20. yüzyılda yaşanmış en büyük vahşet

MAKALEYİ DİNLE

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmasında, 'Bu bir rivayet, bu bir iftira değildir. Kayıtlarıyla, belgeleriyle, şahitleriyle 20. yüzyılda yaşanmış en büyük bir vahşettir” diyerek, “Bugün hepimiz için özel ve acılı bir gün. Kardeşlerimizin acısını 21 yıldır yüreğimizde hissediyoruz. Allah'tan rahmet ve sabır diliyoruz. Bu sıkıntıların yaşanmamasını temenni ediyoruz'' dedi.

Meclis'in bu konuda son derece duyarlı olduğunu ifade eden Çiçek, siyasi parti gruplarının bu konuda milletin hissiyatını dile getirmeye çalıştığını söyledi.
Bundan 21 yıl önce insanlık tarihinin yaşamadığı bir acının yaşandığını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti: ''Bir katliamı, bir vahşeti yaşadık. Demek ki en vahşi yaratık insan olabiliyor, bu olayı gördükten sonra. Bunun belgeleri açıktır, bu bir rivayet, bu bir iftira değildir. Kayıtlarıyla, belgeleriyle, şahitleriyle 20. yüzyılda yaşanmış en büyük bir vahşet. Ama suçluları da Cumhurbaşkanı ya da başkaları. Günümüz dünyasında bir çifte standart uygulanıyor. Başka sıkıntılar söz konusu olduğunda ayağa kalkan dünya maalesef Hocalı katliamına aradan 21 sene geçmiş olmasına rağmen herhangi bir tepki vermedi, herhangi bir tepki ortaya koymadı. Suçlular dediğim gibi Cumhurbaşkanı olabiliyor, suçlular sokakta yaşayabiliyor. Bu da bu ve benzeri vahşeti icra edeceklere cesaret veriyor.''

Bunun sadece bugüne mahsus gündeme getirdikleri bir konu olmadığına işaret eden Çiçek, her yıl insan hakları günü olarak kutlanan 10 Aralık'ta bu konulara, bu vahşete, Azerbaycanlıların yaşadığı sıkıntılara, insan hakları ihlallerine hep dikkat çekmeye çalıştıklarını söyledi. Çiçek, ''Yerinden yurdundan edilmiş, vatanından, toprağından edilmiş, hatıralarından edilmiş 1 milyondan fazla kardeşimiz de bugün Ermenilerin haksız işgali sebebiyle çok sıkıntı içinde yaşıyorlar. Onun için bu konuyu sadece 26 Şubat günü itibariyle değil, 10 Aralık günü itibariyle, her vesileyle, her fırsatta gündeme getirmek gerekecektir'' diye konuştu.

Türkiye'nin bir kısım ülkelerle ikili ilişkileri çerçevesindeki görüşmelerde mutlaka Azerbaycan'da yaşanan sıkıntılar ve Kıbrıs konusunun gündeme getirildiğini bildiren Çiçek, şunları kaydetti:

''Buna tutanaklar da şahittir. Türkiye ile olan ilişkilerin yanında 2 konuyu mutlaka gündeme getiririz. Bunlardan bir tanesi Azerbaycan'da yaşanan bu sıkıntılardır, bu hak ihlalleridir, insanlığın bu konulardaki duyarsızlığıdır. İkincisi de Kıbrıs konusudur. Biz bunu mutlaka gündeme getiririz ve getirmeye de devam edeceğiz. Çünkü bu sadece sizin meseleniz değil, millet olarak hepimizin meselesi, bizim meselemiz. Bu acı, bizim acımız. Böyle düşündüğümüz, böyle inandığımız içindir ki hem bu katliamı hem de yerinden yurdundan edilmiş ve haksız olarak halen süren işgal konusunda Türkiye olarak tavrımızı koymaya çalışıyoruz.''

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Daire Başkanı Ali Hasanov da Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile bütün Türkiye'nin Hocalı soykırımının acısını paylaştığı için teşekkür etti.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar ise yaptığı konuşmasında “biz sivil toplum örgütü olarak hem Azerbaycan halkının hem de Türkiye halkının içindeyiz ve karış karış dolaşıp insanlarla bire bir iletişim kurmakta yaşanmış olayları taze tutarak geçmişin unutulmamasını sağlıyoruz. Tarihin her döneminde Azerbaycan ve Türkiye el-ele en zor anlarda bile bir birinin yanında olmuş ve destek çıkmışlardır.
26 Şubat 1992 tarihi yeni olup herkesin, hepimizin hafızalarındadır. Bir gecede 613 insanın hunharca katledilmesi tamamen bir SOYKIRIMdır. 1915 olaylarına (tehcire) takılıp kalan önyargılı yalan, dolan ve tarihi çarpıtan çifte standart içinde olan birçok ülke Azerbaycan’daki soykırım karşısında hem kör, hem sağır, hem de topaldırlar. Bu durum asla kabul edilemez. Bu topraklar işgal altından kurtarılmadığı sürece Kafkasya’ya asla barış gelmeyecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR