Şu güvenlik meselesi…

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de 2002 sonrasında farklı bir şekilde ele alınan bir konuydu güvenlik, halkın kendini emniyette hissetmesi gibi meseleler. Özellikle başlayan Ergenekon soruşturmalarının ardından temiz toplum sloganları altında atılan naralar vardı.

O günkü ifadelere göre “Türkiye artık çetelerin hüküm sürdüğü bir ülke olmayacak” tı.

Zira meselenin ağababaları olarak tabir edilebilecekler hapse tıkılmış. Fakat dikkatten kaçan nokta ise onlar içerideyken yerel uzantılarının hala varlıklarını sürdürüyor olmalarıydı. Ağaların hapse tıkılmasının ardından meydanı da boş bulmalarının etkisi ile, kendilerini dev aynasında gören bazıları ele avuca sığmaz tavır ve davranışlarla kendilerini mafyatik rüyalarda görmeye başladılar.

Dahası bu olay artık o kadar yaygın hale geldi ki, hemen her sokağın başını birileri tutar oldu. Olay artık hastalık derecesine ulaştı. Grip virüsü gibi ondan ona bulaştı, öbüründen berikine…

Doğal olarak da millette psikoloji kalmadı. Hemen her noktada bir kavga gürültü ortamı oluştu. Yok omuzun çarptı, sen bana mı bakıyon, falanca kıza bakarsan oyarım, sen benim arkadaşımı dövmüşün gibi hallerle gerilim meselesi toplum içinde kanayan bir yara haline geldi.

Toplum öylesine bir hal aldı ki, artık okullar basılır, içeride öğrencinin kafasında viski şişesi kırılır oldu.

Trafik kazalarında kimin haklı kimin haksız olduğu bilinmeden kan dökülen bir ülke haline geldik.

Sokak ortasında ellerine aldıkları tabancalarla keyif için ya da bunaldığından dolayı rastgele sıkmalar zaten moda oldu. Ama o kurşunun balkında çay keyfi yapan bir kişinin ölümüne sebep olabileceği hiç kimsenin aklına gelmedi.

Şimdi soruyorum, Türkiye sizce güvenli bir ülke mi?

Türkiye’den başka çetelerden temizlenirken, milleti çeteci bur ruha barındıran kaç tane ülke var.

Zinayı yasaklamadığından, fuhuş yapan kadından haraç keser ya da vergi tahsilatı yapar gibi kabahatler kanunu muhabbetine para koparan kaç tane ülke var…

Yani aslında söylenebilecek, sayabilecek çok şeyimiz var. Dindar bir gençlik, nesil yetirme hevesindeki iktidar temsilcilerini parayı pulu, ekonomiyi geçtik bu konuda baştan sona zayıf, yetersiz ve başarısız bulduğumu belirtmek isterim.

Bir şekilde ekonomiyi özünüze dönerek geliştirebilirsiniz. Rahmetli Erbakan’ın yaptığı gibi kendi özüne dönüşü sağlar ve milletten aldığınızı yine millete verirsiniz.

Ancak insan yetiştirmek öyle değildir. Biz çetelerden kurtulduk dedikçe mafyatik bir gençlik yetişmeye başladı. Üç çocuk, beş çocuk dedikçe bereketsiz bir toplum oluşmaya başladı. Dindar nesil dedikçe de her türlü melanete mahkum bir toplum ortaya çıktı.

İşte bundan dolayı bu konuda söylenen her söz artık benim için martavaldan öte anlam taşımayacaktır.

 

Başsağlığı mesajı…

2009-2014 yılları arasında Dilovası’nda belediye başkanlığı görevini yürüten, ancak 30 Mart sürecinde AK Parti tarafından yeniden aday gösterilmeyen ağabeyim mesafesindeki değerli büyüğüm Cemil Yaman’ın yeğeni Ayhan Yaman’ın hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.

Merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi ve sevgili başkanım Cemil Yaman olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR