Hangi Gelirler Beyan Dışıdır

MAKALEYİ DİNLE

Mart ayı geldi. Gelir elde edenler bu ay elde ettikleri gelirleri beyan ederek tahakkuk eden vergilerini ödeyecekler. Ancak her elde edilen her gelir beyan edilecek mi? Bu sorunun cevabı evet edilecek değildir. Bazı gelirler tutarı ne olursa olsun beyan dışıdır. Bazı gelirlerde belli bir tutara kadar beyan dışıdır. Bu yazı konumuzu beyan edilmeyecek olan gelirlerin ne olduğu hususu oluşturacaktır.

- FAİZ GELİRLERİ
Bilindiği üzere bankada parası olanlar vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açarlar. Bu hesaplara da bankalar değişen oranlarda faiz verirler. Bu faiz tutarları da menkul sermaye geliridir. Bankalar bu faiz gelirleri üzerinden belli bir oranda vergi keserler bu nedenle elde edilen faiz geliri tutarı ne olursa olsun beyan edilmeyecektir. Mevduatın döviz cinsinden olması da durumu değiştirmez. Aynı durum repo gelirleri içinde geçerlidir.

- KAR PAYLARI VE BORSA KAZANÇLARI
Limited veya Anonim Şirket ortağı olan kişiler 2011 yılında şirketten kar payı adı altında gelir elde etmişlerse, bu gelirlerinin yarısı 23.000 TL’yi geçiyorsa beyan etmeleri gerekir. Diğer bir ifade ile 46.000 TL’ye kadar aldıkları kar payı nedeni ile beyan vermek zorunda değillerdir. Borsadan elde edilen gelirlerin tutarı ne olursa olsun beyan dışıdır. Ancak borsa dışında sahip oldukları bir A.Ş. nin hisse senetlerini 2 yıl geçmeden satarlarsa ve bu satış nedeni ile elde edilen gelir 8.000 TL’yi geçiyorsa bu geliri beyan etmeleri gerekecektir.

- İŞYERİ KİRA GELİRLERİ
Eğer kira gelirleri yalnız işyeri kira gelirinden ibaret ise, yıllık kira geliri 23.000 TL’yi geçmiyorsa beyan edilmeyecektir. Ancak işyeri kira gelirleri yanında konut kira geliri elde ediliyorsa konut kira gelirinin istisna tutarı olan 2.800 TL düşüldükten sonra kalan tutar ile işyeri kira geliri toplamı 23.000 TL’yi geçiyorsa kira gelirlerinin tamamı beyan edilecektir. Aksi durumda beyan edilmeyecektir. Ancak yurt dışında oturan veya çalışma izni olanlara ait işyeri kira geliri varsa bu gelirlerinin tutarı ne olursa olsun beyan dışıdır.

- ÜCRET GELİRLERİ
Sadece tek bir işverene bağlı olarak çalışılıyorsa elde edilen ücret tutarı ne olursa olsun beyan dışıdır. Ancak aynı zamanda bir başka işverenden de ücret geliri elde ediliyorsa ikinci işverenden alınan ücret yılda 23.000 TL’yi geçiyorsa tüm ücretler toplamı beyana tabidir. Hangi işverenin birinci işveren olduğunun tespiti geliri elde edenin tercihine bağlıdır.

- TAŞINMAZ SATIŞ GELİRLERİ
Ada kayıtlı taşınmaz alındığı tarihten itibaren 5 yılı geçmeden satılıyorsa ve elde edilen gelir 19.000 TL’yi geçiyorsa beyan etmek zorunluluğu vardır. Ancak elde edildiği tarih 5 yıldan fazla veya miras yolu ile intikal etmiş ise elde edilen gelir ne olursa olsun beyan dışıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR