Kocaeli milletvekilleri gazete okumuyor!

MAKALEYİ DİNLE

Yaklaşık 53 milyon yetişkinin yaşadığı Türkiye’de günlük 5 milyon gazete satılıyor. 1981-2003 yılları arasında yüzde 100 artış gösteren gazete satışları son 10 yılda maalesef yüzde 10 civarında artış göstermiştir. Bu sözler Basın İlan Kurumu (BİK)’ten Mustafa Bayraktar’a ait.

 

**

 

5 MİLYON GAZETE SATILIYOR

Bayraktar’ın açıklamalarını birlikte okuyalım; Nüfus artış oranlarını hiç hesaba katmadan 1981 yılında 15 gazete ile 2 milyon 210 bin günlük satış yapılan ülkemizde 2003 yılında 37 gazete ile günlük ortalama 4 milyon 450 adet satış yapıldı. 2014 yılında 49 gazete ile günlük ortalama 5 milyon satış rakamına ulaşıldı.

 

**

 

Gazete okuma oranı açısında yapılan araştırmaya göre Avrupa ülkelerinde sıralama şöyle; Almanya’da yüzde 62, İsviçre yüzde 61, İngiltere yüzde 44, Fransa yüzde 41, İtalya yüzde 38, Türkiye ise yüzde 8..! Türkiye’de 5 milyon gazete satılıyor ama 15 milyon kişi okuyor anlayışı olsa da hala çok geride olduğumuz unutulmamalı.

 

**

 

ON YILDA BİR KİTAP OKUYORUZ

Kitabın ülkemizde ihtiyaç maddeleri sıralamasında ancak 235’inci sırada… İngiltere ve Fransa’da halkın yüzde 21’i,  Japonya’da yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si düzenli kitap okurken, ülkemizde sadece on binde bir kişi kitap okuyor. Günde ortalama beş saat televizyon seyredilip, yılda sadece altı saat kitap okumaya ayrılıyor. Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken, Türkiye’de bir kişi on yılda bir kitap okuyor.

 

**

 

ZAMAN HIRSIZI TELEVİZYON

Gazete ve dergilerin durumunun kitaptan çok farklı olduğunu söyleyemeyiz ama evimizdeki en büyük zaman hırsızı televizyonunun izlenme oranı yüzde 95. Okumayı külfet olarak görür olduk. Aslına bakarsanız televizyon geleneksel aile yapısını tehdit eden en önemli faktör! Evlerdeki sohbet ve muhabbet ortamını ortadan kaldıran televizyon çocuklara çizgi film, erkeklere maç ve haber, kadınlar içinse dizi ve kadın programları için paylaşılıyor. Yani aile bireylerinin bir arada olması mümkün değil. Sonra paylaşılamayan televizyon, paylaşılmayan hayata dönüşüp aile bütünlüğü tehdit altına alıp boşanmaların artmasına neden oluyor.

 

**
 

TELEVİZYON SEYRETMEK MODA

Araştırmalar derinleştikçe durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha görüyoruz. Kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisindeyiz. BM İnsani Gelişim Raporunda Türkiye okuma alışkanlığında arka sıralarda yer alıyor. Rapor öğrencinin ders kitaplarından başka kitap okumadığı hatta ders kitabı bile okumadığını yazıyor. Televizyon seyretmek moda, dedikodu ve kadın programları revaçta, ciddi televizyon programları izlenmiyor. Bir de ünlülerin hayatı ve sevgililerin listesiyle hava atıp meşrubat, cips, telefon veya tabletle zamanı bozuk para gibi harcayan teknolojik gençlik.

 

**

 

Gazeteleri, kitapları, dergileri yalan makinesi diye ifade edip güven duymayan insanımız var. Okuma hava, su gibi yaşam kaynaklarımızdan biri olmadıkça demokrasi adına atacağımız adım olamaz. Sorgulayan, araştıran, çözüm üreten toplum olmaktan daha ziyade kaba kuvvetin, kadına şiddetin tavan yaptığı bir toplum haline geliriz.

 

**

 

OKUYAN HAYAT DERSİ

‘Okuyan hayat’ veya ‘Okuma dersi’ olmalı ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan ve her şeyi bilen cahil nesilden gerçekçi analizleriyle çözüm üreten nesillere sahip olalım. İlkokuldan başlamak üzere çokça zaman geçirilen kahvehane, hastane, postane, banka, yolculuk esnasında, iş yerlerinde, okullarda gazete okuma zorunluluğu getirilmeli.

 

**

 

KAYBOLAN HUZUR

Gelecek nesilleri sağlam temeller üzerine oturtmamız, ailede kaybolan huzur ve muhabbet ortamını geri getirmemiz için zaman hırsızı televizyonu karartıp okuma seferberliği başlatmak zorundayız. Yoksa hayatımızı önemli zaman dilimlerini seyrederek karartmaya devam ederiz.”

 

**

 

Açıklamayı okudunuz… Bu açıklamaların altına imza atıyorum… Yukarıda okudunuz, okumayan bir toplumuz. İlimizdeki milletvekilleri de böyle… Kitap okuduklarını bilmiyorum, ama çoğunun ilimizdeki yerel gazeteleri takip etmediğini biliyorum…

 

**

 

İsim vermeyeceğim…

Geçtiğimiz günlerde bir milletvekili aradım…

Kendisi hakkında gazetemizde çıkan bir haber üzerine aradım.

Haberim yok dedi…

Daha önce de ilimizde hatırı sayılır bir gazetede çıkan bir haber için başka bir milletvekilimizi aradım, o da haberim yok dedi.

Yani, milletvekillerimiz yerel gazeteleri takip etmiyor.

Konuyla ilgili bir görüş almak istediğimizde de haberim yok deyiveriyorlar.

Kocaeli milletvekilleri, ilimizdeki yerel gazeteleri takip etmeli…

Kocaeli milletvekilleri ilimizdeki yerel gazeteleri okumalı.

Okumuyorlarsa da danışmanlarına takip ettirmeli. 

Yerel gazeteleri okumayan, yerel gazeteleri takip etmeyen milletvekilleri, gündemin dışında kalır. 

Bir gün bir ziyarete gittiklerinde, kendilerine gündemle ilgili soru sorulunca, benim haberim yok deme lüksüne sahip değiller.

Derlerse, yerin dibine girerler…

 

Yılmaz, Doğan medyasına çattı

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, önceki gün Gebze’de bazı programlara katıldı. Bir zamanlar babası Şevki Yılmaz ile ilgili yazılar yazan Doğan medyasını hedef aldı. Hürriyet Gazetesinin yazarı Ahmet Hakan’ı hedef alarak yüklenmesini sürdürdü. Yılmaz, “Doğan Grubunun HDP sever kalemşörleri günah çıkarmaya başladılar. Ama nafile. Artık PKK/KCK' nın akıtacağı her kana ortaklar. Bu vebali taşıyacaklar ”dedi. KCK’nın tekrar silahlara sarılacağı mesajı vermesi, her kesimden tepkilere neden oldu. KCK’nın bu tavrı, MHP’yi haklı çıkarır. .

 

Yılmaz’dan teşekkür

CHP Gebze İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, 7 Haziran’da yapılan seçimde sandığa sahip çıkan herkese teşekkür etti. Yılmaz, “7 Haziran'da görev alan ve sandığa sahip çıkan sandık görevlilerine çok teşekkür ediyorum. 7 Haziran'da 661 sandığı 661 ıslak imza ile saat 10'da teslim aldık. Bundan dolayı hepinizin emeğine teşekkür ediyorum. CHP'nin sandıklara sahip çıktığında ne kadar başarılı olduğunu gördük. Sandıklara sahip çıktığınız gibi CHP'ye de sahip çıkacağınıza inanıyorum. Birlik içerisinde olduğumuzda başaramayacağımız iş yoktur ”dedi. CHP; gerçekten de 7 Haziran’da sandığa sahip çıktı. Sahip çıkınca da, ortada bir şaibeye mahal verilmedi.

 

Şimdi Arapça revaçta!

Merkezi Gebze olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında iş ortakları ile çalışmakta olan ve Danışmanlık, Eğitim, Tercüme, Yayıncılık&Tasarım ana alanlar olarak tanımlanan Arapça Dünyası Gebze’de açıldı. Firmanın ekipleri Türkiye’de yerleşik girişimcilere yurtdışında, yurtdışında yerleşik bulunan girişimcilere de Türkiye'de çok yönlü hizmetler veriyor. Eskiden İngilizce çok geçerli bir dildi, herkes çocuğunun İngilizce öğrenmesini isterdi. Ama AKP iktidar olduktan sonra yönümüz Ortadoğu’ya çevrildi ve Arapça ön plana çıktı. Birileri bizi Ortadoğu’nun bataklığına sürüklemeye çalışıyor, haydi hayırlısı…

 

 

Hatırlanmak güzel şey!

Kandıra Belediyesi eski Başkanlarından Ercüment Şahin, görev yaptığı dönem içerisinde belediye bünyesinde 40 kişi alarak çalışmaların hızlanmasının sağlamıştı. O dönemde Kandıra’da üretilen hizmetlerle bu ekibin ortak mücadelesi yer aldı. Yıllar geçmesine rağmen Kandıra Belediyesinde çalışmalarına devam eden ekip üyeleri eski Belediye Başkanı Ercüment Şahin’i unutmadılar. Ramazan ayı münasebetiyle belediye çalışanları tarafından Ercüment Şahin’e vefa iftarı verildi. İftar sonrasında eski mesai arkadaşları uzun süre sohbet ettiler. Eski çalışanlar güzel bir vefa örneği gösterdi.

 

Kandıra’daki Kervan 15!

Senarist ve yönetmenliğini İsmail Güneş’in yaptığı, 1915 Ermeni tehcirinden kurtulmak için Giresun’dan Halep’e doğru giden 150 kişilik kafilenin hikayesinin konu edildiği “Kervan 1915” adlı filmin çekimlerinin yapıldığı Kandıra 1915 Film Platosu’nu ziyaret etti. Bilindiği gibi Kandıra’da birçok Giresunlu yaşıyor. Bakalım film gösterime girdikten sonra nasıl tepkiler alacak!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR