Kocaeli Üniversitesi - Sakarya Üniversitesi işbirliği

MAKALEYİ DİNLE

Bildiğiniz gibi Ermeni Diasporası ve destek veren birçok ülke Bremen mızıkacıları gibi koro halinde 1915 yılında Ermenilere sözde soykırım yapıldığı yalanını dünyaya yaymaya çalışıyorlar.

Tarihi tarihçilere bırakmayıp Parlamento kararları ile hedeflerini gerçekleştirmek için sürekli bir çalışma içindeler.

Türkiye ve Rusya tarihi arşivleri Ermenilerin iddialarının yalan olduğunu belgeliyor.

Ermenistan’ın ilk Başbakanı Kaçaznuni yazdığı raporunda “Bizler masum değiliz, çok insan öldürdük, Osmanlıyı tahrik ettik” cümleleri bile kendi tezlerini yalanlıyor.

Bağımsızlığını yeni elde eden Azerbaycan’ın Rusların da yardımı ile topraklarının yüzde yirmi beşini işgal ederek sırf Hocalı Kasabası’nda 26 Şubat 1992’de 613 suçsuz, günahsız insanı tarihte eşi ve benzeri olmayan bir katliama tabi tuttular.
Bir milyon Azerbaycanlı kaçkıncı geriye dönecekleri umudu ile yaşıyorlar.
İşte bu tarihli gerçekleri bütün çıplaklığıyla ile dünya kamuoyuna duyurmak amacı ile Kocaeli ve Sakarya Üniversitelerimiz ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu işbirliği ile her Üniversitemizde de panel düzenleme kararı aldık.
Türkiye’den ve Azerbaycan’dan gelecek tarihçi ve bilim adamları panelde konu ile ilgili bilgilendirme yapacaklardır.

Sakarya Üniversite’sinden Prof. Dr. Haluk Selvi ve Kocaeli Üniversite’sinden Doç. Dr. İbrahim Şahin hocalarla prensipte anlaştık. Detaylarını ayrıca belirleyeceğiz. 2015 yılında diğer üniversitelerimizde de bu tür çalışmaları devam ettireceğiz.

Bu bilgilendirmeler toplumun bütün katmanlarına yayılması gerekir düşüncesindeyiz. Geçmişini bilmeyenler geleceğini de bilemezler. Geçmişine sahip çıkamayanlar geleceklerine de sahip çıkamıyorlar.

 

BULGARİSTAN ZİYARETİ

Bulgaristan’a üç günlük bir özel ziyarette bulundum. Yollardan geçen taşıtların hemen hemen yarısı Türk plakalı, tır, otobüs ve özel araba olduğunu görebilirsiniz.

Yollar Avrupa Birliğine girmiş bir ülkenin yollarına benzemiyor. Yeni yapılan yollar ise bir türlü bitirilememiş. Yolların birçoğu çift yönlü olması nedeni ile yeterince hız yapmak mümkün olmuyor.

Plovdiv bizim Filibe olarak bildiğimiz yer Bulgaristan’ın ikinci büyük ilidir. Yolda yürürken sağınızdan, solunuzdan geçen insanların Türkçe konuşmasına şahit oluyorsunuz.

Gittiğimiz her üç evde de Türk televizyonlarını izliyorlar. Hanımlar dizilerin saatini ve oyuncularını bizden iyi biliyorlar. Bulgaristan’da her aileden mutlaka bir erkek Avrupa Birliği ülkelerinde çalışıyormuş.

Bulgaristan’da çeşitli üniversitelerde okuyan,  Türkiye’den giden öğrenci sayısı hayli kabarık. Hududa yakın yerlerden gelerek Edirne’den alışveriş yapan yüzlerce araba görmektesiniz.

Araba demişken Türk ve Bulgar tarafında kilometrelerce tır kuyruğu var. Tırların geçişi adeta işkenceye dönmüş. Bulgar tarafı her nedense tır geçişlerini özellikle geciktiriyorlarmış. Tır şoförleri ilgili ülke nezdinde yetkililerle mutlaka görüşülmesi gerektiğini söylüyorlar.

Orada görüştüğüm birkaç Türk siyasetçi bölünmeden şikâyetçiler. Bizimkiler kendi aralarında ikiye, hatta üçe bölündüler. Daha fazla milletvekili çıkarmak mümkünken bölünmeler nedeniyle gücün zayıfladığını söylüyorlar. Ayrıca işsizlikten dert yanıp emeklerine karşı ücretlerin yetersizliğinden yakınıyorlar.

Trakya’nın iklimini Balkanlar belirliyor. Dönüş yolunda yoğun yağmurlar nedeniyle her tarafın göle döndüğünü gördük. Fırtına ve akan seller hayli maddi kayıplara sebep oldu. Tırlar ver birçok ufak arabalar selde kalmış bazıları da devrilmişler.

Edirne’de de aynı trafik karmaşası ve hasarlar, kayıplar olduğunu hepiniz televizyondan izlediniz. Bu bir afettir ama dere yataklarına yapılan yapıları anlamak mümkün değildir. Hepimize geçmiş olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR