Sigortacılık ve acenteler

MAKALEYİ DİNLE

Sigortanın şöyle bir tarifi var;  çeşitli riskler karşısında kişi veya kurumlara güvence imkânı veren bir araçtır.

Tarifinde güvence olmasına rağmen acenteler vasıtasıyla çalışan sigorta şirketleri acentelik verdiği kişileri ne kadar araştırıyor?

Acenteler güvenilir kişiler mi?

Çevrelerinde nasıl bilinirler?

Ticari geçmişleri nedir?

V.s. gibi konularda dahil olmak üzere insanın kafasını karıştıran bir sürü soru olduğu kesin.

 

ACENTELAR

Eminim bu işin bir kriteri, yönetmeliği falan vardır ama uygulamada gerçekten uyuluyor mu bilemiyorum. Çünkü bazı acentelerin poliçe satış esnasındaki davranışlarına baktığımızda insana son derece güvensiz bir izlenim veriyorlar. Kimin nesi, neyin nesi diye araştırmaya kalktığınızda da arkasında bir sürü yalan, dolan çıkıyor. Üniversite mezunuyum diyor, bir bakmışsın alakası yok, v.s. gibi.

Belki küçük ama sigorta gibi güvencenin esas olduğu bir alanda mide bulandırıyor. Maalesef şehrimizde de bu tür palavra ile peynir gemisi yürüten, yalancılığın sınırlarını zorlayan, bir bakmışsınız politikada, bir bakmışsınız başka işlere dalmış bir takım acenteler var. Çok iyileri de var elbette.

 

SİGORTACILIĞIN  GELDİĞİ BÜYÜKLÜK

Son yıllarda sigortacılık sektöründeki gelişmeler rekabeti giderek artırmıştır. Rekabetin artmasıyla birlikte sigorta şirketlerinin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve olası risklerin yaratabileceği etkilerden en az zararla etkilenmeleri, kaynaklarını iyi kullanarak düşük maliyetle işlem yapmalarına, müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamalarına bağlı olmuştur. Yani hem iyi tasarlanmış lüzumsuz risklerden arındırılmış poliçeler, hem de hasar olduğu anda poliçe sahibinin yanında olan sigortacılık artık kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye’de 2015 yılı toplam sigorta prim üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 19,4 oranında artarak 31 milyar 26 milyon TL’ye ulaşmış. İyi bir büyüme sağlayan sigorta sektörü pirim üretimindeki bu büyük pastadan pay almak için acenteleri kullanmak zorundadır. Elbette sistem böyle kurulmuş, böyle gidecek ama “o” acente hasar anında nerede diye sormak gerekmez mi?

 

SİGORTACI HASARDA BELLİ OLUR

Acenteyi hasar anında yanınızda görmek istiyorsanız bu şehirde belli başlı acentelerle çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü kurumsallaşmış yapıları ve sigortacılık konusundaki bilgileri ile size aynı zamanda danışmanlıkta yaparak hasar anında sizin en az zararla kurtulmanızı sağlarlar. Sadece sizden alacağı komisyon için uğraşan, işin özünde RİSKLERE karşı koruma olduğunu unutan palavracılardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Hasar anında onları yanınızda göremezsiniz çünkü hasar ödemesi ne kadar büyük olursa acentenin sene sonunda alacağı primde o kadar azalır. Bu sebeple hasar anında siz birdenbire onların düşmanı olursunuz. Hem de ne düşman.

Hasar zamanı sizi eksper ile baş başa bırakırlar ve tarafsız olması gereken eksper çoğu zaman sizin aleyhinize, sigorta şirketinin lehine hareket eder. Neden mi? Ekmek davası…   

Kulağınıza küpe olsun. Birkaç kuruş için onursuz davranan insanlar her zaman etrafımızda.

 

ÇOK ÖNEMLİ…

İşsizlik oranı % 10.2’ ye yükseldi. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 247 bin kişi artarak 3 milyon 127 bin kişi oldu.

Büyüme ve yeni iş sahası imkanları sadece ve sadece üretim ile mümkündür. Üretim teşvik edilmediği sürece, işverenin üzerindeki yükler hafifletilmediği sürece, kalabalıklar diye sendikalara yüz verildiği sürece sermaye kaçacaktır. Hatırlatmak istedim.

3.127.000. kişi işsiz siz birde temmuz dan sonra FETÖ den gelen işsizleri buna ilave edin. Sonrada aç adam ne yapmaz ki diye bir düşünün. “Hadi bu işi de Allah’a havale edelim.”  Allah yardımcımız olsun deyip konuyu kapatalım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR