Büyük balkonlu evlerde vergi çelişkisi

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

Bilindiği üzere 01.01.2013 tarihinden itibaren konut satışlarında KDV uygulanmasında önemli değişiklikler oldu. Buna göre Büyükşehir Belediyesi kapsamındaki yerlerde NET ALANI 150 m2’ye kadar olan yerlerde inşaatın yapıldığı arsanın değerine göre KDV oranı belirlenmektedir. Arsa m2 değeri 500 TL’nin altında olan yerlerdeki konut satışlarına %1, 500-1000 TL arası olan yerlerde %8, 1000 TL’nin üzerinde arsa m2 değeri olan yerlerde oran %18 olarak uygulanacaktır.

 

Satışa konu konutların KDV oranının tespitinde iki önemli kriter bulunmaktadır. Net alan ve arsa m2 değeri. Biz bu yazımızda net alan üzerinde durmaya çalışacağız.

 

KDV Yasasına göre net alan tespitinde balkonların durumu ile ilgili yapılan düzenleme şöyledir. Konutlarda balkonlar toplamının 2 m2’si faydalı alan dışında kabul edilmiştir. 2 m2’nin üstünde olan yerler ise faydalı alan içinde değerlendirilmektedir. Bu durumda balkonların 2 m2’yi aşan kısımları net alan hesaplamasına dahil edilmesi gerekmektedir. Örneğin 10 m2’lik bir balkonun, 2 m2’si dışında kalan 8 m2’si net alan hesabına dahil edilecektir.

 

KDV Yasasına bakıldığında geniş balkonlu evler 150 m2’ye dahil edileceğinden KDV oranını arttırıcı bir unsur gibi görünmektedir.

 

Oysa 2013 yılı içinde Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişikliğe göre, açık çıkmaların, balkonların, çatı ve kat teraslarının net alan içinde değerlendirilmeyeceği belirtilmiştir.

 

Bu durumda KDV Yasasının net alan tanımı ile İmar Yasasının net alan tanımları çelişir hale gelmiştir. Aslında KDV ile ilgili olan düzenleme yasa kaynaklı olmayıp, tebliğle yapılan bir düzenlemedir. Vergi İdaresinin de imar düzenlemeleri paralelinde bir değişikliğe gitmesi kaçınılmaz görünmektedir. Yoksa bu nedenle gelecekte çok sayıda yasal uyuşmazlıktan kaynaklı davalar kaçınılmaz olacaktır.

 

Ancak KDV Yasası, İmar Yasasına uygun hale geldiğinde, abartılı büyük balkonların olmasında bina estetiği açısından olumsuz bir durum yaratacağı endişesi de ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Kanaatimizce, KDV de yapılan düzenlemede belirtilen 2 m2 faydalı alan dışındaki uygulamanın İmar Yasası ile fazla çelişmeyen uygun bir alana yükseltilmesi (10 m2 gibi), Planlı Alanlar TİP Yönetmeliğinin de buna paralel bir uygulamaya gitmesi uygun çözüm olacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR