"Haydi Camiye"

MAKALEYİ DİNLE

“HAYDİ CAMİYE”

 

 

Tarihini anımsayamadığım Posta Gazetesi’nin birinci sayfasında büyük puntolarla şöyle bir başlık atılmıştı;

“Haydi Camiye”

Yaşları 3 ile 5 arasında değişen kızlı, erkekli iki bin anaokulu öğrencisi “Namaz Şenliği” kapsamında İstanbul Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii’ne götürüldü.

Kızlar kırmızı başörtü, erkekler ise beyaz takke takmıştı.

Mutlu Şirinler Çocuk Evi ile İnsan ve Medeniyet karakterinin bu yıl üçüncüsünü ortaklaşa düzenlediği namaz şenliğinde Ataşehir bölgesindeki 45 anaokulundan öğrenciler katıldı.

Kızlar ve erkekler sıra ile camiye alındılar.

Erkeklerin giyindiği beyaz tişörtlerin üzerinde “Gözünün nuru namaz” yazıyordu.

Ataşehir Müftüsü Şakir Piral, “Amacımız çocuklara camileri ve namazı sevdirmek” dedi.

Namazada, camiden anlamayan bu küçük çocuklar üç yıldır camilere götürülüyor kimsenin bundan haberi olmuyor. Bu küçük çocuklar bizim bilmediğimiz kim bilir daha nerelere götürülüyor.

Bu haber gazetelerdeki canlılığını korurken bu kez insanın kanını donduran bir haber Mersin’den geldi.

Salahattin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kemal Güven, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde öğrencilere içinde Sakalı Şerif olduğunu iddia ettiği cam bir kavanozu öğrencileri sıraya dizerek, onlara öptürüyor. Mersin Müftülüğü Sakalı Şerif’in hiçbir okula verilmediğini bildirdi.

Bütün bu olaylar Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözünü boşuna, durup dururken söylemediğini gösteriyor.

O küçücük anaokulu öğrencilerinin giyindiği beyaz tişörtler üzerindeki yazılı “Haydi Camiye” sözü ve kafalarına geçirdikleri takkeler, Mersin’deki İmam Hatip Ortaokulu’nun içinde ne olduğu belli olmayan bir kavanozu çocuklara öptürmesi, meclis başkanının, “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözü inanın beni korkutmaya başladı.

Türkiye nereye gidiyor?

 Elbette bir yerlere gidiyor ama nereye?

Atatürk, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünü boşuna söylememiş. Onu burada bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

yasemincin@hotmail.com - ALLAH/TANRI/YÜCE YARATICI GÜÇ; KUR’AN’da neler anlatıyor?

Kur'an'ın gerçekleri hakkında!‏

İslâm dininin ana/temel/TEK kaynağı Allah'ın son ilahi Kitabı KUR'AN, anlaşılmayı, anlamı sorgulanarak, düşünerek okunmayı beklemektedir. Arapça okutulma dayatma zulmü; anlaşılıp, yaşama uygulanabilir olmasında en büyük engeldir. Anlamadan okuyup üfürülecek, kehanetlerde bulunan ya da şifre çözmede kullanılacak bir Kitap asla değildir KUR’AN. “Kur’an’da, herşeyi bulamazsınız” diyenlere inat; Allah, pek çok ayetinde; “Kur’an’da hiçbir eksik bırakmadığını, herşeyi ayrıntıları ile ve örneklerle açıkladığını” söylemektedir. Şekilsellik, şekilsel ibadetler, kıl, kılık, kıyafet, değildir Kur'an'ın derdi! Kendi gibi yaratılmış kullara tapınmanın, onların önünde eğilip bükülmenin, okur-yazarlığı şüpheli din satıcılarına kulluk etmenin/onların boyunduruğu altına girmenin insan onurunu ayaklar altına aldığının, insan özgürlüğüne en büyük zararı verdiğinin uyarıları ile doludur.

Kur’an’ın içinde VAR olan ALLAH, Söylemek istediklerini, okuyan kişinin samimiyetine, anlama kapasitesine göre, Allah'ın tek öğreticiliği ile; “din” adına, hadis/sünnet diyerek hikaye/rivayet anlatanlardan, sömürenlerden, kutsallaştırılmışlardan(?!) kurtarıp, özgürlüğünüze kavuşmanızı sağlar. Peygamberlerin ve kutsallaştırılmış kişilerin adı kullanılarak; her birinin tepesinde bir insanın bulunduğu mezhepler/dinler oluşturulmuş. Musa Peygamber-Yahudilik, İsa Peygamber-Hıristiyanlık, Buda-Budizm, Muhammed Peygamber-Sünnilik, Ali-Alevilik, daha sonra alt kollarda da, pek çok kişinin temsil ettiği tarikatlar, cemaatler, dergâhlar. KUR’AN(Âli-İmran,105)Mezhep,tarikat-cemaat ayrımına acı azap uyarısında bulunur! Kitap tek, Allah tek?!

Peygamberimiz, Allah’a ulaşmada şirk aracı yapılmaktadır. Peygamberimiz sadece Allah’a ve Kur’an’a hizmet etti.

Din sadece Allah’ındır. Allah’tan başkasına mı saygı göstereceksiniz? (Nahl,52) Ayet alıntıları-Mustafa Sağ-Evrensel Çağrı Kur’an meali

“Din”, tüm hikaye / rivayet / hadis / sünnet anlatıcılardan kurtarılıp; Allah'a ve Kur'an'a teslim edilmelidir! Kur'an, mezarlıkta, ölülere okunan Kitap olmaktan kurtarılmalıdır!!!

"Din"in çıkar için kullanılması, Tanrı'nın mı, bizim mi sorunumuz ve bu sorunu Tanrı mı, biz mi çözeceğiz?!‏ Yasemin Çin

Yanıtla . 0Beğen 22 Mayıs 16:55
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR