LEYLALAR’IN SAVAŞI

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta Diyarbakır’da I. Ortadoğu Kadın Konferansı düzenlendi.
Pek çok açıdan dikkat çekici olan konferansa katılanlar arasında, Filistin sorununda aktif rol oynayarak 1969 yılında kaçırılan uçak vakası ile Filistin konusunu dünyaya duyuran ve Arafat’ın siyasî bir kişilik kazanmasına ön ayak olan Leyla Halid de vardı.
Leyla Halid'in konuşmasında Kürt kelimesi geçmemesine sinirlenen konferans katılımcılarından Leyla Zana, tepki olarak kendi konuşmasında “Filistin’in bağımsız bir devlet olmasını istiyoruz fakat İsrail’in bölgeden ayrılmasını onaylamıyoruz. Her iki halkın bir arada yaşamasından tarafız” ifadesini kullanınca Leyla Halid'in tepki gösterdiği ve diğer katılımcılar tarafından güçlükle sakinleştirildiği basına yansımıştır.
Değerli okuyucular, Diyarbakır’da düzenlenen bu konferansın kanaatimce iki önemli yönü vardır:
Birincisi ayrılıkçı Kürt hareketinin Batı dışında Ortadoğu’da da Filistin sorunuyla aynı öneme sahip olmasına dair bir kamuoyu oluşturmak. Konferansın Fransa'da öldürülen PKK’lı kadın militanlara ithaf edilmesi konunun kamuoyu oluşturmak tarafını destekler niteliktedir.
İkincisi de daha önce de yazılarımda ifade ettiğim ayrılıkçı Kürt hareketini destekleyenlerden birinin İsrail olduğunun, Leyla Zana’nın yaptığı konuşma ile netlik kazanmasıdır. Zira İsrail’in Filistin topraklarından ayrılmasını istemediklerini söylemesi, bu hareketin İsrail tarafından desteklendiğinin beyanı değil de nedir?
Bu konferans Ortadoğu'da kadın konusunu ele alsa da kanaatimce ayrılıkçı Kürt hareketinin Ortadoğu halkından destek alması amacını da taşıması, ileride yaşanacaklar için önemlidir.
Ancak konferansta İsrail yanlısı bir konuşma yapılması da bu hareketin Ortadoğu'da ne kadar destek bulacağını merak konusu haline getirmektedir.
Leyla Halid’in konuşmasında İsrail’in işgalci olmasından dolayı Filistin sorunun çözümünün yüzeysel olarak şekillendiği ancak ayrılıkçı Kürt hareketinde böyle bir durumun olmadığına işaret etmesi, ayrılıkçı Kürt hareketine bakışı açısından mühimdir.
Son olarak, katılımcıların isimlerinin önüne temsil ettikleri ülkeler yazılırken, Türkiye'den katılan Türk kökenli katılımcıların ülkelerinin Türkiye, Kürt kökenli katılımcıların ülkelerinin Kürdistan/Türkiye, Irak ve Suriye'nin Kürtlerin yoğunluklu olduğu bölgelerinden gelen delegelerin isimlerinin yanına Kürdistan/Suriye, Kürdistan/Irak ve yurt dışından gelen bazı kadın aktivistlerin isimlerinin önüne ise Kürdistan/ Diyaspora yazıldığı görülmüştür.
Yorumu size bırakarak bilginize sunarım!
Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR