Emperyalizmin oyunları

MAKALEYİ DİNLE

Tarihin hangi dönemine bakarsak bakalım emperyalizmin gizli ve açık oyunları sürekli devam etmiştir. Yine de devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Emperyalistlerin gücü çatışma ve kaos çıkarmadan beslenir. Stratejileri hep kendi çıkarları üzerine yapılır. Güçsüz devletleri ve toplumları kendi istekleri yönünde şekillendirirler.

Yakın dönemden ve çevremizden onlarca örnekler verebiliriz. Yeter ki, kurt kuzuyu yemeğe karar versin gerekçeleri hazırdır sen benim suyumu bulandırdın der.

İran ile Irak devletini sekiz yıl savaştırdılar.

Ellerindeki silahlarını satarak ceplerini doldurdular. İran ve Irak halkı pisipisine bir birilerini öldürdüler. Hem de ceplerine girecek paralar emperyalistlerin ceplerine girdiği için fakirleştiler.

Bilahare Saddam’a destek vererek pofpofladılar. Saddam hardal gazı ile kendi vatandaşlarını öldürdü.

Ayrıca Kuveyt’e girerek burayı ilhak etti. Önerenler yüz seksen derece çark edip bu sefer niye girdin dediler.

Saddam ülkesinde nükleer silah üretiyor iddiası ile Irak işgal edildi. Araştırmalar sonunda böyle bir silah üretimi yokmuş diyerek günah çıkarmaya çalıştılar.

Ama olan Irak’a oldu. Irak üçe bölünmüş vaziyettedir. Her gün onlarca insan ölüyor ve öldürülüyor. Ne olacağı da belli değildir.

Irak’ın petrolleri ve kaynakları heba edildi. Irak onlarca yıl geççe belini doğrultup huzur bulamaz.

Kurtuluş Savaşını büyük güçlere karşılık kazanmış Türkiye üzerinde de oyunlar dur durak bilmeden devam ediyor.

Osmanlı İmparatorluğu idaresinde asırlarca kalmış bazı ülkelerin hesap ve kitabı hep geçmişe ait olarak kaynak buluyor.

Türkiye üzerine önce ASALA Terör Örgütünü saldılar. ASALA bitirildi veya bitti. Hemen sonrasında PKK ortaya çıktı. Otuz yıldır Türkiye halkına yansıması gereken kaynaklar teröre harcanıyor. Kirli bazen açık, bazen de gizli bir şekilde dış destekli örtülü bir savaş yapılıyor. On binlerce insanımız öldü ve öldürüldü.

Asırlardır bir arada yaşadığımız kaynayıp karıştığımız ortak evlilikler yaptığımız kardeşlerimiz ile aramıza kara kedi soktular. Oyun içinde oyun tertiplenerek bu günlere sürüklendik.

Burada oynanan tamamen egemen güçlerin çıkarlarına uygun oyun oynanıyor. Amaçlar Kürtleri çok sevdikleri için değildir. Onlara müstakil bir devlet kurdurma plan ve projesi ile yola çıkıp İsrail’e destek olacak doğrultuda hareket edecek bir yapı oluşturmayı istemeleridir. Her aşamada ellerindeki kumanda ile istedikleri gibi oynuyacaklar.

Et tırnak durumunda olduğumuz halkımızı ayrıştırarak, çatıştırarak, güçlerimizi yok etmeye çalışanların emellerine eremeyeceğini düşünüyor, diliyor ve umuyorum.

Hepimiz bir gemideyiz. Gemiyi yüzdürmek hepimizin faydasınadır. Ortak akılı kullanmak geleceğimize hizmettir.

Özgürlük ve demokrasiye evet, ayrımcılığa ve yıkıcılığa hayır demeliyiz. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR