorum !

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR