Bilal Dündar, matem günü ve diasporaya dikkat çekti!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “Diasporamız geleceğimizdir” başlıklı bir mail gönderdi…

Dündar, yazısında diaspora ile ilgili bilgi verirken, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini de vurgu yaptı…

 

**

 

Sayın Dündar’ın mailini birlikte okuyalım;

Türk dünyasında diasporayı ilk başlatan devlet Azerbaycan’dır. Milli Lider Haydar Aliyev’in direktifleri sonucunda diaspora kuruculuğunu Devlet Komitesi üstlenmiştir.

2004 yılından beri bu faaliyetlere gurur duyarak bir fehle gibi inanarak çalıştık. Çalışmaya da devam edeceğiz.

Bizi yürümekte olduğumuz yoldan hiçbir güç döndüremez.

Geçmişini bilmeyen ve geçmişine sahip çıkmayan asla geleceğine de sahip çıkamaz.

Bizler geçmişimize sahip çıkarak geleceğimizin de sorumluluğunu omuzlarımızda hissederek çalışma mecburiyetinde olduğumuzu biliyoruz.

Dikensiz gül bahçesinde değiliz. Dışarıdan bize engel olmaya çalışan, karalamaya çalışan büyük güçlerin olduğunu bilerek yolumuza devam etmekteyiz.

Bizler aynı zamanda az da olsa içimizde bilinçsiz insanlarla da mücadele yürütme mecburiyetindeyiz.

Egoist yapılı, sırf laf olsun diye konuşan daha da ileri giderek karalayan insanlarımız da vardır.

Bu tiplerin başarıya ulaşma şansları yoktur. Bunların akrep gibi kendilerini sokacaklarına inanıyoruz. Bizlerin her birisi gelip geçicidir. Tıpkı makamların gelip geçici olduğu gibi…

Diasporada çalışan bizlerin elbette ki noksanlıkları, eksiklikleri ve arzu edip başaramadıkları noktalar vardır. Çünkü bu alanda yetiştirilmiş özel kişiler değiliz.

Ama Diasporada çalışan, zamanını veren, emeğini veren, inanarak güç veren binlerce insanımızı yakinen biliyor ve sevgi, saygı ile takdir ediyoruz.

Diaspora her şeyden önce yürüyeceği yolu bilme, inanma ve el ele vererek samimiyetle birleşerek yola devam etme işidir.

Hemreyliğin amacı ve başarısı da bu noktaları hayata geçirmekle olur.

Farklı düşüncelerin olacağını biliyoruz. Bu farklılığın bir zenginlik olduğunu da kabul ediyoruz.

Binlerce insanımız samimiyetle, inanarak, bilerek gücü nispetinde katkı sağlayan gönül ve ortak akıl dostumuzdur.

Kendilerini ortak tarih bilinci içinde görmeyenlere de sözümüz “Gölge etmesinler başka ihsan istemeyiz” olacak.

Yaşasın Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ve dostluğu diyoruz”

 

**

 

Sayın Dündar bir de Federasyonun yönetim kurulu adına “20 Ocak Azerbaycan’ın matem günü” başlıklı bir açıklama gönderdi.

Bu açıklamayı da birlikte okuyalım;

“1990 yılında Azerbaycan’ın özgürlüğünü yok etmek amacı ile  “20 Yanvar (Ocak) Faciası”, Azerbaycan Halkı için bir “Matem Günü” olmanın yanı sıra aynı zamanda bir “Onur Günü- Ulusal Bağımsızlığa Doğru Gitme Günü”dür.

 

**

 

Nedir bu “20 Yanvar Faciası?”; Söz konusu facia, 1990 yılı ocak ayının 19’unu 20’sine bağlayan gece, Azerbaycan halkını, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinden vazgeçirmek ve onurunu kırmak için, Sovyet Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve KGB tarafından tasarlanıp, doğrudan Gorbaçov tarafından yönetilen bir gözdağı saldırısının sonucu idi.

 

**

 

Sözü edilen gece, adı geçen kurumların tasarladığı ve “Udar” (darbe) ismini verdiği, otuzbeşbin askerin (bu asker eşkıyaların büyük çoğunluğu Ermenilerden oluşmuştu) katıldığı ve her türlü savaş mühimmatına sahip bir ordunun saldırısı, Azerbaycan’da ve onun Başkenti Bakü’de gerçekleşti.
Bu saldırı sonucu olarak 134 sivil vatandaş şehit olmuş, 600’den fazlası da yaralanmış.

 

**

 

Şehit olanlar arasında beş milletin mensupları var idi.
Şehitler arasında 20’den fazla bayan ve çocuk vardı.
Bakü halkı gafil avlanmıştı. Gece kulakları sağır eden tankların paletlerinden çıkan sese ve tank mermilerinin her tarafı delik deşik eden sesleri birbirine karışmıştı. Neler oluyor?
Merakı ile evinin balkonuna veya sokağa çıkan sivil insanlar mermilerin hedefi oldular.

 

**

 

Gece serseri kurşunlar ile yok edilen insanların cesetleri hemen toplanıp kan izlerini su ile yıkadılar.
Bu hareket planlı ve sinsi yok etme hareketiydi.
Bu gece amaçlarını tam gerçekleştiremeyen eşkıya sürüleri 1991- 1992 yıllarında da planlı ve programlı katliamlarına ara vermeden devam ettiler.

Nitekim bu işbirliği sayesinde Rusya’nın 266 mekanize birliği öncülüğünde stratejik öneme sahip Hocalı Kasabasında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece 613 insanı katlederek soykırım uyguladılar.
Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır.
Bu yüzden bir milyon insan kaçkıncı duruma düşmüştür.

 

**

Federasyon yönetim kurulumuz olarak Ermenistan ve destekçisi Rusya’yı kışkırtıcı, baskıcı,  işgalci ve teröre destek verdikleri için kınayıp protesto ediyoruz. Saygılarımızla.”

 

**

 

Sayın Dündar’ın görüşleri böyle…

Dündar, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğine vurgu yapıyor…

Türkiye, şu sıralar bütün komşularıyla kavgalı…

Bu kadar kavgalı olduğumuz komşuların yanında bize dost olan ülkelerle de tam destek vermeliyiz, onlara kardeş olduğumuzu hissettirmeliyiz…

 

KSO’da önemli açıklama

2016 Yılı İŞKUR’un önderliğinde Kocaeli Sanayi Odası-Gebze Ticaret Odası-Körfez Ticaret Odası iş birliğinde yapılacak 2016 Yılı GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM Programı protokol imza töreni bugün saat 11.00’de Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesisleri Club Bithynia'da yapılacak. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez  Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz konu ile ilgili olarak ortak basın açıklaması yapacak.

 

Bekir hoca içine sindirememiş! 

Fikir Kulübü’nün gerçekleştirdiği 3. Olağan Kongresi önceki gün yapıldı. Mevcut Başkan Nizam Şen, yeniden başkan seçildi. Kongreye Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bekir Çakır da katıldı. Kongrede konuşan Çakır, Akademisyenler tarafından imzalanan bildiri hakkında düşüncelerini dile getirdi. Bilindiği gibi KOÜ’de 19 akademisyen de bildiriye imza atmıştı… Çakır, “Kulüp kendisine ‘Her fikir yeni bir projedir’ gibi güzel bir slogan seçmiş. Keşke bugün güzel bir moral ile konuşma yapabilseydik. Bazı akademisyenler bildiriye imza atarak Kocaeli Üniversitesi’ni zan altında bırakmıştır. Yapılanları katliam ve kıyım olarak nitelendirilmesini kendime sindiremedim. Bundan sonraki süreçte kentin dinamikleri gerekeni yapacaktır” dedi. Bekir Hoca, içine sindirememiş olabilir, ama iktidar öyle icraatlar yapıyor ki, Türkiye’nin yüzde 50’si de bunu içine sindiremiyor.

 

 

Muhtar Özkan ameliyat oldu

Kandıra Ferizli Mahallesi Muhtarı aynı zamanda AKP eski ilçe yönetim kurulu üyesi Yüksel Özkan, geçtiğimiz günlerde Özel Cihan Hastanesi’nde burun ameliyatı oldu. Başarılı geçen operasyonun ardından birkaç gün hastanede tedavi altında tutulan Özkan’ı dost ve yakınları yalnız bırakmadı. Özkan’ın ameliyat olduğunu duyan AK Parti Kandıra belediye meclis üyesi Hamza Biçer, eski ilçe yönetiminden Hakan Akbaş ve Mustafa Kurt da hastaneye giderek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Özkan’a bizler de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar temenni ediyoruz.

 

 

Dostları Fadim'i yalnız bırakmadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait 400 numaralı Gebze-İzmit arası çalışan halk otobüsü ile çalıştığı iş yerine giderken kaza geçiren Körfezli Fadim Gökçe, boynundan ve dizinden yaralanmıştı. Hastanede boynuna özel bir cihaz takılarak evine gönderilen Fadim Gökçe'yi kadim arkadaşları yalnız bırakmadı. Fadim Gökçe’ye geçmiş olsun diyoruz.

 

 

“Bizim kıblemiz İsrail değil, Kabe’dir, İslam’dır”

Saadet Partisi Gölcük İlçe Gençlik Kolları’nın haftalık toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantıda bildiriyi okuyan Gençlik Kolları Başkanı Recep Küçükateş, İsrail’e hedef aldı. Küçükateş, “Bir siyasetçi çıkıp ‘İsrail devleti ve halkı bizim dostumuzdur, İsrail’siz olmaz, İsrail’e muhtacız’ diyebiliyorsa vallahide billahi de o dava batıldır. O dava boştur. O davada bu millete fayda değil, zarar gelir. İstediği kadar çoğunluk olsun o davanın kıblesi Kabe değil, o davanın kıblesi İsrail’dir” dedi. Kendimi bildim bileli Türkiye hep İsrail’i düşman olarak görüyor, ama bir türlü de Amerika sayesinde İsrail’den de vazgeçemiyor. Biz Amerika’nın uşağı olduğumuz müddetçe, İsrail’e rest çekme gücümüz yok.

 

 

İtfaiye yuva yaptı

Yangın, kaza ve doğal afetlerde vatandaşın hemen yardımına koşan Büyükşehir İtfaiyesi, bu kez de vatandaşın yuvasını yaptı. Kandıra’da eski bir köy evinde yaşayan yaşlı kadın ve kendisiyle yaşayan iki engelli torunu için itfaiye yeni bir ev inşa etti. Yeni bir eve kavuşmanın mutluluğunu yaşayan nine ve torunları Büyükşehir’e duacı…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR