Örengül, AKP ve CHP için ne dedi?

MAKALEYİ DİNLE

Anket şirketleri sık sık anketler yapar…

Hükümete nabza göre şerbet verir…

ORC araştırma şirketi, 19 Haziran - 6 Temmuz arasında 30 büyükşehirde, 37 bin 180 kişi ile CATIbilgisayar destekli telefon ve yüz yüze görüşme yaparak gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı.

Ankette katılımcılara Avrupa Birliği, dış politika, PKK-FETÖ operasyonları, hükümetin performansı ile ilgili sorular yöneltildi.

Vatandaş, terör örgütlerine yönelik operasyonlara ve son günlerde Türkiye'nin Rusya ve İsrail hamlelerine tam destek verdi.

**

Ankete katılanların yüzde 77.5 gibi büyük çoğunluğu devlet içinde Paralel Yapı kurmaya çalışan FETÖ'ye yönelik operasyonlara büyük destek verirken, İngiltere'nin referandumla AB'den ayrılma kararı alması ile çözülme sürecine giren AB'ye ilgi de azaldı.

Ankete katılanların yüzde 80 Türkiye'nin AB'ye üye olmasını önemsemediğini belirtti.

**

Ankete katılanların yüzde 57.2'si Başbakan Binali Yıldırım ve kabinesini başarılı buluyor.

Ankete göre AKP  30 büyükşehirde oy oranını artıran tek parti olmuş.

CHP 26 büyükşehirde, kongre krizi yaşayan MHP ise 29 büyükşehirde oy kaybetmiş.

Anket, vatandaşın terör örgütü PKK'ya ve çukur siyasetine yüz vermediğini bir kez daha ortaya koymuş. HDP 30 büyükşehrin tamamında büyük oy kaybına uğramış.

Ankete katılanların yüzde 80 Türkiye'nin AB'ye üye olmasını önemsediğini belirtmiş.

Katılımcıların yüzde 79.3'ü Türkiye'nin Rusya ile normalleşme girişimlerini desteklediğini belirtmiş. İsrail ile yapılan anlaşmayı destekleyenlerin oranıysa ise yüzde 70 imiş…

**

CHP’nin etkili isimlerinden olan Av.Fahri Örengül, düşen CHP oylarına çare bulunmasını istedi. 30 büyükşehir içerisinde yapılan anket sonrasında Kocaeli’de CHP’nin oylarının düştüğünün görüldüğünü belirten Örengül, yetkililere çağrıda bulundu.

İşte Örengül’ün çağrısı;

“Son araştırmaya göre Kocaeli Büyükşehir’de AKP oyları artarken, CHP’de düşme görülüyor.

Bunun nedenleri aslında biliniyor.

Kamuoyunda tartışmadan, parti içersinde hızla bu konunun masaya yatırılması ve önlem alınması gerekiyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu içler acısı hali hala AKP’ye geriletmiyorsa, bunun nedenlerinin çok iyi araştırılması ve çözüm üretilmesi şarttır.

Muhalefet demek iktidara hazırlanan alternatif yapı demektir. Acilen kafa yormaya gerek var.”

**

Örengül’ün açıklaması böyle…

Türkiye’deki bütün bu gelişmelerden sonra AKP’nin oyları hala artıyorsa, demek ki muhalefette sorun var…

HDP’nin ne mal olduğu ortada, MHP’nin durumu ortada…

CHP’de, eskiden sadece Deniz Baykal hizipçiydi, şimdi hizipçilerin sayısı arttı…

CHP’de bu kadar hizipçi olduktan sonra bir arpa boyu yol alamaz…

 

 

Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı eser  neden Bakanlık seminerlerinde?

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretim camiasının yaz dönemi seminerlerine, Atatürk ve Cumhuriyet’e karşı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun ‘Türkiye’nin Maarif Davası’ isimli kitabını ekledi. Eğitim camiasında konuya ilişkin tepkiler yükselirken, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesini sundu.

Hürriyet’in Bakan’a sorduğu sorular;

1.Milli Eğitim Bakanlığı modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” isimli kitabını yaz seminerlerine neden eklemiştir?

2.Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Osmanlıcılık’ sevdası bulunan Nurettin Topçu’nun söz konusu kitabı ile yaz dönemi seminerlerine katılan öğretmenlere ne gibi bir ders vermeyi amaçlamaktadır?

**

Bakalım Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e ne cevap verecek?

 

 

İzmit’te yeni özçekim alanı

İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce Sabri Yalım Parkı’nda yapılan düzenleme vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Parkın Abdurrahman Yüksel Caddesi’ne bakan kısmına çift kalpli, İstiklal Caddesi ile Hürriyet Caddesi’ne bakan kesimlerine de tek kalpli taklar yapıldı. İkili kalp takı 1300 adet, tekli kalp takları da  800 adet mevsimlik çiçeklerle süslendi. Gece de ışıklandırılan düzenlemeler önünde vatandaşlar bol bol özçekim (selfie) yapıyorlar.

 

 

Türkiye’de yabancı  işçi sayısı artıyor

2016 yılının ilk çeyreğinde % 4,8 oranında büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, turizmdeki kötü sezona rağmen yabancı işçi sayısında bir önceki yılın ilk yarısına göre artış gösterdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, Türkiye’de çalışmak üzere başvuru yapan 45 bin 375 kişinin 38 bin 261’ine çalışma izni verildi. Ajans Press’in incelemesine göre “yabancı işçiler’’ yılın ilk yarısında sadece 134 habere konu oldu.

 

Kılıç’a geçmiş olsun

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Gölcük Şubesi Başkanı Ali Osman Kılıç, geçtiğimiz hafta mide kanaması geçirerek sevenlerini üzdü. Hastanede tedavi gören Başkan Kılıç, evine taburcu edildi. Başkan Kılıç’ın rahatsızlandığı haberini alan dostları Kılıç’ı hastanede ve evinde ziyaret etti. Kılıç bir süre dinlendikten sonra görevinin başında olacak.

 

 

AKP’li Kandaz istirahat ediyor

AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, gençlerle futbol maçı yaparken sağ ayağının iki yerinden darbe alınca sakatlandı. Hastaneye giden Kandaz’ın sağ ayağında ezik ve incinme olduğu tespit edildi. Sakatlandığı için bayramlaşmaya katılamayan Kandaz’a evinde ziyaretler devam ediyor. Önceki gün Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Arat, Kandaz’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR