Osman Badem’in adaylığı…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’nin belki de en çok tartışmalara açık teşkilatlanması Körfez’dedir. Eski başkan Engin Koyun burada üç dönem ilçe başkanlığı yaptı yapmasına, ama zaman zaman burada tartışmalar yaşanmadı dersek eksik konuşmuş oluruz.

Çünkü öylesine toplantılar vardı ki bize yansıyan, belediye başkanı ile ilçe başkanı arasında büyük gerilim yaşanır, bazen de toplantılar genellikle yerel yöneticilerin terk etmesi ile son bulurdu. Bu aslında olması beklenen bir durumdu. Neticede bahsettiğiniz oluşumun adı AK Parti ise, meseleye biraz daha farklı bir gözle bakmanız gerekiyor.

Çünkü AK Parti’de Erdoğan’ın teşkilatların iliklerine kadar işlemesini sağladığı bir durum vardı. O da, teşkilat mensuplarının, yönetimlerin, parti içi hiyerarşide her zaman seçilmişlerinde üstünde yer almasıydı. Bu gözle bakılacak olursa iktidarın içindeki gürültülerin ana sebebi teşkilatların etkisini ve gücünü yerel yöneticilere hissettirebilmesidir anlayışı kabul görmüştü.

Yani teşkilatlar her zaman reislerden, meclis üyelerinden öndedir. Bu dikkatten kaçırılmaması gereken öneme haiz bir durumdur. Aksi bir davranışta bulunacak her kim olursa olsun, mutlaka genel merkezden itibaren bazı sesli tepkiye maruz kalabilir, dahası eğer çok incelmiş ve gerilmişse ip kopabilir. Haliyle böyle bir durumda alınacak karar kişisel bir tercih değil, sistemin devamının sağlanabilmesi için yapılması gereken bir hamle haline gelir.

***

Evet, konumuza gelecek olursak, AK Parti’de bir bilinmeyen denklem daha çözüme kavuştu. İktidarın genel merkezi Körfez’le alakalı olarak ilçe başkan adayını belirledi. Engin Koyun’un ardından atanmış olarak görevi yürüten Osman Badem, yapılan tercih üzerine bir dönem daha görevini sürdürme hakkı kazandı.

Badem’in adaylığı aslında biraz çetrefilli bir sürecin ardından sonuçlandı. Çünkü sevgili başkanın karşısında etkin iki isim bulunuyor, özellikle Şener Söğüt gibi bir teşkilat temsilcisine karşı adaylık mücadelesi veriyordu.

Sonuçta genel merkez kararını verdi. Osman Badem’in ilçe başkanlığına devam etmesi görüşü benimsendi. Aslında karar vermede Başiskele ile birlikte en çok zorlanılan ilçe olan Körfez’de sürecin sorunsuz bir şekilde neticelenmesi ise AK Parti adına olumlu bulunabilir. Zira üç adayın yarıştığı bir ortamda olay tek listeli kongreye dönebiliyorsa ortada gerilimin yaşanması muhtemeldir. İşte bu noktada tüm adayların gösterdiği olgunluk belki de sürecin sorunsuz geçirilmesini sağladı.

İlçenin kongresi 6 Aralık’ta yapılacak. Başkan ise değişmeyecek. Artık adaylık değil kongre süreci yaşanacak. Osman Bey, rakipleri ile yönetim ya da çalışma düzeni ile ilgili fikir alışverişinde bulunur mu, onların düşüncelerine değer verir mi bilemeyiz. Ancak bunda fayda görüyorum.

Sonuçta bir karar alındı. AK Parti Körfez’de Osman Badem’in adaylığı üzerinde uzlaşıldı. Kendisine hayırlı olsun demek lazım. Ancak bunu yaparken de görevinin zor olduğunu da hatırlatmak gerekir inancındayım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR