Fehman Hüseyin’in koordinatları Esed’den mi?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de önceki günün en çok konuşulan konularından birisi terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinden birisi olduğu belirtilen Fehman Hüseyin’in öldürülmesi meselesi oldu.

Her ne kadar ulusal düzeyde teröristlerin yayın organları bu herifin ölmediğini, hala piyasada olduğunu falan söylese de belli ki caninin canı alınmış. Yoksa bu adam nerede olduğu bilinmeden ‘yalan söylüyorsunuz’ diyerek canlı yayınlara çıkmış ve milleti ayaklandırmıştı şimdiye kadar.

Operasyonu yaralı dahi atlatsa, mutlaka bir şekilde sesini duyururdu.

Ayrıca Suriye kanadından dünden itibaren PYD denilen bu teröristlerin bizzat rejimin elemanlarını, üst düzey yöneticilerini, bölgedeki bazı örgütlerin ve kalabalık toplulukların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 110 kişiyi gözaltına almasını farklı bir şekilde değerlendirmek lazım.

O da PKK terör örgütünün, Fehman Hüseyin’in öldürülmesini kabullendiği ve bu operasyonun sorumlusu olarak Suriye’nin mevcut yönetimini gördüklerini dile getiriyor.

Bu da şu demek aslında…

Malum, yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye ve Rusya arasında gerilen ortam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektup ve iki liderin sonrasında yaptıkları telefon görüşmesi ile çözüme kavuşmuştu. Bu sırada Rus tarafından yapılan açıklamalarda Türkmenlere yönelik saldırıların kendilerinin dışında bir konu olduğunu, Esed rejiminin verdikleri koordinatlar çerçevesinde bölgenin IŞİD’den temizlenmesi için bombalandığını belirtmişlerdi.

Aslında bu durum da bizim özrümüz gibi, Rus tarafının politik dildeki bir özrüydü…

Haliyle, akıllara şu soru geliyor burada…

Suriye’deki Esed rejimi, acaba Türkiye ile ilişkilerinin kötü olmasını istemeyen ve oluşan sıcak havaya karşı olumlu karşılık vermeyi amaçlayan, Türkmenlere yönelik saldırılarla tepki çeken Rusya’nın etkisi ile Fehman Hüseyin’in öldürülmesi operasyonuna destek verdi mi?

Bu çok özel ve mutlaka yanıtlanması gereken bir sorudur.

Şayet bu sorunun yanıtı ‘evet’ ise PKK ve uzantısı PYD’nin çılgınlık derecesinde gözaltılara başlamasını, Suriye rejiminin üst düzey yetkililerini sorgu odasına çekmesini normal karşılamak lazım.

Ayrıca bu gözaltılara Esed güçlerinin de bir tepkisi olacaktır.

Tabi bu durumun Türkiye tarafı da var…

Ülkemiz terörle mücadele halinde. Aslında çözüm süreci döneminde yapılması gereken işi devletimiz bugün yapıyor. Meclis’te olsun ya da olmasın, bütün partilerin terörle mücadelede hükümetin, daha doğrusu devletin yanında yer alması ilkesel bir davranış olacaktır.

Bunun gibi düşünmeyen kim var, bir an evvel hastalıklı hallerinden kurtulmaları gerekmektedir.

Türkiye, bugün oluşan ve anlaşmalar sonucunda Fehman Hüseyin gibi bir teröristin öldürülmesine varan uygulamalarına iktidar ve muhalefet desteği ile devam etmelidir. Gelinen nokta aslında devletler arasındaki sıkıntılı halin giderildiği, teröre karşı topyekun bir işbirliğinin başladığı anlamına gelir.

Zira PKK’nın IŞİD’den bir farkı yoktur. Sonuçta ikisi de birileri tarafından kandırılarak yola çıkmış, ancak belli bir zaman sonra kontrolsüz güç olarak kendilerince bağımsızlık mücadelesine girişmiş örgütlerdir.

Terörle mücadele tarihine şöyle bir göz atalım…

Sizce kazanan kimler…

O yüzden gelinen nokta ümit vericidir. Terör örgütlerine karşı ülkelerin her anlamda ortak hareket etmeleri gerekmektedir…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR