Türkiye’nin geleceğine kurşun sıkmayın!

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediyesi tarafından, Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’ne dikkat çekmek için Yürüyüş Yolu’na su ve mendillerin yer aldığı stant açtı.

Başkan Doğan, vatandaşlara su ve mendil dağıtarak çocuk işçiliği ile mücadele konusuna dikkat çekti.

Aslında önemli bir konu…

Başkan Doğan, bu önemli konu hakkında duygu ve düşüncelerini açıkladı.

Birlikte okuyalım; “Belki de çoğumuzun çok da duymadığımız çocuk işçiliği ile mücadeleye dikkat çekmek için bu etkinliği düzenliyoruz. Hayatta çeşitli zorluklar, sıkıntılar var. Çocuklarımız bu nedenle erken yaşta hayatın içine atılıyor. Aileler bu sıkıntılar karşısında çocuklarını iş hayatının içine atmanın yanında çocukların çocuk olmasından faydalanarak onların üzerinden para kazanma düşüncesi içinde olabilirler. Her nedenle olursa olsun, bir çocuğun çocuk yaşta yapması gerekenler dışındaki yaptığı her şey çocuğun zararınadır, çocukların istismar edilmesidir. Bu yapılanlar, çocuğumuzun gelecekte sağlıklı bir birey olmasının engellenmesidir.

***

Çocuğunuzun yarın büyüdüğünde sıkıntılı, sorunlu bir birey olması demektir. Hatta sorunlu bir baba, anne olması demektir. Sorunlu anne ve babanın yetiştirdiği çocuklarda sorunlu olacaktır. Çocuğa, çocuk yaşta yapması gereken işler dışında işler yaptırılması bu kadar önemlidir. Bir çocuğa, mendil, su sattırmak istismardan başka bir şey değildir. Bunları yaptırmak çocuğun geleceğini öldürmek demektir. Bir çocuğun sattığı mendili, suyu almak da aynı şeydir. Bunun için çocuk işçiliği konusunda çok hassas olmalıyız. Bir mendil ve su almaktan ne çıkar dememeliyiz. Mendil, su alarak çocuğa iyilik değil kötülük yapmış oluruz. Bu ülkemizin geleceğine sıkılan bir kurşundur.

***

Bayrağımızı, değerlerimizi teslim edeceğimiz yarının büyüklerine yapılacak en büyük kötülüktür. Mutsuz aileler, sorunlu aileler demektir. Yoksulluk, hiçbir çocuğun istismar edilmesine neden olamaz. Günümüzde, sosyal anlamda, kaymakamlıklar, belediyeler sivil toplum örgütleri bu tür ailelere önemli destekler sağlamaktadır. Çocuklar bize emanettir. Onlara sahip çıkıp en iyi şekilde yetiştirmek zorundayız. Çocuklara yaşına uygun faaliyetler yaptırmazsak, onlardan faydalanmaya kalkışırsak işte o zaman geleceğimiz karanlık demektir.

***

Türkiye’de ilk defa çocuk hakları masasını ve çocuk hakları okulunu kuran belediyeyiz. Bütün vatandaşlardan rica ediyorum, lütfen çocuğu kucağında dilenenlere para vermeyin, çocuğun eline mendil sıkıştırıp satanlara taviz vermeyin. Çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimleri için, çocuğun bulunması gereken yerde olması için toplum olarak üzerimize önemli görevler düşüyor. Bu konuda tabii ki en önemli görev devlete düşmektedir. Ama bu iş sadece devletin yapacağı bir iş değildir.  Toplumun her kesimine önemli görevler düşmektedir. Tek derdimiz, daha güçlü, sağlıklı, mutlu aileler oluşturmaktır. Bizler duygusal bir milletiz. Darda olana yardım eder, düşeni kaldırmaya çalışırız. Biri bir şey istiyorsa, yalvarıyorsa onu geri çevirmeyiz. Bu bizim hem dini hem de insani değerlerimizden geliyor.

***

Ama istismara müsaade etmeyelim. Yardım yapmak isterken ona zarar vermeyelim. Bir çocuk mendil, su sattırılıp dilendiriliyorsa işte buna izin vermeyelim. Çocukların duygu sömürüsü olarak kullanılmasına hep birlikte karşı durulalım. Göz bebeğimiz olan çocuklarımızı kıymayalım.”

***

Doğan’ın açıklamasını okudunuz…

Genel anlamda çok doğru söylemler…

Doğan, “Bu konuda tabii ki en önemli görev devlete düşmektedir. Ama bu iş sadece devletin yapacağı bir iş değildir. 

Toplumun her kesimine önemli görevler düşmektedir” diyor…

Aslında bu konuda önce Devlet üzerine düşeni yapmalı…

Devlet üzerine düşen görevi yaptıktan sonra toplumu teşvik etmeli…

Devlet, hükümet, belediye…

Yok şu kadar Ramazan kumanyası dağıttık, yok şu kadar erzak dağıttık, yok şu kadar eve yardım ettik söylemlerini bir kenara bırakıp, bu insanlara yardım yerine iş verilse daha iyi olmaz mı?

 Ama maalesef AKP hükümetinin politikası, milleti fakirleştir, sonra yardımı yap, onların oyunu kap…

Bir de Müslüman bir ülkeyiz diye övünüyoruz.

Bu politika, en gavur ülkede bile uygulanmaz.

***

Bu arada Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi İzmit’te de Suriyeli çocuklar, dilenci haline getirildi…

Devletin yanlış politikası neticesinde bu çocuklar aileleriyle birlikte Türkiye’ye getirildi ve şu anda dilenci konumundalar.

İzmit’in cadde ve sokakları Suriyeli dilenci çocuklardan geçilmiyor…

Acaba Başkan Doğan, Suriyeli çocukların dilenci haline getirilmesi hakkında ne düşünüyor? Bununla ilgili de bir açıklama yaparsa seviniriz…

 

Aydın Ünlü'nün kızı üniversiteli oldu

MHP İl Başkanı Aydın ünlü'nün kızı İlayda Ünlü Gazli Anadolu Lisesinden Bu yıl mezun oldu. İlayda Ünlü Girdiği Üniversite sınavlarında Doğuş Üniversitesini kazandı.  Grafik tasarım okuyacak olan İlayda %50 bursu okuyacak. Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan İlayda Ünlü bu mutluluğunu babası Aydın ünlü ile paylaştı.

 

Kamuoyunun dikkatine!

Büyükşehir Belediyesi, gazetelere mail göndererek Büyükşehir’in ve ilçe belediyelerinin kişi, kurum ve kuruluşlardan hiçbir şekilde yardım talep etmediğini duyurdu. Açıklama aynen şöyle; Bazı kişilerin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde yöneticilik yaptıklarını öne sürerek, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri adına şahıs ve kurumlardan yardım talebinde bulundukları öğrenilmiştir. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından kişi, kurum ve kuruluşlardan hiçbir şekilde yardım talep edilmemektedir. Vatandaşlarımızın bu şekilde yardım talebinde bulunmalarını isteyen kişilere itibar etmemeleri önemle duyurulur.”

 

3 yaşındaki çocuk habere meze yapıldı

Kartepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler İstasyon Mahallesi Mithatpaşa Caddesi’nde yol iyileştirme düzenlemeleri kapsamında asfalt çalışması yaptı. Asfaltlanan yolda kamyonu ile oyun oynayan 3 yaşındaki Samet, “Başkan amcama teşekkür ederim. Evimizin önü çok güzel oldu” dedi. Mahalle muhtarı Şerif Tezcan da yapılan çalışmadan dolayı Başkan Hüseyin Üzülmez’e teşekkür etti. Samet, başkan amcasına teşekkür etmesine etti, ama kamyonuyla yolun kenarında oynamasa iyi olur. Zira Türkiye’de öyle kazma sürücüler var ki. Bu arada Kartepe Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü de 3 yaşındaki çocuğu gazetelere servis yapacağı haberlere meze yapmasa iyi olur.

 

Alnıaçık, Kandıra MYO’ya müdür oldu

Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç Dr. Nevim Genç’in görev süresinin tamamlanması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’ndeki öğretim görevlisi görevine geri döndü. Yerine ise Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ümit Alnıaçık atandı. Alnıaçık, aynı zamanda 2015-2016 eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin de müdürü.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR