Bakü’de üçüncü kurultay yapıldı

MAKALEYİ DİNLE

Dünya Azerbaycanlılar Kurultayı 42 ülkeden gelen teşkilat mensupları ve konukların katılımı ile 4-7 Haziran tarihleri arasında Bakü’de yapıldı. Katılımcı sayısı 1200 civarındaydı. Türkiye'den 101 kişi katıldı.
Kocaeli’den Vali Yardımcımız Şükrü Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanımız Şükrü Karabalık, Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar, Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Adnan Zamburkan, Kadın Kolları Başkan ve yardımcısı, Gençlik Teşkilatı Başkanı, Türkiye Azetbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) Saymanı Mehmet Seven, Derince Azerbaycan Evi Dernek Başkanı Volkan Aydemir, Gebze Azerbaycan Evi Dernek Başkanı Tolga Pahsa katıldı.
Türkiye de genel seçimler sonrası Meclis Başkanı seçimi gibi nedenlerle milletvekili katılımı olmadı. Birçok ülkeden milletvekilleri ve bakanlar vardı. Kurultayın açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı. Kurultay diğerlerine göre farklı oldu. Azerbaycan İcracı Bakanlar yüzlerce sorulan soruya cevap vermeye çalıştılar.
6 Temmuz akşamı Ramada Otel’de müzikli ve eğlenceli gecede Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, TADEF'e verdikleri destek ve yaptıkları hizmetlerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’a birer plaket takdim ettiler.
1200 kişilik bir grubu ağırlamak hiç kolay bir mesele değildir. Elbette ki bazı eksik ve noksanlıklar olabilir. Burada da gerçekleştirilmesi hedef seçilen amaç kutsaldır. Bu tip organizasyonlarda bardağın dolusuna bakmak gerekir.
Teşkilatları temsilen Türkiye’den TADEF Genel Başkanı olarak ben ve Genel Başkan Vekilim Turgut Arat Devlet Şeref Madalyası ile ödüllendirildik. Bu ödül manevi yönden onur verici bir ödül oldu.
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kanunla (Serenceme) yayınlayarak duyurdu. Madalya için özel yapım ve yazılımlı nüfus cüzdanı yapılmış. Sorumluluğu ağır ama gurur verici bütün yorgunlukları unutturan bir ödül. Teşekkür ediyorum.
Belediye Başkanlarımızı ve Teşkilat Başkanlarımızı 7 Temmuz günü uğurladık.
Bakan Nazım Bey ve Müsteşar Neriman Bey ile değerlendirme toplantısı yaptık. Belediye Başkanlarımızı ileri tarihte kardeş Belediye protokolleri imzalamak ve özel bir ağırlama için davet edeceklerini söylediler.
Belediye Başkanlarımıza basın ve televizyonlar özel ilgi göstererek duygu ve düşüncelerini belirtmek için röportajlar yaptılar. Her röportajı üç kez yayınlamışlar.
Burada ilgili kişiler ve birçok yerlerle görüşmeleri tamamladıktan sonra Kocaeli’ne döneceğim. Geldikten sonra Başkanlarımızla yapacağım görüşmeler sonucunda Azerbaycan Medeniyet Merkezi, TADEF Genel Merkezi ve Derince Parkı’nın açılış tarihlerini kesinleştireceğiz.
Bakü her gün genişlemekte ve değişmektedir. Bakü adeta şantiye şehri durumundadır. Trafik sıkışıklığı İstanbul trafiğini anımsatıyor. Hava hem sıcak hemde oldukça nemlidir.
Kocaeli'ne döndükten sonra geniş açıklamalı bir duyuru ile bilgilendireceğim. Birkaç gün ayrılıkta bile Kocaeli’ni özledik. Bülbülü altın kafese koymuşlar illede vatanım demiş sözü çok doğrudur.
Bakü'den Kocaeli’ne ve dostlarımıza özlem dolu selamlarımı iletiyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR