Nedir bu SEDAŞ’tan çektiğimiz!...

MAKALEYİ DİNLE

En ağır işleyen ve en sorunlu kurumların başında kim geliyor diye sorsanız, sanırım herkesin aklına ilk gelecek isim “SEDAŞ” olur. Açılımı; Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi…

Kocaeli’nin elektriğini bu kurum veriyor uzun yıllardır. Yani Kocaeli’de elektrik sıkıntısı çeken vatandaşın muhatabı bir başka ildeki yetkililer oluyor. Bu çok da önemli değil esasında. İsmi ne olursa olsun, bu işe kim bakıyorsa baksın. Önemli olan verilen hizmet.

Son kar yağışları gösterdi ki, bu kurum artık vatandaşı çileden çıkartmış durumda. Günü geldiğinde tıkır tıkır faturasını ödeyen vatandaş, en lazım olduğu zamanda elektrik hizmeti alamıyor.

Makineye bağlı bir hasta, gelip giden elektrikler yüzünden hayati tehlikeye girebiliyor. 3 metre kar yağan bir köyde oturduğunuzu düşünün. Çatıya kadar gelen kar, sizi eve hapsetmiş durumda. Isınmak, yemek yapmak, gündelik hayatınıza devam etmek için ihtiyacınız olan elektrik, böyle bir durumda bile yok! Sadece köylerde mi? Kentin birçok bölgesinde de benzer sorunları görebiliyorsunuz.

269 kilometrekarelik koca bir ilçede, hepi topu 5 araçla elektrik arızasına müdahale ediliyor üstelik! Nereye yeter bu 5 araç? Önceden Uzunçiftlik beldesinde “TEK” adında bir kurum vardı. O zamanlar sadece Kartepe değil, İzmit ilçesi dahil birçok yere daha hizmet veriyordu.

Bir sorunla karşılaştığınızda en azından bir muhatap buluyor ve kısa zaman sonra “sepetli araç”ı görüyordunuz. “Ekipler gelmiş, arıza giderilir, elektrikler de birazdan gelir” diye düşünürdünüz. Şu durumda karşınızda bir muhatap dahi yok!

Bozulan elektronik eşyalara mı üzülürsünüz, makineye bağlı hastanın ölüm korkusuna mı, yoksa bu karda elektriksiz kalan vatandaşına hâline mi?

Her seferinde benzer bir sürü şikâyet yapılmasına rağmen, sanki bir güç tarafından korunan ve kollanan birileri bu eleştirilere hiç kulak asmıyor. Bu işler Bakan Bey’in atacağı fırçalarla düzelmez. Fırça atmak, “mış gibi” yapmak işin kolayı. Sorunun köküne inerek mevzuyu çözmek gerekiyor.

Dalga geçer gibi de, SEDAŞ’ın web sitesine “24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti veren kuruluş” diye yazmışlar. Yahu 72 saat elektrik alamayan bölgeler var, siz neyden bahsediyorsunuz? Aynı apartmanda bile katların birinde elektrik varken, diğer katta olmadığı durumlarla karşılaşıyoruz. Şalterlerde sorun yokken hem de… Benzer şey birçok yerde yaşandı. Hangi kesintisiz enerjiden bahsediyorsunuz?

Bu işe bir çözüm bulunmazsa, vatandaşın maddi ve manevi kaybı çok büyük olacak. Elektrik kesintisi yüzünden vatandaşın canı yanarsa, ki bu gidişle olacağı budur, bunun hesabını kimse veremez!

 

AK Parti’deki Değişim

Ak Parti’de Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları değişti. Yıllardır partinin Kartepe Kadın Kolları Başkanı olan Sevim Balaban, bu kez aday olmadı. Daha doğrusu aday olması istenmedi. Bakmayın “aday olmuyorum” demesine. Sosyal medyadaki paylaşımlarına göz gezdirince, üzüntüsü her hâlinden belli oluyor. Her ne olursa olsun, koltuklara bu denli yapışıp kalmanın bir mantığı yok. Her an, o koltukların bir gün gideceği bilinciyle hareket etmek gerekir. Bu sırada Gençlik Kolları Başkanı Can Öztürk de koltuğu Uğur Karbuz’a devretti. Bir tarafta 13 yıl aradan sonra değişen kadın kolları, diğer tarafta henüz bir yıl olmadan değişen gençlik kolları…

Şimdi her iki tarafın da önünde büyük bir sınav var; genel seçimler…  Bu seçimden iyi bir başarı elde ederlerse, uzun bir süre daha ne kadın kollarında ne de gençlik kollarında bir değişim olmayacağı kanaatindeyim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR