Sporda bürokrasiden nasibini aldı

MAKALEYİ DİNLE

Spor niçin yapılır? İlk akla gelen ve mantıklı cevap “sıhhat için”. Devamında güç kazanmak, fiziki görünüş, spordan para kazanmak gibi düşünceler olabilir. Devlet sporu teşvik edici çalışmalar içinde olmalıdır. Görünüşte oluyor da. Gençlik Hizmetleri ve Belediyeler özellikle amatör sporların yapılması için tesisler yapar, spor malzemesi yardımında bulunur, müsabakalara araç tahsisi yapar, Müsabakalara gidecek sporculara nakdi katkıda bulunur. Bunlar yapılması gereken olumlu işler. Bir de madalyonun ters yüzüne bakalım. Sporcunun spor yapabilmesi için öncelikle lisansa sahip olması gerekir. Lisans için 18 yaşından küçükler aile izni, doktor raporu gibi olması gereken işlemleri yerine getirmesi gerekir. Lisans için müracaat eden sporcunun Ailesi spora gönderdiği çocuğunun antrenman, müsabaka icabında spor kamplarına gitmesine izin vermiştir. Lisans çıktıktan sonra aile çocuğunu spor kulübünün himayesine vermiştir. Müsabakaya gidecek çocuğa ailesinden tekrar izin almaya gerek olur mu? İl dışına gidecek sporcu ailesine nereye gideceğini kaç gün kalacağını elbette söyleyecektir. Küçük yaşlardaki sporcular için antrenörleri aile ile ilişki kurarak durumdan haberdar eder. Bu kulüp ile aileler arası ilişkidir. İcabında kulüp iller arası  müsabaka için sporcularını götürebilir. Yine kulüp ile sporcu ailesi yakın ilişkileri ile haberdar olunur. Aile Lisans çıkarttığı evladının antrenmanlara ve ilici il dışı müsabakalara katılmasına baştan rıza göstermiştir. İl dışına gidecek sporcu için ailesinden her seferinde yazılı izin istenmesi yerine lisans çıkarılırken “Antrenmanlara ,il içi ve il dışı müsabakalara yapılacak kamplara iştiraki için izin verdiğine dair muvafakatname alınabilir. Bu alınan muvafakatname o yıl için geçerli olur. Her sene vize zamanı tekrarlanır. Müsabakaya  gidecek sporcuların lisanslarında kimlik bilgileri yazılıdır. Sporcu lisansı olmadan müsabakaya gidemez. Buna rağmen il dışına gidecek sporcuların doğum tarihleri TC.NO’ları listeye yazılır. Sporcunun Adı Soyadı, Kulübü yazılı olması yeterli görülmemektedir.

 

Okul Müsabakalarında bir başka bürokrasi . Güreşte Serbeste güreşen Greko-Romende güreşemez. 2015 yılında Spor Genel Müdürlüğünce Kat-i olarak ayırım yapıldı Ayni güçte iki sporcudan her ikisi de Serbest yapmak istiyor il seçmesinde yenilen grup müsabakalarına gidemiyor. Güçlü rakipleri ile karşılaşmak istemeyenler Greko-Romeni seçiyor bu durumda Greko-Romen zayıf sporculardan oluyor. Serbest tercih sebebi olduğundan Greko-Romene de rağbet olmuyor. Halbuki ayırım olmasa serbest güreşte kaybedenler Greko’da şansını ararlar. Katılımda fazla olur. Bir de Esame Listesi (isim listesi) olayı var ki nedenini bilmek zor. Okul Müdürünün imzaladığı Öğrencinin ismi ,Nüfus bilgileri ,okulu Lisansında yazıyor. Yeniden aynı bilgilerin yazılı belgesine ne gerek var anlaşılması güç.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR