Müdire hanımın gözyaşları (!)

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel Kız Meslek Lisesi’nde müdür ve öğretmenler arasındaki çekişme sonunda kavgaya dönüştü.
Sonunda 2 yıldır süregelen olaylarda eğitim sendikaları ilk kez bir araya gelip, Kız Meslek Lisesi Müdiresi’ni “basına” yaptıkları açıklama ile deşifre ettiler.
Daha sonra olaya Karamürsel Kaymakamı aracı olmak istedi.
Türk Eğitim-Sen yöneticileri ile Karamürsel Kaymakamı arasında geçen görüşme sırsında yaşananlar, sendika tarafından “savcılığa” suç duyurusu olarak yansıdı.
Bütün bu olanlara sebep ise, Karamürsel Kız Meslek Lisesi’nin gözü yaşlı müdiresi.
Müdire hanımın görev yaptığı Okulda 35 öğretmenden 25’i kendisinden şikayetçi.
Sadece öğretmenler değil, kılık kıyafetleri makasla müdire hanım tarafından kesilen öğrenciler de şikayetçi.
Müdire hanım “gözyaşı” ile oturduğu koltuğunda gözyaşı ile oturmaya devam etmek istiyor!
İki yıldır bu okulda rahatsızlıklarını ilgililere (Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne) duyuranlar, şikayetlerine kulak asılmadığı için çareyi “basına” açıklama yapmakta buldular.
Sonunda birkaç gün önce istenmeyen olay oldu ve öğretmenlerin bağlı oldukları sendika, gözü yaşlı müdire hakkında “görevlerine” mani olduğu gerekçesi ile Karamürsel Kaymakamı’nı Kocaeli Cumhuriyet Savcılığına şikayet ederek yazılı “SUÇ” duyurusunda bulundu.
Taraflar arasında söz düellosu devam ediyor.
Sendikacılar, kaymakamın sendikal haklarını kısıtlamak istediğini, arkadaşlarının üyelerinin, hakkını arayan sendika temsilcilerini hakkınızda “ soruşturma” açtırırım diye tehdit ettiğini iddia ediyorlar.
Kaymakamın “soruşturması” devam eden müdire hakkında yaptıkları basın açıklamasına karşı sendikacılara “Önce sizi, 4 sendikayı ilk kez birleşip bir konuya sahip çıktığınız için kutluyorum ama bunu bizlerle paylaşmadan basın açıklaması yaptığınız için kınıyorum (!)”
Sözlerini bir türlü hazmedemiyorlar.
Kız Meslek Lisesi’nde “müdire” hanımla geçinemeyen öğretmenlerin şikayetleri benim diyen romancılara konu olacak kadar çok.
2 yıldır süregelen şikayetler öğretmenlere göre “örtbas” edilmiş.
Müdire-öğretmenler arasındaki anlaşmazlık konuları hayli enteresan.
Biz bunları biliyoruz.
Bu okuldaki olumsuzluğa, bu anlaşmazlıları bilmek istemeyenler sebep.
Psikolojik sorunu olan müdire hanımın sebebiyet verdiği huzursuzluğa kim dur diyecek?
Aynı müdire hanımın kendisinden önceki müdire hanım için İlçe Milli Eğitim’e, kaymakama gidip “ Beni bu kadından kurtarın “diyerek ağladığını, göz yaşı döktüğünü bilmeyen duymayan kalmadı.
Ağlayıp sızlaması üzerine İlçe Milli Eğitim tarafından öğretmenevine müdür yardımcısı olarak atanan müdire hanım, buradan Gölcük’teki okula gitti. Gölcük’te yaşadığı olaylar ve psikolojik raporundan sonra tekrar Karamürsel Kız Meslek Lisesi’ne “müdire” olarak verildi.
Kız Meslek Lisesi’nde 2 öğretmen yan yana gelip konuşsa bu müdire hanım konuşan öğretmenleri odasına çağırıyor “Siz benim aleyhimde” konuşuyorsunuz diye azarlıyor.
Okulda sendikacılar hakkında bağırıp çağırıyor ve “Sendikalar ortalığı karıştırıyor” diye ahkam kesiyor.
Bu okulda bu müdire hakkında şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor.
Bir zamanlar “Beni bu kadından kurtarın!” diye ağlayan, yardım dileyen müdireden kurtulmak için şimdi okuldaki öğretmenler “kurtulmak” istiyor ve İlçe Milli Eğitim’in, kaymakamın kapısını aşındırıyor.
Bütün bunlar bu kadar açık saçık bilinirken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Kız Meslek Lisesi Müdiresi’ni hala görevde tutmuş olması okuldaki düzeni de öğretmenleri de öğrenci ve velilerini de rahatsız ediyor.
Aile içinde halledileceği düşünülen ama ne yazık ki müdire hanımın “göz yaşları” ile süregelen olaylar, devleti temsil eden kaymakamla, mağdur olan üyeleri öğretmenleri ve haklarını arayan sendikacıları karşı karşıya getirdi.
Sendikacılar, makamında “gözyaşı” döken müdire hanımı koruduğu, kendilerini dışladığı gerekçesi ile Karamürsel Kaymakamı’na “hukuk” savaşı başlattı.
Aslında bu konuda taraf Karamürsel Kaymakamı olmamalıydı.
Sendikacıların savcılığa suçlu olarak, 2 yıldır şikayetlerine kulak asmayan ve gerçeği gelip birebir şikayetçilerden dinleyip neticelendirmeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve saman alevi gibi “soruşturma” yapan müfettişler olmalıydı.
Şimdi, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirliye sormak lazım.
Siz, mağdur edildiklerini, hakarete uğradıklarını, aşağılandıklarını iddia ederek hakkında 2 yıldır şikayetçi olan okuldaki 25 öğretmene mi yoksa müdire hanıma inanıyorsunuz?
Gerçeği öğrenmek için bir zahmet Karamürsel’e gelin, şikayetçi kişilerle bire bir özel konuşun, o zaman timsah gözyaşlarının ne kadar doğru olup olmadığına karar vereceksiniz.
Ama siz illa ben, müdire hanımın “gözyaşlarına” inanıyorum diyorsanız, ne Karamürsel Kız Meslek Lisesi’ndeki huzursuzluk ne de müdire hanımın “GÖZYAŞLARI” bitmez!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR