Muhtarlara tavsiye!

MAKALEYİ DİNLEHer ne kadar muhtarlık öldü dense de, AKP hükümetinin muhtarlara asgari ücret önerisi, muhtarlığı yine cazip hale getirdi. Belediye başkan adayları, belediye meclis üyeleri gibi muhtar adayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Uzun zamandır muhtarlık yapan ve
Muhtarlar Derneği Başkanlığını yürüten Bilge Saral, muhtarlık seçimleri için aday olacakları bilgilendirdi.
**
Saral, “Muhtarlık seçimleri kapsamında muhtarlar tek tek sahaya çıkıyor. Oy pusulalarında değişiklik yapıldı. Şimdi kâğıtta tek bir muhtar adayı ve 8 azası yer alacak. Muhtarlık için müracaat zorunluluğu yok. Muhtarlığa aday olmak isteyen bir birey, adayım deyip kendisi bireysel çalışmalarını yürütüyor. Örneğin; mahalleyi gezip kapı kapı dolaşıp vatandaşı bilinçlendirip, kendi çalışmalarını gerçekleştiriyor. Seçim döneminin yoğun geçeceğini düşünüyorum” dedi.
**
Muhtar adayı olacaklara da tavsiyelerde bulunan Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, “Muhtarlık dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değildir, Bu gönül işidir. Muhtarlar üzerlerine düşen resmi görevleri yapmakla birlikte, halka faydalı olabilecek, resmi olmayan gönül yardımlarını da yapmalıdırlar. Muhtarlık vefa gerektiriyor. Buna sadece görev olarak bakılmamalı. Muhtarlık biraz da görevlerin gerektirdikleri dışında, yapabileceğinin fazlasını yapıp, en maksimum hizmeti verebilmektir. Bir nevi aile işidir” diyerek fedakarlıktan bahsetti.
**
Saral, “Muhtarlıkta, görevler büyük, ama sorumluluk daha büyüktür. O yüzden bu görevi işini sevecek, vatandaşı sevecek, işi ciddiye alacak bir birey yapmalı. Daha önce yaşadığımız başvurularda bazı vatandaşlar silah ruhsat sahibi olmak için başvuruyorlardı. İşsizlik fazla, kazanılan para yetmiyor, muhtarlığı gelir getirisi olarak görüyorlar. Bu yüzden başvuruların fazla olacağını düşünüyorum. Aslında muhtarlığın maddi anlamda getirisi olduğu kadar götürü sü de fazladır. Çünkü bu göreve kendini adamak, her zaman daha fazlasını yapmak boyunlarının borcudur. Muhtarlığa aday olacak kişi, ekonomik yönünü çok iyi hesaplamalı, görevin ağırlığını ama bir o kadar da güzel ve keyifli olduğunu bilmeli ve çevresinin geniş olmasını dikkate almalıdır” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu.
**
Bilge Saral, vatandaşların da muhtar seçimlerine daha duyarlı olmaları gerektiğini belirtti. Saral: “Muhtar adaylarından ricalarımdan biri de diğer adayları karalamadan, hakkında kötü konuşup prim yapmadan yollarına devam etmeleri gerekir. Bu etik olmayan bir davranıştır. Birbirleriyle savaşmadan, daha güzeli, daha iyiyi yapmaya çalışsınlar. Faydalı olabilmeleri için, insanı sevmeleri gerekir. Bu konuda vatandaşa da çok iş düşüyor. Vatandaşın da muhtar seçimlerine daha duyarlı olmalarını bekliyorum.
**
Sonuçta amaç kendilerine en faydalı olabilecek ismi seçmek. O yüzden vatandaşların da muhtarını seçerken biraz daha dikkatli ve titiz davranması gerek. Muhtar adayı olmak için gereken şartları dile getiren Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral; “ Muhtar adayı olacak bireyin 25 yaşını doldurmuş olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, okur-yazar olması, yüz kızartıcı suçtan dolayı sabıkasının olmaması ve aday olduğu köy veya mahallede 6 ay ikamet etmiş olması şartı aranmaktadır. Şimdiden seçimlerin ülkemize, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Onur Hoca bir adım önde

Sakarya Bölge İdare Mahkemesi, 28 Mayıs 2013'te Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü'nün Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na vermiş olduğu disiplin cezasını iptal eden bir karar almıştı. Bu karara Rektörlük, ‘karar düzeltme istemi’ ile itiraz etmişti. Mahkeme ise oybirliği ile almış olduğu yeni bir kararla rektörlüğün talebini reddetti.


Salim Yaşar’a geçmiş olsun ziyareti

Kocaeli Kandıralılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Salim Yaşar, Dr. Binbaşı Engin İlker Çiçek ve ekibi tarafından 20 Kasım 2013 tarihinde Gölcük Asker Hastanesi Ortopedi Servisinde sağ diz menüsküs, iki kitle ve tanton bağlarından ameliyat edildi. 10 gün Hastanede tedavisi süren Salim Yaşar, İzmit Yahya Kaptan’daki evinde dinleniyor. Başarılı bir operasyon sonucu evinde dinlenen Salim Yaşar’ı; Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Harun Reşit Kocagöz, Başkan Yardımcıları Günay Gülcü ve Erdal Baykara, Denetim Kurulu Başkanı Ahsen Okyar ve Denetim Kurulu üyeleri; Ahmet Güngör ve İbrahim Yılmaz ile Cavit Sözer ziyaret etti.
Resim
Salim


Şamil Tayyar bugün
Kartepe’ye geliyor

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Kartepe Fikir Kulübü Başkanı Necdet Subaşı ve yönetim kurulunun davetlisi olarak bugün Kartepe’ye geliyor. Tayyar, saat 19:00'da Köseköy Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde Kartepeliler ile bir araya gelecek.


“Halil bizi hiç unutmaz”

AKP’nin İzmit Belediye Başkanı aday adayı Halil Vehbi Yenice, seçim çalışmaları yanında, akraba ve yaşlı ziyaretlerini de aksatmıyor. Babasının dayısını oğlu Ali Yıldızhan ve eşini, kardeşi İbrahim ve Cemal Yenice ile birlikte ziyaret etti. Ali Yıldızhan’ın yeğeni Mehmet Yıldızhan da ziyarette birlikte idi. Yenice, “Sılayı rahim insanı dinlendiriyor. Aynı zamanda moral değerleri de yükseltiyor” dedi. Bu ziyaretten 85 yaşında olan Ali Yıldızhan ve eşi memnun kaldıklarını belirttiler ve “Halil bizi hiç unutmaz” dediler

Güzelkıyı’dan teşekkür

Güzelkıyı İlkokulu Müdürü Yener Taş, Okul Aile Birliği Başkanı Çiğdem Erdoğan, Yardımcısı Yeşim Seymen, Ortaokul Müdürü Hamza Şahin, Okul Aile Birliği Başkanı Belma Aydoğan, Yardımcısı Aydın Esen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı ziyaret ederek, okullarına yapmış oldukları desteklerden dolayı teşekkür etti.


Pirelli Anadolu’da
“Radyo Günleri”

Kartepe ilçesinde bulunan Pirelli Anadolu Lisesinde her öğlen araları radyo yayını yapılıyor. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Gülseren Koç, Okul Müdür Yardımcısı Murat İzkavas, Bilgisayar öğretmeni İsmet Kılıç ; 11.Sınıf Sözel bölümü öğrencilerinden Sümeyya Arıcan, M.Sabri Altun, Nezih Yalçın, Aybüke Dizman’dan oluşan “Radyo Ekibi “ her öğlen arası öğrencilerin iyi ve eğlenceli saatler geçirmesini sağlıyor.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR