Kandıra’da ittifakın sesi gür çıkıyor

MAKALEYİ DİNLE

 

Kandıra, bu seçimlerde bir ilki gerçekleştiriyor.  İlçede, MHP ve DP 20 Mart seçimleri için ortak aday çıkartıyor.

İttifak içine giren bu iki partiye, Ak Parti içerisinde bulunan bazı isimlerde var. Aslında Kocaeli bu dönem ittifak kelimesine uzak değildi. Bazı ilçelerde ittifak çalışmaları geçtiğimiz yaz başladı. Ancak Kandıra’nın dışında hiçbir ilçe ittifak kurma planında başarılı olamadı.

İttifak formülünü gerçekleştiremeyen bir ilçede Körfez…

Kandıra’da ise ittifak girişimi bir buçuk yıl önce başladı. DP İlçe Başkanı Ender Altınay ve ekibi tarafından yapılan girişimler sonuç verdi.

Kandıra’da bugün, mevcut iktidarın bile korktuğu bir ittifak oluştu. İlçede hatırı sayılır bir oyu olan Demokrat Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi birleşti. Çatı MHP’den oluştu, meclis içinde ise MHP, DP ve AK Partili isimler bulunuyor.

CHP’li seçmenlerin bile destek verdiği oluşum, partilerin korkulu rüyası olan köy oylarından bile oldukça ümitli.

Peki ya, Cengiz Kan…

Partisinden yeniden aday gösterilmeyen Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, ittifaka destek veriyor mu?

İşte tamda bu soruyu, ittifakın mimarları sayılacak isimlere sordum.  “Evet, yüzde yüz destekliyor” diyen yok.

Ama “Hayır, Cengiz Kan bizi doğrudan ya da dolaylı yoldan desteklemiyor” da denmedi.

Cengiz Kan’a yakın olan bir iki kişiyi aradım. Aynı soruyu onlara da sordum.  Gerçek cevap sır gibi saklanıyor.

İttifakın taraflarının da Cengiz Kan’a toz kondurmadığını fark ettiğimde, sorduğum sorunun cevabını almış oldum.

Köylerde, seçmen tarafından çok sevilen Cengiz Kan’ın tavrı Kandıra’da belirleyici olur.

30 Mart seçimleri geçtiğimiz yerel seçimlerden daha heyecanlı olacak. Birçok ilçede seçim ortada görünüyor. İktidara aynı uzaklıkta olan partiler, kıyasıya çalışıyor.

Partiler seçimi almak için hem strateji davranıyor, hem de var gücüyle çalışıyor. Bana göre bu seçimde Kandıra’da iddialı partiler arasında MHP-DP ittifakı da var.

 

Rakipsiz muhtar’a bu dönem genç bir rakip var

 

Başiskele Aydınkent Mahallesi kurulduğu günden beri aynı muhtar tarafından idare ediliyor. Mahalleye büyük katkılar sağlayan Ramazan Açıkgöz, tüm seçimlere tek aday olarak katılıyordu.

Lakabı Rakipsiz Muhtar’a çıkan Ramazan Açıkgöz’ün bu dönem ise bir rakibi var.

Genç, istekli ve girişken bir kişiliği bulunan 1976 doğumlu Selim Koral aynı zamanda S.S. 14’Nolu Yuvacık Otobüsçüler Kooperatifi’nin başkanı.

Anlayacağınız, bu dönem Ramazan Muhtar’ın işi zor. Karşısına zorlu bir rakip çıktı. Bakalım, Aydınkent Mahallesi’nde bu yıl temayüller bozulacak mı?

Her iki adaya da başarılar diliyor, çok çalışan kazansın, kazanan başarılı olsun diyorum.

İhsan Agca Alikahya Merkez Mahallesi’ne aday

27 yıldır Alikahya Merkez Mahallesi’nde oturan İhsan Agaca, oturduğu mahallenin muhtarı olmaya talip. Aday olduğunu açıklayan Agaca işçi emeklisi evli ve 4 çocuk babası. 3 dönem muhtar azalığı yapan İhsan Bey, bu dönem muhtar olmak için kolları sıvadı. 49 yaşındaki Agca, “Ben değil mahallem kazansın” diye adayım dedi.

 

 

Körfez Center’da

 

Körfez İlçesi’nin tek büyük alışveriş merkezi olan “Körfez Center” da bir süredir devam eden yönetim krizi halen aşılamadı.

İki yönetim, iki karar defteri ve iki bayan’ın çarpıştığı yöneticilik yetkisi savaşında, henüz taraflar birbirlerine üstünlük sağlamış değil.  

Bir kanatta mevcut yönetim ve mevcut durum, diğer tarafta ise yeni yönetim ve vaatleri var.

Yakında yönetim için bir karar verilecek. Bu kararı veren ise ilk etapta kat malikleri olmayacak, Körfez Asliye Hukuk Mahkemesi olacak.

Mahkeme AVM yönetimi için yetkiyi kime verecek?

Mahkeme Aynur Vergili’ye topla pılını pırtını AVM’yi terk et diye bilir. Ya da OCEAN firması sahibi Nuriye Köksal’a, “Sizin AVM’yi yönetme yetkiniz yok” diye bilir. Bir üçüncü şık ise kat maliklerinden biri geçici yönetici görevi verilmesi var.

AVM’de son görülen tablo bu. Ancak ortaya atılan bazı iddialar var. Bunların bir kısmı ise oldukça ciddi. İddiaların bir kısmı dün yayınlanan sayımızda yazılmıştı. Bugün ise AVM’nin yeni müdürü İfa Bey’in başka bir iddialarına tanık oldum

Allah için ben bu AVM’nin içine henüz hiç girmedim. Körfezliyim, ama Körfez AVM benim için hiçbir zaman çekici bir mekan olmadı.

En son geçtiğimiz günlerde Körfez Center sinemalarında yayınlanan bir filmi izlemek için AVM’ye gitmeye niyetlendik.  Bir arkadaşımızı bilet alması için Körfez Center’a gönderdik, yarım saat sonra bizi aradı ve “Burada film izlenmez” dedi.

Kalktık Gebze Center’a saat 23. 35’de yayınlanan, aynı filmi izlemeye gittik.  Yani o günde Körfez Center’a gitmek nasip olmadı. Bu yüzden şimdi anlatacağım şeyi gözümle görmedim. Bu İfa Bey’in iddiası…

Peki, nedir bu iddialar?

  1. AVM içi buz gibi, üst katlarda insanlar üşüyor
  2. AVM içinde Ak Parti bayrakları, yönetim odasında Ak Parti posterleri bulunuyor. Bu bir AVM’de olmaması gereken hareket. Sadece Ak Parti değil hiçbir siyasi parti bayrağı bir AVM’ye asılamaz.
  3. AVM girişinde bulunan kafenin ruhsatı bulunmuyor.

 

Bu ve buna benzer iddiaları peşin sıra sıralayan İfa Bey, yeni yönetimle bütün bu olumsuzlukların giderileceğini söylüyor. Günlerdir bu ve buna benzer iddialar ortaya atılıyor. Aynur Vergili, bu iddialarla ilgili henüz hiçbir gazeteye açıklama yapmış değil. Şahsen kimsenin tek taraflı şikayetlere maruz kalmasını istemem. Aynur Vergili’nin de bu gazete aracılığıyla eleştirilere cevap verme hakkı vardır. Bu hakkını dilediği zaman kullana bilir.


BİRKAÇ DUYURUM OLACAK

ADD genel kurul yapacak

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmit Şubesi 7. olağan genel kurulunu 8 Mart Cumartesi günü Çarşı Belediye İşhanı Kat 4 b. Blok’ta bulunan Muhasebeciler Odası salonunda saat 13.00’da gerçekleştirecek.

 

Baro’dan önemli bir panel

Kocaeli Barosu “Bağımsız Yargı Sorunu” konulu bir panel düzenliyor. Panel yarın saat 13.30’da Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapılacak. Panel’de, “ Yargı bağımsızlığı, yargı tarafsızlığı, son değişiklikle Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapılanması” konuşulacak. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR