Şu Fener Gölü meselesi…

MAKALEYİ DİNLE

Sanıyorum Körfez ilçede, şu dört buçuk yılda daha konuşacak çok heyecanlı konularımız olacak. Açıkçası şöyle başlamak istiyorum.

Körfez’de belediye başkanlığı yapmak, kaymakamlık görevini yerine getirmek ya da önemli bir makamda bulunmak öyle kolay bir hadise değildir. Bu noktada açıkçası tıpkı belediye başkan adaylığını beklemediğimiz gibi, açıkçası İsmail Baran’dan bu kadar radikal ve etkili hamleler de beklemiyordum.

Sanıyorum bu konuda siyasal mevzulara kıyısından köşesinden vakıf kişilerin çok büyük bir bölümü de benim gibi düşünüyordur.

Daha önce sevgili başkan ile yaptığım bir sohbetim sırasında, kendisinin ağzından belediye olarak hayata geçirmek istedikleri büyük projeler hakkında bilgi sahibi olmuş ve bunları kamuoyuna duyurmuştum. Hatta dahası bu kadar işi yapabilmenin gerçekten büyük hüner gerektirdiğini de belirtmiştim.

Haliyle işin takip durumunu da üstlenmiştim.

Ancak bu kez çok daha büyük bir hamlede bulundu İsmail Baran ve Körfez Belediyesi…

Malum, uzun yıllardır Körfez ilçenin en güzel yerini yasal mevzuların da desteği ile bize göre gasp eden, kendilerine göre ise kiralayan bir grup zengin, kurdukları yarış pisti ile hafta sonu eğlencelerini yapmak üzere Körfez’e geliyorlar.

Yarışlar yapıyorlar, gülüyorlar, eğleniyorlar, vesaire…

Körfez halkına ise bu işin sadece gürültüsü ve görüntü kirliliği, İstanbul’un zenginlerinin attıkları havası kalıyor…

Bu pistin kaldırılması için dönemin belediye başkanı Erhan Yenilmez de bazı girişimlerde bulunmuştu. Fakat o dönemde istenen sonuç elde edilememişti. Çünkü yapılan anlaşmalar gereği pistle ilgili olarak bazı özel haklara sahip olan ve gürültü yapmayı spor sayan bu cenahın bazı hakları söz konusuydu.

Ancak bütün bunlar Körfez Belediyesi’nin bugünkü yönetimini pek ürkütmüşe benzemiyor. Hatta belediye başkanı sevgili İsmail Baran, bu alanı ilçe halkının hizmetine sunmak için yeni bir çalışma içine girdi bile.

Dahası, bu pistin bulunduğu arazinin yarısının belediyenin mülkü olması nedeniyle, söz konusu derneğe kiralanması ya da tahsisi için alınan meclis kararını, ekim ayı meclisindeki başka bir kararla kaldırdı. Buna gerekçe olarak da, bu derneğin Körfez Belediyesi’ne kira bedeli olarak ödemesi gereken tutarı, çok uzun zamandan bu yana ödememesi gösterildi.

Bu rakamın da yaklaşık olarak 1 milyon lira civarında olduğu belirtiliyor.

Tabi mesele çok hassas benim gözümde. İstanbul’un üç beş zengin çocuğunun Körfez’e gelerek burada caka satmasının önüne geçmek üzere yapılan bu çalışmayı sonuna kadar destekliyorum.

Hatta Körfez halkının da aynı şekilde düşündüğünü biliyorum. Bu konuda belediye yönetimi başta olmak üzere, konunun gündeme getirilmesi ve kamuoyu oluşturulmasında emekleri bulunan Körfez Kent Konseyi Başkanı İsa Taş ile yönetim kuruluna, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve yönetim kuruluna, KTO yönetiminde yer alan, uzun zamandan bu yana bu konuyu kentin ileri gelenleri ile konuşan, tekliflerini ileten, pistin kaldırılarak bölgeye büyük bir sosyal alan ve aquapark tarzı bir işletmenin kazandırılmasını öneren Veli Yıldız’a, ayrıca mevzuda emeği bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek bir borçtur.

Mesele buraya kadar geldiğine göre kimsenin geri adım atacağını düşünmüyorum. Körfez ilçemizde yer alan böylesine değerli bir alan, ilçe halkının mı olacak, yoksa İstanbul’un üç beş zengin çocuğunun mu olacak, hep birlikte göreceğiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR