AKP ve Karaosmanoğlu, Kocaeli, Türkiye ve insanlığa neler kaybettiriyor?

MAKALEYİ DİNLE

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş’ı hepiniz tanıyorsunuz… Parasını ödemeyen AKP İl ve İzmit İlçe Teşkilatlarının tabelalarını kaldıracağını söylemesiyle gündeme gelmişti…   Odabaş, önceki gün gazetemize mail gönderdi… AKP’nin ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun projelerini engellemekle suçladı… Bu projeleri yürürlüğü koymadığı için de Kocaeli ve Türkiye’nin zarar gördüğünü söyledi.

 

***

 

Odabaş’ın açıklamalarını birlikte okuyalım; “Özgür, samimi ve ciddi bir sivil toplum kuruluşu olarak keşke kaybettiklerimizi değil, kazandırdıklarımızı yazabilseydik. Fakat maalesef iktidar partisinin şımarık ve kibirli tutumu, muhalefetin de halkın isteklerine cevap verememesi bize, kentimize, ülkemize ve insanlığa çok şey kaybettiriyor. Umarız AKP ve muhalefet gerekli mesajları alıp, hiç değilse seçim öncesi kendilerine gelip doğruları anlayıp yapma erdemliliğine ulaşırlar.

 

***

 

Organik, doğal tarım ve hayvancılık, geri dönüşümlü entegre üretim projemiz;

Bu projeyle dünyanın ihtiyaç duyduğu doğal ve organik ürünlerin üretimi ve dünyaya pazarlanması planlanmıştır.

Şöyle ki bir alanda organik ve doğal sebze ve meyveler üretilirken, atıkların geri dönüşümünün sağlanarak hem organik gübrenin oluşumu ve bu geri dönüşüm esnasında atıklardan çeşitli ürünlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Aynı alanda biriken küçük ve büyük baş hayvanlardan oluşan sıvı ve katı atıklarla bitkilerden oluşan bitkisel atıklar biyogaz ünitesinde toplanarak gazlarından 1-2. elektrik ve ısı elde edilecek, 3-4.Gazı alınan atıklardan 2 tür mantar yetiştirilecek,5. Ayını atıktan solucan elde edilecek (Elde edilen solucanlar toprağın işlenmesi ve tavuk yeminde kullanılacak) 6.Solucanın sindirim organından geçen atıklar organik gübreye dönüşeceğinden bitkilerin organik gübre ihtiyacı karşılanarak sıfır atıklı geri dönüşüm sağlanmış olacaktır.

 

***

 

Bu projenin tüm ülkeye yayılması sonucunda sağlıksız beslenme nedeni ile sağlığa harcanan paraların büyük bir bölümünün başka yararlı işlere harcanması, sağlıklı insanlardan, mutluluğun dışında üretime katkıları, tarımdan yeterli kazancı sağlayamadıkları için kentlerde asgari ücretle çalışmak zorunda kalanların asgari ücretin en az 5 katı kazancı köylerinde kazanma imkanı buldukları zaman tersine göç nedeni ile kentlerin rahatlaması, 5 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM ve yaklaşık 100 MİLYAR DOLAR civarı İHRACATLA Türkiye’nin hangi konuma geleceğinin vs. hesabını işten anlayanların takdirlerine bırakıyorum.

 

***

 

Bu projenin küçük bir alanda uygulanabilmesi için Kandıra bölgesinde 30 dönümlük, mülkiyeti hazineye ait, atıl duran  bir araziyi bedeli mukabilinde kiralamak için 3 yıl zaman ve emek harcadık, tam ölçümler bitip kiralama yapacağımız esnada gördük ki; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kendine ait olmayan bu araziye ağaç dikmiş (fotoğrafta görüldüğü şekilde) daha sonra Bakanlıktan tahsisini alarak bizim bu projeyi uygulamamıza engel olmuştur.

 

***

 

Özellikle başlangıçta Kandıra’yı ihya edecek olan bu projeyi engelleyen AKP temsilcilerine seçim öncesi Kandıralıların hesap sorması ve sahip çıkmaları lazım. Bizim kapımız her zaman açık gerek AKP’ liler ve gerekse diğer siyasilerle diyalog ve işbirliğine hazırız. Yeter ki kentimiz, ülkemiz ve insanlıkla ilgili fikir ve projelerimiz bizimle toprağın altına gitmesin. Saygılarımla”

 

***

 

Başkan Bahri Odabaş’ın açıklaması böyle… Odabaş, uzun zamandır Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini engellediğini söylüyor. Basın toplantıları yaparak, Ankara’da bazı girişimlerde bulunarak sesini duyurmak istiyor. Ama şimdiyle kadar bir sonuç elde edemedi. Ama yılmadan da mücadelesine devam ediyor.

 

Sanayici Kabasakal’ın hayvancılık uğraşı

Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyesi  Oktay Kabasakal, asıl işi olan “Apel Ahşap Ürünleri “ iş kolunun yanısıra doğal ortamda hayvan yetiştiriliciğine el attı.Yaklaşık bir buçuk  yıldır Servetiye’de 12 dönümlük arazide oluşturduğu küçük çiftlikte 25 adet süt  ineğinden günde 250-300 kilogram süt ve 500 adet tavuktan da günde 300’ü aşkın yumurta alıyor. Oktay Kabasakal, doğal ortamda elde ettiği süt ve yumurtaları yakın dost ve arkadaşlarına pazarlıyor. Bu hayvancılık işinden oldukça mutlu olan Kabasakal, bu işi genişletmek için çeşitli araştırmalar içersinde bulunuyor.

 

Altunyuva, 5-6 milletvekili istiyor

CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altınyuva, koltuğa ısındı. Hemen hemen her açıklamasında AKP'nin sonunun geldiğini ve artık CHP'nin iktidara doğru koştuğunu söylüyor. Altınyuva geçenlerde gazetemize verdiği röportajda CHP'nin Kocaeli'den 5-6 arası milletvekili çıkaracağını ve bu ortalamanın Türkiye'de tutturulması durumunda da CHP'nin iktidar olacağını söylemişti.

CHP’nin şu anda 3 milletvekili var. 5-6 milletvekilini çıkarması için, oylarını en az yüzde 40 artırmalı. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde 13-0 mağlup olan CHP’nin 5-6 milletvekili çıkarması şimdilik pek mümkün gözükmüyor.

 

MHP’li Aydın Ünlü, tecrübesine güveniyor

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, yaptığı değerlendirmelerde artık Kocaeli'de en tecrübeli il başkanı olduğunu ve bu durumun kendisi ve partisi için avantaj olacağını söylemişti. Ünlü, haklı. CHP’de ve AKP’de il başkanları değişti. SP’de vekaleten atama yapıldı. Kongreden sonra çalışmalarını hızlandıran Ünlü, 40 x 40 ilçe toplantıları ve ESG (etkili sandık görevlisi) sistemini hayata geçirdi. Bu çalışmalarla birlikte partisini başarıya taşıyacağını düşünüyor. Ünlü, Kocaeli'de ve Türkiye'de ortalama % 25 oy alacaklarını söylüyor. Ünlü bunları söylerken kendinden gayet emin. Kocaeli'nin en tecrübeli il başkanı Aydın Ünlü, bakalım hedefini tutturacak mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

fatih - akp artık kör ve sağırlığı,kibir ve şımarıklığı bırakıp kente ve ülkeye yarar sağlayacak fikir ve projelerin önünü tıkamamalı.son yıllarda rant elde etmenin dışında bir iş yaptıkları yok bari marsiad gibi samimi ve ciddi projeler üreten kişi ve kurumların projelerinin önünü açarak yararlanmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen 03 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR