RAMAZANDA GÜREŞ FAALİYETLERİ

MAKALEYİ DİNLE

 

 

             Mübarek Ramazan ayının sıcak günlere gelmesi spor faaliyetlerini etkilemektedir. Sıcak günlerde idman yaparak vücuda aşırı yüklenme kalbi ziyadesiyle yorar. Antrenmanların iftardan iki saat sonra yapılması ön görülür. Müsabaka yapma zarureti varsa yine iftardan iki saat sonrası düşünülebilir. Ramazan eğlencelerinde iftardan sonra sahura kadar olan zaman içinde  güreşler yapılabilir. Fakat bunu kısıtlı bir sayıda tapmakta fayda vardır.

            Ramazan başlangıcı 27-29 haziran günleri Minik Kızlar Türkiye Şampiyonası yapıldı. Karabük'te yapılan müsabakalarda 240 minik bayan güreşçi minderde mücadele etti Kocaeli güreşçi kızlarımız bir beşincilik bir yedincilik alarak müsabakayı tamamladı. Bu yaş gurubunda tecrübe yetersizliğinden müsabaka sonucunu kestirmek zor oluyor. Müsabakayı açık farkla önde götürürken tuş oluveriyorlar. Nitekim bizim kızlarda alacakları müsabakaları verdiler. Kızların güreşinin yaygınlaşması için Okul Spor oyunlarına dahil edilmesi gerekir. Kız güreşçilerimizi ilköğretim seviyesinde çalıştırarak müsabakalara hazırlamak gerekir.

             Bu sene Kırkpınar'da başarılı bir sezon geçirdik. Deste büyükte Refik Öner Birinci,Deste ortada Davut Aslanın oğlu Mustafa Aslan ikinci,Büyük ortada Ekrem Akın üçüncü,Küçük orta küçük boyda Rıdvan Fidan üçüncü,Tozkoparanda Abdulvasi Balta üçüncü oldular. Her birini ayrıca tebrik ederiz. Antrenörlerini kutlarız. Kulüplerine böyle sporculara sahip oldukları için Ata sporuna sahip çıktıkları için teşekkürü borç biliriz. Kırkpınar Ata yadigarı bunu yaşatmak gerekir. Başarılı olan pehlivanları da tebrik yanı sıra taltif edip himaye etmek gerekir.

               Ramazan müddetince Dünyaya nam salmış Türk Pehlivanlarını hatırlatmaya devam edeceğim. Güreş çayırıyla minderiyle bir bütündür. Güreşçi ister çayırda isterse minderde güreşir. Ancak ülkemizi dünya milletlerine karşı minderde temsil ettiğimizi unutmayalım. Ağırlık minderde olacak, yaz aylarında çayır güreşlerinde idman mahiyetinde güreşler yapılacak. Hayırlı Ramazanlar dilerim.

 

                                                                                                                  ZiyaÜrük

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR