Seçim sonuçlarını nasıl okumak lazım?

MAKALEYİ DİNLE

Ben şöyle okuyorum…

BİR: AKP, hem Türkiye’de hem Kocaeli’de duvara tosladı. 2011 genel seçimlerinde aldığı yüzde 49. 8 oy oranı yüzde 41’lere düştü. 9 puana yakın düşüş… Kocaeli’deki oy oranı ise yüzde 52. 67’den yüzde 46. 25’e indi. 6. 5 puanlık oy kaybı.

İKİ: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, seçim tahmininde fena şişti. Partisinin Kocaeli’de 583 bin oy alacağını söylemişti, aldıkları oy 470 binlerde kaldı. Yani tahmininden 113 bin oy daha az. Böylece AKP’li muhterem isimlerin “seçim kehanetleri” de iflas etmiş oldu.

ÜÇ: AKP, 8 milletvekili kazanmak için yola çıkmıştı, altı milletvekilinde kaldı. Artıracağım derken, bir milletvekilini kaybetti.

DÖRT: Kocaeli’de AKP 6, CHP 3, MHP 2 milletvekili çıkardı. Lütfü Türkkan, ikinci sıradan milletvekili seçildi. Lütfü Türkkan’ın milletvekili seçilmesi, kendisinin veya partisinin başarısı değil. Lütfü Türkkan ve MHP yatsın kalksın AKP’ye teşekkür etsin. AKP’nin oylarının düşmesi, MHP’nin iki milletvekili çıkarması için fırsat oldu. MHP’nin Türkiye oy ortalaması yüzde 16. 6, Kocaeli oy ortalaması ise yüzde 15. 3.

BEŞ: CHP’nin 2011 seçimlerindeki oy ortalaması, yüzde 25. 98 idi. Dünkü seçimlerdeki oy ortalaması ise yüzde 25. 2. Oyu artmamış görünüyor… Ama ben HDP’ye giden oyların en az yüzde 4’ünün CHP oyları olduğunu düşünüyorum.  HDP barajı aşsın ve AKP tek başına iktidar olamasın diye… Benim çevremde bile böyle davranan pek çok kişi oldu.

ALTI: HDP, barajı rahat aştı. Bu yazı yazılırken aldığı oy oranı yüzde 13’e yaklaşmıştı. Bu oran HDP’lileri yanıltmazın. Bu oyların önemli bir kısmı “emanet” oylarıdır. CHP’lilerin verdiği emanet oylar… Diğer partilere mensup kişilerin verdiği emanet oylar… Salt AKP’nin burnu sürtsün diye… HDP’nin başarısında, hakkını yememek lazım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da payı büyük. HDP’yi sürekli gündemde tuttu, HDP’ye sürekli yüklendi ve HDP’nin oyunun artmasına katkı sağladı. Bence HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gazete ilanıyla açık teşekkür etmeli.

YEDİ: Bu seçimlerde tek bir hedef vardı. AKP’nin iktidardan gitmesi! Gitti… Türk halkı sağduyulu davrandı, AKP’yi milletin sırtından indirdi. Seçmen Ankara’daki muktedirlere dedi ki, “Ben her şeyin farkındayım. Devletin çivisini çıkardın. Kendin gibi düşünmeyenlere zulmettin. Kul hakkı yenmesine, yetim hakkı yenmesine, yolsuzluklara ses çıkarmadın. İsraf konusunda milletle dalga geçtin. Toplumu ayrıştırdın, vatanı bölünme noktasına getirdin. Komşularımızın huzurunu bozdun. Ekonomiyi kriz noktasına getirdin. Ben sana açtığım krediyi geri alıyorum.”

SEKİZ: Dünkü seçim sonuçlarıyla, Türkiye “ipten döndü”! Buna inanın! Eğer AKP iktidarda kalmaya devam etseydi, hepimize çıkan fatura çok ağır olurdu.  Allah’ın sevdiği kullarmışız!

DOKUZ: Bu seçimin iki kaybedeni vardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı… Erdoğan, bu seçimlerde kendisini de oylatmış ve geçen yıl aldığı yüzde 52 oyun yüzde 41’e düştüğünü görmüştür. İktidar gitti, Cumhurbaşkanı da meşruiyetini kaybetti.

***

Sevgili okurlarım, bu yazıyı yazarken sandıkların tamamı henüz açılmamıştı. Verdiğim rakamlarda ufak tefek değişiklikler olabilir. Yarından itibaren bu seçimi enine boyuna değerlendirmeye devam edeceğim.

 

Köşe yazısı, 07 Haziran günü saat 21.30’daki oy oranlarına göre yazılmıştır. Sabaha karşı yurtdışından gelen oylarla Kocaeli’de milletvekili dağılımı değişmiştir. En güncel oy oranları için buraya, Kocaeli’de milletvekili dağılımı için buraya tıklayın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

SABRİ - MİLLET ASIL KRİZİ ŞİMDİ GÖRECEK.BETER OLSUNLAR.

Yanıtla . 0Beğen 07 Haziran 22:53
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR