AKP’li Koyun, A sınıfına yükselmek için Derince’deki araziyi satın aldı

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediyesi, Yenikent Mahallesi’nde bulunan 24 bin 741 metrekarelik arsasını açık artırma usulü ihaleyle satışa çıkarmıştı…

İhaleye Türköz İnşaat ve Yelkent İnşaat katılmıştı…

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un komisyon başkanlığını yaptığı ihaleyi 25 milyon liraya Yelkent İnşaat’ın sahibi Engin Koyun almıştı…

Koyun, AKP İl yöneticisi ve AKP Körfez eski İlçe Başkanı…

İhale yapılmasına yapıldı da, tartışması hala devam ediyor…

***

Kimileri o arazi satılmasıydı da orası yeşil alan olarak değerlendirilseydi diyor…

Kimileri o arazi için 25 milyon liranın az olduğunu söylüyor…

Kimileri de AKP’li Derince Belediyesi, AKP’li birine ihaleyi verdirdi diyor…

***

Tartışmalar süre dursun MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek ve MHP Derince Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Karakaş, önceki gün yaptıkları açıklamada o arazinin ucuza satıldığı yönünde görüş belirtti…

Şimşek ve Karakaş’ın açıklamalarını dünkü köşemde değerlendirmiştim.

***

MHP’li Şimşek ve Karakaş’ın açıklamalarının bir bölümü şöyleydi;

“İhale sonucu arsanın metrekare birim fiyatı yaklaşık 1000 TL (dönümü 1 milyon lira) olmuştur. Bugün İbni Sina Mahallemizin ve Sırrıpaşa Mahallemizin iyi sayılacak yerlerinde konut imarlı arsaların da değeri dönümü 1 milyon lira civarındadır. Üstelik buradaki arsalar için emsal:1,20 Hmax: 3 kat şeklinde imar izni verilirken ihalesi yapılan arsanın Emsali: 1,70 Hmax:6 kat şeklinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla Derince’nin en büyük ve gelişmiş mahallesinde bulunan bu arsa ucuz olarak satılmıştır”

***

MHP’li Şimşek ve Karakaş’ın arazi ucuza satıldı ve arazide büyük rant olduğu söylemi, ihaleyi kazanan Yelkent İnşaat’ın sahibi Engin Koyun’un tepkisine neden oldu…

İhaleyi kazanan firmanın sahibi Engin Koyun, dün beni aradı…

İhaleyle ilgili görüşlerini açıkladı, MHP’lilere cevap verdi;

Koyun şunları söyledi;

“ Mesut Bey, yazınızda Derince Yenikent Mahallesi’ndeki arazinin ihalesiyle ilgili değerlendirme yapmışsınız. MHP’lilerin açıklamalarına yer vermişsiniz. Şunu bütün samimiyetimle söylemeliyim ki; MHP’liler Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a haksızlık yapıyor. Başkan Bulut, araziyi çok iyi bir fiyata sattığını düşünüyorum. Bakınız ihale açık attırma usulü ile yapıldı. Belediye, bu ihaleyi çok önceden ilan etti. Bizden kat be kat büyük firmalara davetiye gönderildi. Ama ihaleye bizim firma ve Türköz firması katıldı… Diğer firmaların hiçbiri katılmadı. Zira 25 milyon liralık iş, büyük bir iş. Bizden daha büyük firmalar, yapacakları projede yeteri kadar kar elde edeceklerini hesap etselerdi, ihaleyi bize bırakırlar mıydı? Bırakmazlardı…

***

Biz firma olarak yıllardır inşaat işleri yapıyoruz. Birçok daire yaptık. Biz B SINIFI bir firmayız. Daha büyük işler yapmamız, daha büyük ihalelere katılmamız için A SINIFINA yükselmemiz lazım. Bunun için de 500 dairenin üstünde bir iş yapmamız lazım. Biz bu ihaleye sınıfımızı yükseltmek için girdik. Bu ihaleye girerken, kar düşünmedik. Tamamen sınıf atlamak , bizden büyük firmalarla rekabet edebilmek için girdik.

***

MHP’liler 25 dönümlük arazinin 25 milyon liraya ucuza satıldığını söylüyorlar. Başkan Bulut’u suçluyorlar. Ben buradan MHP’lilere şunu teklif ediyorum, madem araziyi ucuza aldım, aldığım fiyatın 100 bin lira düşüğünü kendilerine vereyim. İndirdiğim 100 bin lirayı da Derince Belediyesi’ne bağışlayayım.

***

Ayrıca ihalesini kazandığım arazinin hemen yanında 2850 metrekarelik bir arsam var. İhalesini kazandığım arazinin dönümü 1 milyon liraya geliyor. MHP’li Şimşek ve Karakaş gelsinler 2850 metrekarelik arazimin dönümünü kendilerine 800-850 bin liraya vereyim. Şunu ifade etmeliyim ki; MHP’liler sadece siyaset yapıyor.

***

Ben AK Partiliyim, ihaleye giren diğer firma sahipleri MHP’li… İhaleyi diğer firma da kazanabilirdi. Burada AK Partili belediye, AK Partili firma sahibine ihaleyi verdi söylemlerine kesinlikle katılmıyorum. İhale sonrasında Türköz firması sahipleri ihaleyi kazandığım için beni tebrik ettiler. İhaleyi onlar da kazansaydı, ben de onları tebrik ederdim.

***

MHP’lilerin ihale sonunda arazinin ucuza satıldığı düşüncesine katılmıyorum. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, başarılı bir ihale gerçekleştirmiştir. İhaleyi kazanmasaydım da aynı düşünceler içinde olacaktım. MHP’liler yaptıkları hesaplarda büyük rant var diyorlar. Allah aşkına bu kadar büyük rant varsa, o büyük rant için bizden büyük firmalar ihaleye katılır, ihaleyi de kazanırlardı. Demek ki, herhangi bir rant yok.

***

Yapacağımız konut projesi sonrasında B sınıfından A sınıfına geçen bir firma olacağız. Böyle arsayı ucuza aldı, büyük rant elde edecek söylemleri şevkimi kırıyor. Daha önce 50 dönümlük arazileri olanlar, 70 dönümlük arazileri olanlar bize gelip, ‘size bu araziyi verelim, konut yapın’ diyorlardı. Ama bizim A sınıfı sertifikamız olmadığı için, bu projeleri gerçekleştiremiyorduk. İşte bizim Derince’deki ihaleye katılma gerekçemiz de bu. A sınıfı belgesi alıp, bundan sonra gelen böyle büyük teklifleri değerlendirmek, bizden büyük firmalarla rekabet etmek istiyoruz.

***

MHP’liler şunu bilmeli ki, ticaretin partisi olmaz. Ben Ak Partili, Türköz firması sahipleri MHP’li… Başka partili biri de ihaleyi katılabilirdi. Burada önemli olan siyasi partiden ziyade, ihale koşullarını yerine getirip getirmemeleridir. İhale açık attırma usulüyle yapıldı. Her şey çok şeffaftı… İhale komisyon başkanlığını bizzat Belediye Başkanı yaptı. Ayrıca ihale sırasında CHP’li meclis üyeleri de vardı. Her şey, ihaleye katılanların gözü önünde gerçekleşti”

***

Başkan Koyun’a Derince Belediyesi ihaleyi iptal edebilir mi? diye sordum.

-“Belediye ihaleyi niye iptal etsin ki? İhale açık artırma usulü ile yapıldı. İhaleye iki firma katıldı. Yapılan ihale sonrasında ihaleyi biz kazandık. Bu Engin Koyun’a doğrudan temin yoluyla verilen bir ihale değil ki? Zaten Sayın Başkan bizzat ihaleyi kendisi yönetti. İhalenin iptal edileceği söylentileri doğru değil.”

***

Koyun’a 25 milyon lirayı Derince Belediyesi’ne zaman vereceğini sordum.

-“Biz ihaleyi 25 milyon liraya kazandık. İhale kanunlarına göre 15 gün içinde bu parayı ödeyeceğiz. Şunu ifade etmeliyim ki, bizim firmamız ortaklardan kurulu bir firma. Bu parayı ödemek için bankalardan kredi konusunda yardım isteyeceğiz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; biz bu ihaleyi daha fazla para kazanalım diye girmedik. Biz sadece bu ihaleyi kazanarak B sınıfı olan belgemizi A sınıfı yapmak için girdik. Derince Yenikent Mahallesi’ne uygun güzel konutlar yapacağız.  Herkesin böyle bilmesini istiyorum” dedi.

***

Yelkent İnşaat firmasının sahibi Engin Koyun’un görüşleri böyle…

Koyun, ihaleyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu…

Koyun, firmasının B sınıfında olduğunu, A sınıfına yükselebilmek için 500 konutluk bir proje yapması gerektiğini, bu yüzden de 25 milyon liraya ihaleyi alarak konut projesini gerçekleştireceğini söyledi… Firmasının A sınıfına yükseldikten sonra kendisinden daha büyük firmalarla rekabet edebileceğini ifade etti…

Koyun’un bu gerekçesi, bana çok mantıklı geldi…

Zira bazı firmalar, kar edemeyeceklerini bile bile sadece referansları güçlü olsun diye de ihaleye katılıp kazandıklarına daha önceden şahit olmuştuk. 

 Koyun ayrıca, ihalenin açık artırma usulü ile yapıldığını, isteyen her firmanın bu ihaleye katılabileceğini, bu ihalede rant olsaydı, kendisinden daha büyük firmaların ihaleyi katılıp, ihaleyi alacağını söyledi…

Koyun’un bu söylemi de çok mantıklı…

Derince Belediyesi ihale açtı, ihaleye daha büyük firmalar katılabilirdi… Ama sadece iki firma katıldı. Engin Koyun, A sınıfına yükselebilmek için bu ihaleye katıldığını açık açık söylüyor. Bir amaç uğruna bu ihaleye katıldığını belirtiyor…

***

Yukarıda Yelkent İnşaat firması sahibi Engin Koyun’un ihaleyle ilgili görüşlerini yazdım.

Şunu yineliyorum ki;

İhaleyi kimin aldığından ziyade,  Derince Belediyesi’nin o araziyi satışını tasvip etmiyorum.

O arazinin yeşil alan olarak değerlendirilmesini isterdim.

Derince Belediyesi’ni yöneten belediye başkanları belediyeyi borç batağı içine koyacaklar, çıkış yolu olarak da belediyenin arsasını satacaklar.

Bu doğru bir davranış değil… 

İhaleyi kazanan Engin Koyun’u kutluyoruz…

 

Makine Mühendisleri  Romanya’ya gezi düzenliyor

Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, üyelerine yönelik Romanya gezisi düzenledi. 18-22 mayıs tarihleri arasında 3 gece, 4 gün olarak planlanan gezi, 18-22 Mayıs tarihleri arasında organize edilecek.  Kişi başı ücret 290 euro olarak belirlendi. Ayrıca 120 euro da vize ücreti alınacak. Otobüsle yapılacak geziye katılmak isteyenler Oda’ya başvurabilir.

 

İzmit’te Türk usulü önlem

“Burası Türkiye” dedirtecek olay bu kez İzmit’te yaşandı. Bağdat Caddesi, Kocaeli İl Göç İdaresi tam karşısında bulunan otobüs durağının yanındaki beton kanalizasyon kapağı kırıldı. Günlerdir bu kapak tamir edilmedi. Vatandaşlar da her hangi bir kazaya sebebiyet vermesin diye kırılan kapağın üzerine  taş koydular. Bu manzarayı görenler, “yetkilerin kafasına bu kadar taş düşsün. Neden gelip bunu tamir etmiyorlar” diye isyan ediyorlar.

 

KOÜ’de çay protestosu

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesinde öğrenim gören Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, çay fiyatına isyan etti… Öğrenciler, 1 lira olan çayın 1 lira 50 kuruş olmasını hazmedemedi. Öğrenciler işletmecinin çay fiyatını düşürmemesi üzerine okulun bahçesine semaver kurup, ücretsiz çay dağıtımı yaptı. Ayrıca poğaca ve simit de dağıttılar.  İki gün süren eylemden sonra öğrenciler bir de imza kampanyası başlattı. Öğrencilerin başlattığı eylemin giderek büyüdüğünü gören kantin işletmesi öğrencilerle görüştü. Görüşme sonucu çayın fiyatı 75 kuruşa çekildi. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri yaptıkları eylemin karşılığını almış oldu.

 

Üzülmez moral verdi

Kartepe Belediye Başkan Hüseyin Üzülmez, Maşukiye Mahallesi sakinlerinden Selim Yeşildağ’ı, Ataşehir Mahallesi’nde oturan Mehmet Avşar ve Cevat Birinci’yi tek tek hasta yataklarında ziyaret etti. Hastaların durumu hakkında da bilgi alan Başkan Üzülmez aile fertlerine, ihtiyaç duydukları konularda yardımcı olmak adına üzerlerine düşeni her zaman yapmaya hazır olduklarını da belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR