Vekil adaylarımızın yeri belli oluyor

MAKALEYİ DİNLE

Siyasi partilerde milletvekili aday adaylığı başvuru süresi tamamlandı.

 

Şimdi herkesin aklı fikri yarın açıklanacak listelerde. Parti içinde bu konuda büyük bir heyecan yaşanıyor. Yani listelerde kimin yer alacağı konusu gerçekten büyük merak konusu oldu. Kendi arasında işi toto gibi bahis konusu yapanlar bile var.

 

Meseleye AK Parti açısından bakacak olursak şunu açık bir şekilde ifade edebiliyorum…

 

AK Parti’de ilk kez her türlü hesap kitap yapılıp, geçmişteki yanlışlar iyi analiz edilerek bir liste yapılıyor inancına sahibim.

 

İktidar safında özellikle 7 Haziran seçim sürecindeki hataların bir daha tekrarlanmayacağını düşünüyorum. Örneğin listenin etkili bir noktasında mutlaka bir Kürt aday olmalı fikrim 7 Haziran sürecinden bu yana sabittir.

 

Tabi bu adayı belirlerken olaya sadece doğulu ve Kürt olması gibi kriterlerinden dolayı bakmayacağım. Zira seçilecek olan kişi elbette bu kentin, yani Kocaeli’nin milletvekili olacak.

 

O yüzden tercih edilecek olan ismin kamuoyuna iyi lanse edilmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliyorum.

 

Bu anlamda ben gündeme gelen isimler arasında Cemil Yaman’ı ayrı tutmak istiyorum. Açıkçası siyasete uzaktan yakından bulaşan kişiler neden böyle bir ifadede bulunduğumu tahmin edeceklerdir. Zira Cemil Bey’in aday adaylığını açıklamasından bu yana gerçekten AK Parti siyasetine bir heyecan getirdiği nettir. Kabul edilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden yaşanan heyecanın sandığa yansımasının da kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyorum.

 

Tabi bunun dışında Yılmaz Bingöl ve Ali İhsan Adıgüzel gibi önemli denilebilecek isimler de mevcuttur. Ancak her şeye rağmen ortaya çıkan sinerji hesap edildiğinde Cemil Yaman tercihi ile sanki biraz daha kazanç sağlayabileceği fikri insanlarda oluşmuyor değil…

 

***

 

CHP’deki durum ise biraz daha farklı. Listelerde kimsenin bir değişiklik beklentisi yok. Zira ön seçim de yapmadan çıkan bir listenin, üstelik seçimden kısa bir süre sonra yeniden milletin karşısına aday olarak konulması herkesin ortak beklentisi.

 

Bu beklentiyi güçlendiren ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim kararının alınmasından hemen kısa bir süre sonra yaptığı “Adaylarımızın yüzde 99.9’u ile devam edeceğiz” açıklaması oldu.

 

***

 

MHP’nin durumu ise biraz daha karışık. Burada her ne kadar değişiklik olmayacağını düşünenlerin sayısı fazla olsa da, partiye bir şekilde ikinci milletvekili kazandıracak hamlelerin yapılması için bir takım girişimlerde bulunulabilir havası hakim.

 

Saffet Sancaklı’nın liste başı olması herkesin ortak beklentisi. Zaten birkaç aylık milletvekilliği döneminde kendisi hakkında başarılı ya da başarısız diye bir yakıştırmada bulunmanın kimseye bir fayda sağlamayacağı kesin. Ancak Sancaklı gelecek vaat edebilir mi, bana göre milletvekilliğini öyle çok basite almanın hata olacağı kanaatindeyim…

 

İkinci sıranın en güçlü adayı olan Lütfü Türkkan ise geçen döneme göre biraz daha hazırlıklı. Muhtemeldir ki, ilk sıra için canını dişine takacaktır. Ancak ne elde edebilir, açıkçası çok kestiremiyoruz. Ayrıca 7 Haziran’da yeniden milletvekili seçilebilecekken, adeta direkten dönmüştü. Bu kez biraz daha sağlıklı çalışma içine girecektir. Muhtemeldir ki, kesenin ağzını biraz daha açacaktır. Makam mevki uğruna her bildiğini yapmaya çalışacaktır.

 

HDP’li Ali Haydar Konca’ya kaptırdığı milletvekilliğini yeniden alarak karizmayı düzeltme çabası içinde olacaktır.

 

Kendisine uyarım ise çevresine iyi baksın, gerekli gereksiz kendine yeni mücadele alanları oluşturmasın. Çünkü bu yanlış tavırların az ya da çok seçimlere etkisi bulunur.

 

Kısacası AK Parti’de bir değişim bekleniyor. CHP ve MHP’de ise sonuca direkt etki edecek bir değişiklik olmayacak havası hakim. Sonuçları ise yarın akşam 17.00 gibi öğrenmiş oluruz. Herkese şimdiden hayırlı olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR