Okula yeni başlayan çocuğun psikolojisi!

MAKALEYİ DİNLE

2006-2017 eğitim-öğretim dönemi yarın başlıyor…

Bu yıl, sıkıntılı bir dönem olacak gibi…

Zira, FETÖ soruşturmasında binlerce öğretmen açığa alındı…

Yerlerine öğretmen alımları yapılacak…

Bu yıl, anneler-babalar biraz fedakarlık yapmak zorunda…

Zira, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye, uçurumun kenarından döndü…

Milli Eğitim’den FETÖ’cülerin temizlenmesi önemli…

**

“Okulun ilk günü aile ve çocuk için heyecanlı bir deneyimdir” diyen Medical Park Kocaeli Hastanesi Psikologu Dilay Süloğlu, okulların açılmasıyla ilgili anne-baba ve çocuklara önemli tavsiyelerde bulundu. 

Birlikte okuyalım;

Her yıl okula başlama zamanı hem aileler hem de çocuklar için sevinç ve sıkıntıyı bir arada barındırır. Okula başlanan ilk günün her insan için özel bir hatırası vardır. Ev ortamının, sıcak, korunaklı, biricik olduğunu hissettiren yapısından çıkıp; hiç tanımadığı yaşıtlarının arasında, kural ve bilgilerle dolu bir yere girmek pek çok güçlüğü de beraberinde getirir. Çocuğunuzun hem psikolojik hem de davranışsal olarak sürece hazır olması, adaptasyon sürecini kolaylaştıracaktır.

**

İlkokula başlayacak olan birçok çocuk bazı endişelere sahiptir; “Okul dedikleri nasıl bir yerdir? Annem de okula gelecek mi? Oradaki çocuklar neler yapar? Neden okula gidiyorum? Okulda annem olmadan istediklerimi nasıl söyleyeceğim?”. Belirsizlik uzun vadede kaygı yaratır; bu nedenle tüm soruların cevapları çocuğa okula başlamadan önce verilmeli ve gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Çocuk, neyle karşılaşacağını bilmeli, yaşadığı zorluklar karşısında baş etme becerileri geliştirebilmelidir.

**

Okulun sadece ders yapılan bir yer olmadığı, orada da oyun oynayacağı, arkadaşları ve öğretmeni ile güzel vakit geçireceği ifade edilmelidir. Anne babalar, okula hazırlık sürecinde çocuğun “okul” algısında yanlış yorumlara neden olabilecek ifadeler kullanabiliyorlar. En sık karşılaştığımız örneklerden bazıları “artık sen büyüdün, okula gidiyorsun, bundan sonra her şey farklı olacak, bu kadar oyun oynamak yok artık” gibi ifadeler, çocuğun endişesini arttırmaktadır.

**

Okul ile ilgili çok uzun ve detaylı konuşmalar yapmamak, çocuğun kendi deneyimlerini yaşamasını beklemek ve anlatmak istediğinde onu dinlemeniz yararlı olacaktır. Gün içerisinde sık sık bu konuşmaların yapılması çocuğu sıkabilir ve endişelerini arttırabilir.Okulun ilk günü hem aile hem de çocuk için heyecanlı bir deneyim olacaktır. Çocuğunuz ilk gün ağlayabilir. Ağlama, iletişim yöntemidir ve normaldir.

 

İlk gün ile ilgili küçük tüyolar;

-Çocuğunuz sizin duygularınızı ayna gibi yansıtır. Sizin ne hissettiğinizi anlamaya çalışacak ve sık sık yüz ifadelerinizi kontrol edecektir. Duygularınızı kontrollü yaşar ve soğukkanlı olursanız; çocuğunuzda bir o kadar rahatlayacaktır.

-Okul hakkında kısa ve genel bilgilendirmeler yapın. Okul binasını ve kullanım alanlarını gezdirin. Lavabo, kantin, sınıflar vs.

-Vedalaşmayı kısa tutun. Ağlamanın sizi geri döndüren bir yöntem olduğunu keşfetmesin. Bazı anne-babaların saatlerce okulun bahçesinde ve sınıf kapısında beklediği görülmektedir. Bu durum uyum sürecinin, süresini uzatır. Siz, her an ulaşabileceği biryerde bulunduğunuz sürece kaygı duygusu tetiklenecektir.

-Kol saati kullanın. Çocuğunuzun koluna okulun başlangıç ve bitiş zamanlarını gösterebileceğiniz bir kol saati taktığınızda; belirsizliği hafifletmiş ve onu rahatlatmış olursunuz.

-Çocuğunuzu söylediğiniz vakitte okuldan almaya özen gösterin.

-Okul hakkında konuşmak istediğinde sizinle gün içinde yaptıklarını paylaşacaktır. Onu ilk gördüğünüz andan itibaren soru yağmuruna tutmayın. ''günün nasıl geçti?'' gibi genel bir soruyla onun anlatmasını teşvik edebilirsiniz.

**

Okul sendromunun hızlı şekilde atlatılabilmesi, çocuğun istikrarlı bir şekilde okula devam etmesiyle sağlanır.

Okula gitmemek ya da geç gitmek konusunda taviz vermeyin. 

Mümkün olduğunca okul ve sınıf değiştirmeyi düşünmeyin.

Cesaretlendirici konuşmalar yapın.

Bir süre sonra kendiliğinden ağlama ve yakınma belirtilerinin azaldığını göreceksiniz.

Tüm bu zorlu süreçte çocuğumuz yeni bir dünyaya adım atarken onun korkularını anlayarak, iletişime açık bir şekilde ve stresle baş etme yöntemlerini öğreterek okul yıllarına daha kolay alışmasını sağlayabiliriz.”

**

Süloğlu’nun tavsiyelerini okudunuz…

Bu tavsiyelere uysanız iyi olur…

 

Muhtarlardan çifte ziyaret

Derince Mahalle Muhtarları önceki gün çifte ziyaret gerçekleştirdiler. Deniz Mahalle Muhtarı Seçkin Altan’ın yeni yerine taşınması nedeniyle muhtarlar ilk olarak Seçkin Altan’ı yeni yerinde ziyaret ederek hayırlı olması dileğinde bulundular. Muhtarlar daha sonra  Derince Belediye Demirspor Kulüp Başkanlığına seçilen eski Sırrıpaşa Mahalle Muhtarı Cevat Aygün’ü makamında ziyaret ederek yeni görevine başarılar dilediler. Biz de yeni yerine taşınan Altan ve kulüp başkanı seçilen Aygün’ü kutluyoruz.

 

AKP Kandıra birinci oldu

AKP Kandıra İlçe Teşkilatı, istatistik teşkilat performans sistemine göre Ağustos ayında 96.49 puan alarak Türkiye ve Kocaeli genelinde birinci oldu. İlçe yönetimi ile birlikte kadın ve gençlik kollarının yaptığı çalışmalar, hasta ziyaretleri, üye çalışmaları, vatandaşlardan gelen taleplere sunulan çözümler ve ilçe için yapılan hizmetlerin değerlendirildiği performans sisteminde üstün başarı elde eden Kandıra Teşkilatı, Ağustos ayında birinciliği elde etti. AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder, oldukça mutlu.

 

Albayrak’tan çöp önerisi

Vatan Partisi eski Gölcük İlçe Başkanı Gürsel Albayrak, ilçedeki çöp sorunuyla ilgili önerilerde bulundu. Albayrak, “İnsanlar çöplerini evde tutmak zorunda değil. Günün istediği saatlerinde konteynırlara bırakabilmeli. Konteynırlar düzgün kullanılır, çöpler düzgün çıkartılırsa ilçemizde kısa sürede çöp sorunu çözüme kavuşur. Daha önce konteynırlar varken insanlar bu kadar sıkıntı yaşamıyorlardı. Yetkililer bu sorunu çözmek istiyorlarsa konteynırları mutlaka geri getirmeli” dedi. Bakalım Albayrak’ın önerisi dikkate alınacak mı?

 

Dubalı önlem!

İzmit Belediyesi tarafından şehrin farklı noktalarına yerleştirilen konteynırlar, akşam ve gece saatlerinde boşaltılarak yeni güne hazırlanıyor. Ancak konteynırların boşaltılma saatlerinde vatandaşların araçlarını konteynırların önüne park etmesiyle boşaltma gerçekleştirilememekte, oluşan durum çevre kirliğine de yol açmakta. Vatandaşların bu konuda defalarca uyarılmalarına rağmen konteynır önlerine yapılan uygunsuz araç parklarına İzmit Belediyesi’nden çözüm üretildi. Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğünün Ulaşım Müdürlüğü ekipleri ile yürüttüğü işbirliği neticesinde yer altı konteynırlarının önüne duba çalışması başlatıldı. Öncelikli olarak sorunlu olan 15 noktada başlatılana duba çalışmasının ilerleyen günlerde tüm konteynırlarda uygulanacağı öğrenildi.

 

Kütüphane yeni adresine taşınıyor

Uzun zamandır tartışma konusu olan ve Gebzeli kitapseverlerin tepkisini çeken Gebze İlçe Halk Kütüphanesi konusunda önemli müjdeyi AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba verdi.. Soba, “Gebze’ye çok daha uygun çok daha modern bir kütüphane yeri konusunda girişimlerimiz var, bayramdan sonra girişimlerimiz hızlanacak ”dedi. Soba, Hacı Halil Mahallesi’nde yer alan ve kapatılan eski FEM Dershanesini binasının kütüphane için uygun olacağını işaret etti. Kütüphanelerin açılmasını her zaman önemsemişimdir. Kütüphaneyi açmak iyi de, oraya öğrencileri yönlendirmek daha da önemli. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR