Nasıl bir Türkiye'de yaşamak istiyorum?

MAKALEYİ DİNLE

Güçlülerin güçsüzleri ezmediği, ekonomik bağımsız bir toplumun mutlu ve kardeşçe barış içinde yaşadığı, etnik kökenlerin ve mezheplerin ön plana çıkarılmadığı, herkesin birlik ve beraberlik içinde hakça bir düzende yaşadığı, adil ve hakkaniyetli bir yönetim anlayışının olduğu bir Türkiye’de yaşamak istemez miyiz?

Çok mu zor?

Elimizden gelen sadece bir oy ve bir tek oyun bile önemine vararak seçime katkıda bulunmak hepimizin görevi.

Ben elimdeki tek oyumu kullanırken yarınımızı şekillendirebilmeyi umuyorum.

Üzerinde yaşadığımız topraklarda çok çeşitli halklar ve etnik gruplar var.

Hümanist biri olarak bütün halkların barış içinde yaşadığı, insanlığın ön planda tutulduğu bir düzen arzuluyorum.

***

Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Ermeni, Rum, Yahudi vs. ayrımı yapmadan bütün etnik alt yapıdaki insanların eşit haklara sahip olduğu, özgür düşünebilen insanların yaşadığı, düşüncelerin ve kitapların tutsak olmadığı, kitapların yakılmadığı bir Türkiye istiyorum.

***

Sanatçısına önem verilen, sanatçı ve eserlerinin belli bir düşünceye hizmet etmediği, özgün eserlerin yıkılmadığı, tarihi ile barışık ama geleceğe güvenle bakan, ırkçılıktan uzak, laik ve yeniliklere açık, korku kültürünün egemen olmadığı, huzuru bozanların sindirildiği, devletin vatandaşını sevdiği, kendiyle barışık bir Türkiye’de yaşamak istiyorum.

***

Erkek egemen toplumda kız çocuklarının da yaşama ve okuma özgürlüğünün olduğu ve kadınlarının da gerek toplum içinde gerekse iş hayatında bir erkeğe verilen imtiyazlara sahip olmasını ve hor görülmemesini arzuluyorum.

***

Kendi gibi olmayanları tehdit etmeyen, herkesi kendine benzetmeye kalkmayan, onların yaşam haklarına karışmayan ve özel hayatlarına girip telefon konuşmalarını dinlemeyen, ne içtiğine nasıl giyindiğine karışmayan, alttan alta sopa göstermeyen, şantaj yapmayan bir yönetim istiyorum.

***

Devletin yeşil arazilerini kendi yandaşlarına peşkeş çekmeyen, devletin ihalelerini etrafına dağıtıp kendi adamlarının kısa yoldan zengin olmalarını sağlamayan, projelerini ülkenin diğer taraflarına da dağıtan, değişik düşüncelerde olan insanlarına da saygı gösteren, ayrım gözetmeyen bir iktidar istiyorum.

İnsan odaklı, özgürlükçü, ülke değerlerine sahip çıkan, milli şuuru olan, adil ve tam demokrasiyi yaşatacak bir anayasa arzuluyorum.

***

Bugün seçim günü…

Ülkemizin geleceğini kendi ellerimizle belirleyeceğimiz bir gün daha ya da bir şans daha verildi bize.

Gelecekte nasıl bir Türkiye’de yaşamak istiyorsak iyice düşünmeli ve elimizdeki oyu çok iyi değerlendirmeliyiz.

***

Geleceğe dair tüm umutlarımız tükenmeden, aydınlık yarınlara sahip olmamız için, baskıların olmadığı, dini duyguların sömürülmediği, sorunsuz eğitimin sürdüğü bir Türkiye’de yaşamak için “benim bir tane oyum var, bir oydan ne çıkar” diye düşünmeden, o bir oyun bile çok değerli olduğunu kabul ederek bize verilen bu görevi yerine getirmeliyiz. (Milliyet-Blog) 

 

Belediye-İŞKUR protokol imzaladı

Kandıra Belediyesi ile İŞKUR arasında önceki gün protokol imzalandı. Ağaçlandırma, çevre temizliği, çevre düzenleme, park yapımı, bakım ve onarım çalışmaları olan protokol,  Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve Kocaeli Çalışma İş Kurumu Müdürü Ulvi Yılmaz arasında imzalandı. Kandıra ilçe genelinde uygulanacak olan proje kapsamında 30 işçi çalıştırılacak. İstihdama katkı sağlayanları her zaman takdir ediyorum.    

 

Ötüken Dergisi Kocaeli Temsilciliği açıldı

Ötüken Dergisi Kocaeli Temsilciliği yerleşkesi Türkçü Turancılar Derneği Genel Başkanı ve Ötüken Dergisi İmtiyaz Sahibi Caner Kara'nın katılımıyla açıldı. Açılışta konuşma yapan Kara, "35'i aşkın ilde var olan temsilciliklerimize bir yenisi daha eklendi. İnanıyorum ki bu açtığımız cephede de başarılı olacak, Türkçülüğü Kocaeli'de de ayaklandıracağız" dedi. Bakalım, dergi Türkçülüğü Kocaeli’de ayağa kaldırabilecek mi?

 

Kaplan’dan Aydın’a geçmiş olsun ziyareti

CHP Kocaeli eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, eşi Dilek Kaplan, Belediye meclis üyesi Dilek Tan ve gazeteci Levent Altun ile birlikte milletvekilliği döneminde danışmanı olan Şenol Aydın’ı ziyaret etti. Şenol Aydın, önceki gün geçirmiş olduğu kaza sonucu elinde kırıklar meydana gelmiş ve yapılan ameliyatla sağlığına kavuşmuştu.

 

Üzülmez, öğretmenini makamında ağırladı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, önceki gün ortaokul öğretmeni Mehmet Özden’i makamında ağırladı. Kendisine başarılar dileyen öğretmeninin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Üzülmez, Özden’in elini öpüp hayır duasını aldı.

 

KOÜ’de bildiri kitabı yayınlandı

22-24 Ekim 2015 tarihleri arasında Kocaeli’de KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası “Standartlaşma, Protipler ve Kalite Balkan Ülkeleri İşbirliği İçin Bir Yöntem” (Standardization, Protypes and Quality: A means of Balkan Countries’ Collaboration) konferansının bildiri kitabı yayınlandı. 650 sayfalar bildiri kitabının yayıncılığını Kocaeli Üniversitesi Vakfı üstlendi.

 

Elllibeş, Kızılay’ı ziyaret etti

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası münasebetiyle Kızılay Derneği Gölcük Şube Başkanı Aylin Korkmaz’ı ziyaret etti. Yapılan Ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu dile getiren Başkan Aylin Korkmaz, sizlerin desteğiyle birlikte bugünlere kadar insanlarımız için elimizden geldiğince hizmet verdik, bundan sonra hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi. Vatandaş olarak Kızılay’a her türlü desteği vermeliyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR