Bakan Şimşek, CHP’li Akar’ın hangi sorularını yanıtsız bıraktı?

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bütçe görüşmeleri sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bir dizi soru sordu…

Akar, özellikle özelleştirme konusunda Şimşek’e yüklendi…

Akar, Bakan’a birçok soru sordu…

Ama bazı soruların yanıtını alamadı…

**

Akar’ın yöneltip cevap alamadığı sorular şöyle;

Sayın Bakan, 2002-2014 yılları arasında toplamda 51,7 milyar dolarlık özelleştirme yapılmıştır. Bu, tahsil edilen miktar; biraz artı eksi olabilir birkaç milyar dolar, bilemiyorum. Bu dönemde 102 adet kuruluşa ait hisse ve varlıklar özelleştirilmiştir.

Bu özelleştirmelerle şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, Sümerbanklar, rafineriler, petrokimya tesisleri, limanlar, enerji dağıtım şirketleri, TEKEL, TELEKOM, SEKA kâğıt fabrikası, TÜPRAŞ, İGSAŞ ve bunları daha çoğaltabiliriz. Sizin döneminizde bunların tümünü sattınız ve özelleştirdiniz. Bunca tesisi satarken, on iki yıllık AKP döneminde, Türkiye Cumhuriyeti'ne kazandırılan ve daha sonra Özelleştirme İdaresine devredilip satılan bir tesis bulunuyor mu?”

**

Bakan Şimşek, daha sonra bu sorulara ne cevap verecek bilmiyorum, ama benim cevabım hiçbir tesisin kazandırılmadığı yönünde…

Kazandırılan bir tesis olmadığı gibi, tesisler bir bir yabancılara verildi…

Türkiye’de yabancı sermaye cirit atıyor…

Yabancı sermayeye karşı değiliz, ama yabancıların bu kadar da ülkemizde cirit atması da iyi değil.

Zira yabancılara göbekten bağlı kalmak, ileride birçok sorunu da beraberinde getirecek…

 

Büro memur-sen ve Konak Hastanesi anlaştı

Büro Memur-Sen Kocaeli 3 Nolu Şubesi ile İzmit Özel Konak Hastaneleri indirim anlaşması imzaladı. Buna göre sendika üyeleri hastanede muayene olurken ve tedavi olurken indirimden faydalanacak. Şube başkanı Fırat Güler, anlaşmanın hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Yeni anlaşmalar sırada üyelerimiz bizi izlemeye devam etsin” dedi. Biz de anlaşma hayırlı, uğurlu olsun diyoruz.

 

İlyas Şeker’e durmak yok

AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, TBMM’de yoğun geçen bütçe maratonunun ertesinde ara vermeden çalışma temposuna devam ediyor. Şeker, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığındaki görevinden dolayı 26 Aralık 2014 tarihinde, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Elazığ illerini kapsayan ve Bingöl de yapılacak olan 6. Bölge istişare ve danışma toplantısına katılmak için bugün Elazığ ve Bingöl de olacak.

 

Ellibeş’e teşekkür plaketi

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, bilardo sporuna vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e bir teşekkür plaketi takdim edilmesini istedi. Gölcük Belediye Spor Kulübü Bilardo Takımı kaptanı Barış Taşdemir de Ellibeş’e plaketi takdim etti. Ziyarette kulüp başkanı Levent Değirmenci ve genel kaptan Nihat Baklacı da hazır bulundu.

 

Antik Barış Otel’de film çekimi yapıldı

Kocaeli Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü öğrencileri Antik Barış Otel’de kısa film çekimi yaptılar. Antik Barış Otel’in nostaljik ve sıcak ortamının bol aksiyonlu senaryoları için ideal olduğunu vurgulayan öğrenciler, odalarda, resepsiyonda ve lobide çekimler yaptılar. Öğrenciler gördükleri ilgi ve sağlanan imkanlar nedeniyle otel yönetim kurulu başkanı Cemal Barış ile personeline teşekkür ettiler.

 

Kartepeli minikler tiyatro ile buluşacak

Kartepe’de tiyatroyla buluşmayan çocuk kalmasın düşüncesinden hareketle her 15 günde bir ücretsiz çocuk tiyatroları ile minikleri buluşturan Kartepe Belediyesi,  27 Aralık 2014 cumartesi günü de Dişperisi adlı oyunu çocukların beğenisine sunacak. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde program saat 13.00’de başlayacak.

 

Bir trafo daha kaldırıldı!

Gebze’de, şehir estetiğinden uzak bir bina tipi trafo daha yapılan çalışma neticesinde kaldırıldı. Trafonun yıkım çalışmasını denetleyen Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Bu çalışma neticesinde yol üzerindeki şerit daralmasına sona erdirilmiş olacak. Yapımı devam eden yeni adliye binası ve imam hatip lisesi için yeni imar yollarının açılmasında ki engeller de ortadan kaldırılmış olacak” dedi. Trafonun kaldırılması ile yollar rahatlayacak. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR