Vergi incelemelerinde zamanaşımı koşuşturması

MAKALEYİ DİNLE

Son günlerde 2009 yılı ile ilgili yoğun bir inceleme talebi var. Nedeni ise basit 2009 yılı ile ilgili verisel işlemler 01.01.2015 tarihinden itibaren zamanaşımına giriyor.

 

Bilindiği üzere zamanaşımı, vergi ile ilgili işlemlerin üzerinden belirli bir süre geçerek o verginin geçersiz kalması demektir. Yasalarımıza göre bu süre 5 yıldır, bizim vergi yasalarımızda iki türlü zamanaşımı düzenlenmiş. Ancak 2 farklı zaman aşımında farklı uyguluma bulunmaktadır.

 

TARH ZAMAN AŞIMI (TAHAKKUK ZAMAN AŞIMI)

Bu uygulamadan kasıt, verginin hesap edilip, mükellefe tebliğ edilmesi ile ilgilidir. Vergi alacağının doğduğu yılı izleyen yılın başından başlayarak 5 yıl içinde hesap edilerek mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkar. Bu nedenle 2009 yılına ait bir vergi 31.12.2014 tarihine kadar hesap edilip, mükellefe tebliğ edilmezse bu verginin ortadan kalması gerekir. İşte son günlerdeki yoğun vergi inceleme talebi ve uzlaşmaların sebebi bu.

 

Ancak idarenin de kendini korumaya alabileceği yolları var. Bunlardan en ön emlisi TAKDİR KOMİSYONLARINI devreye sokmak. Çünkü takdir komisyonuna sevk edilen bir inceleme raporu zamanaşımını bir yıl uzatıyor. Bu nedenle vergi müfettişi defterleri istedi, Aralık ayında incelemeyi bitiremeyeceğini verginin hesaplanıp mükellefe tebliğ edemeyeceğini anlarsa, rapor takdir komisyonuna sevk ediliyor. Takdir komisyonu da rapor doğrultusunda takdir yaparak mükellefe cezalı tarhiyat yapılabiliyor. Ancak bu durumun idarenin kötü niyeti olarak değerlendiren mahkeme kararları da bulunmaktadır. (İstanbul 2. Vergi mahkemesi) 26.06.2013 tarh 2012/3305 E, 2013/1542 karar sayılı kararı)

 

TAHSİL ZAMANAŞIMI

Vergi yasalarımızda belirtilen diğer zamanaşımı türü de tahsil zamanaşımıdır.  Tahsil zamanaşımı, verginin kesinleştiği yılı izleyen yılbaşından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilemezse, o vergi zamanaşımına uğramış demektir. Ancak bazı haller tahsil zamanaşımını durdurmaktadır. Bunlardan en sık karşılaşılan durum ise ‘’Kısmi ödemelerdir’’ zamanaşımına uğrayacak vergi ile ilgili azda olsa bir ödeme yapıldığında süre 5 yıl daha uzamaktadır. Vergi idareleri bunu bildiklerinden tahsil zamanaşımını kesmek için 10 TL veya daha az bir ödeme kendilerinden göstererek zamanaşımını kesmektedir.

 

Ancak bu durum da kötü niyetin bir göstergesidir. Hukuk kötü niyeti koruyamayacağından Danıştay 3. Dairesini 25.09.2012 tarih E, 2010/4340, K 2012/3047 sayılı kararı ile bu tür ödemelerle zamanaşımının kesilemeyeceği yönünde karar vermiştir.

 

Malum, yılsonu geliyor. Yine aynı türde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu nedenle sizlerle bu konuları paylaşalım istedik.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR