Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümüne sebep olan yazı!

MAKALEYİ DİNLE

Uğur Mumcu (22 Ağustos 1942, Kırşehir - 24 Ocak 1993, Ankara), Türk gazeteci, araştırmacı ve yazar. 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirmiştir. Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Uğur Mumcu’nun 7 Ocak 1993 tarihinde yazdığı aşağıdaki yazı yüzünden öldürüldüğü iddia edildi.

**

24 Ocak 1993 tarihinde iş yerine gitmek üzere bindiği arabasına Mossad tarafından bomba konularak havaya uçurulan gazeteci-yazar Uğur Mumcu 'nun ölümüne sebep olduğu değerlendirilen yazısı:

**

MOSSAD VE BARZANİ

Ortadoğu'nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail 'in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?


Barzani 'nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, "Hayır olmadı" diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.
MOSSAD' ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney'de yayınlanan "Israel 's Secret Wars-A History of Israel's Intelligence Services" adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington'daki Brooking Enstitüsü'nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.
Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.

* * *

Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı 'ndan sonra, MOSSAD 'ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel'in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak 'tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması 'ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından "Kürdistan Demokratik Partisi"ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.  Barzani 'nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.  MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail 'in Tahran 'daki askeri ataşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor.  Nimrodi 'nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani 'nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD'dan Kürtler 'e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)

* * *

70 'li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?
Kitaba göre sürüyor. "Körfez Savaşı sırasında Irak 'ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv'e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.
MOSSAD, Barzani'ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani'nin İsrail 'e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek... Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek...
İlgi belli...
ilişki de belli...
Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD 'ın Kürtler arasında?
Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?
**

Yazıyı okudunuz…

Mumcu’nun 22 yıldır failleri bulunamıyor…

 

Büyükşehir’den şelale açıklaması

Önceki gün gazetelerde Gazanfer Bilge Bulvarı üzerinde bulunan şelalenin çöktüğü haberi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, Erenler Cedit’e çıkan Santral yokuşundaki şelalenin sorunsuz bir şekilde çalıştığını açıkladı. Açıklamada “Şelale çöktü’’ şeklinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, şelalenin yanında yer alan toprak bölümde yaşanan kayma nedeniyle şelalede herhangi bir hasar meydana gelmediği ifade edildi. Büyükşehir,  ayrıca haberi yapan gazetelerle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu, yasal işlem başlatıldığını açıkladı. Büyükşehir’in birçok avukatı var. Sanırım, Büyükşehir suç duyurusunda bulunarak avukatlarına bir meşguliyet buldu. 

 

Kartepe’de özel izmaritler!

Kartepe Belediyesi kamu kurum binalarının önüne vatandaşların içtikleri sigaraları yere atmaması için izmaritlik (küllük) koydu. Kamu kurum binaları önüne konan izmaritliklerle hem küllük sıkıntısı ortadan kaldırılmış oldu. Atılan sigaraların izmaritliğin içine düştüğü için çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi sağlandı. Güzel bir uygulama.

 

Kırıkkaleliler CHP’de!

Kırıkkale Dernek Başkanı Necatı Turgut ve yönetim kurulu önceki gün Körfez İlçe yönetimini ziyaret ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. CHP’liler de 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde izleyecekleri yol haritasını anlattı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR