Belediyelerde ücretsiz özellerde ücretli

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Hükümet seçim öncesi 65 yaş üstü vatandaşlar için bir hak tanıdı.

Çıkartılan yasayla 65 yaş üstü vatandaşlar toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanacaktı. Uygulama yürürlüğe girdi, ancak yasa sadece belediyeye ait otobüslerde uygulanıyor. 65 yaş üstü vatandaşların iddiasına göre kooperatiflere ait araçlar halen 65 yaş üstü vatandaşlardan ücret talep ediyormuş.

Önceki gün gazetemize gelen emekli dernekleri ve sendikalarının temsilcileri, toplu taşıma ile ilgili sıkıntılarını anlattılar, sorunların aktarılacağı bir makamın bulunmadığından dert yandılar.

Yanıma gelen

Türk Emekli-Sen Başkanı Ekrem Ertürk, Birleşik Emekliler Dernek Başkanı Alemdar Alp Timincioğlu, Türk Emekli-Sen Kadın Kolları Başkanı Asena Güllü ve Türk Emekli-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Suat Sonugelen ile bir süre sohbet ettik.

Yürürlüğe giren yasanın bir türlü uygulamaya geçmediğin söyleyen emeklilerin hayli dertli olduğunu gördüm.

Türk Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ekrem Ertürk, “65 Yaş üstü ücretsiz seyahat hakkı verildi. Bunu uygulamayan belediyeler ve otobüs şirketleri 50 bilet oranında cezaya çaktırılır dendi. Ancak konuyu takip eden bir muhatap bulamıyoruz. Kooperatifler yasayı uygulamıyor, şikayet edecek merci bulamıyoruz. Ulaşım Daire Başkanlığına gittik, bizi vali yardımcısına yönlendirdiler. Vali yardımcısına gittik başka bir vali yardımcısına gönderildik. Ancak halen sorunumuzu çözemedik” diyor.

Aslında bu durum tam da şu deyimin karşılığı; “Aşağı tükürsek sakal, yukarı tükürsek bıyık”.  

65 yaş üstü kendisine yasayla verilen hakkı kullanmak istiyor. Bana sorarsanız son derece haklılar. Öte yandan minibüsçü esnafı, üzerine binen vergi, akaryakıt zammı, şoförü, sigortası ve daha birçok kalem giderini hesaplayınca “Bizim ücretsiz taşıyacak gücümüz yok” diyor.  Eee onlar da haklı.

Bir gruba tanınan hak, diğer grubu mağdur etmemeli, bu işin oluru iki tarafı da düşünerek yapılmalı. Minibüsçüler, vergi indirimi karşılığında 65 yaş üstünü ücretsiz taşımaya hazır. Uygulama alt yapısı oluşturulmadan başlamıştır. Minibüsçü esnafı mağdur edilmemeli. Sosyal devletin gereği budur. Birinden alıp birine vermek sosyal devlet anlayışına sığmaz.

Ancak eğer bir yasa çıktıysa, o yasanın gereği doğrultusunda davranmak vuku bulmalı.

65 yaş ve üstü yolculardan ücret alarak kanunları hiçe sayamayız.

Toplu taşıma araçlarında istenmedik görüntülerin yaşanmaması için yerel idareciler, kanunun uygulanabilmesini sağlamalı.

 

O köyde iletişim sıfır

Yıl 2014…

Yer Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir köy.

Körfez’e bağlı Alihocalar Köyü Ömerli Mahallesi tam bir mahrumiyet bölgesi. Eee bir köyde 15 hane 45 kişilik nüfus olunca, haliyle bazı imkanların sunulması da gecikiyor.

Köyde 1.5 yıldır telefon kullanılamıyor. Köye giden telefon kabloları çalındıktan sonra, bir daha bu köye kablo döşenmemiş. Bölgede hiç kimsenin ev telefonu bulunmuyor.

İnternet…?

Onun adını bile duyan yok.

Cep telefonu mu?

Heh işe o var, ancak sadece oyun oynamak için. Çünkü köyde cep telefonları da çekmiyor.

Çok da abartmayayım, cep telefonlarının çektiği bölgeler de var. Ancak hareket halindeyken değil. Önce cep telefonunun çeken bir yere sabitlemeniz gerekiyor. Sonra arama yapmanız gerekiyor.

2014 yılının en mağdur köyü seçilen Alihocalar Köyü Ömerli’de, bir yangın çıksa, eninde sonunda dumanı gören biri itfaiyeye haber verir ancak yine de güvercinle haberleşme tekniklerinin acilen geliştirilmesi gerekiyor.

Bir hasta olduğunda 112’ye güvercin göndererek yardım istemek için.

 

++++++

 

13 Nisan’da Hz. Muhammed’i yaşamak

 

Kutlu Doğum Haftası geldi çattı. İslam alemi için son derece önemli bir haftadır bu hafta.

Bu önemli haftaya münhasır iki etkinliği duyurmak istiyorum size. UMUT-DER tarafından tertiplenen ve Perşembe Pazarı Alanı’nda yapılacak olan program 13 Nisan günü saat 14.00’te başlayacak. Üstelik programa katılanlara, kuran’ı Kerim hediye edilecek.

Bir diğer etkinlikte Körfez Müftülüğü tarafından organize ediliyor. 13 Nisan Pazar günü saat 14.00’te başlayacak olan etkinlik Sevindikli Köyü İlköğretim Okulu Bahçesi’nde yapılacak. “Peygamberimizi, din ve samimiyet” temalı kutlu doğum etkinliği geniş bir programla sunulacak.

 

Tüpraş Ar-Ge merkezi

Salı günü açılacak

 

Tüpraş 15 Nisan Salı günü önemli bir açılışı gerçekleştiriyor. İşletmenin İzmit Rafinerisi içerisinde yapımı tamamlanan Araştırma- Geliştirme Merkezi’nin açılışı, planlanan tören ile gerçekleştirilecek. Bu önemli açılışın önemli konukları da olacak. Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık açılışa katılacak. Unutmadan hatırlatayım, açılış saati 14.00…

 

 

 

Özel Yetenek Etüt Merkezi

faydalı bir etkinlik planlıyor

 

Özel Yetenek Etüt Merkezi, İzmit’te bulunan ilk ve orta öğretim okullarının Okul Aile Birliği Başkanlarına ve üyelerine kahvaltılı toplantı organize ediyor. Kurumun ve kadrolarının tanıtımının yanı sıra Rana Kaplan Koçluk Merkezi’nin kurucusu uluslararası Koç ve Eğitim Uzmanı Rana Kaplan, “Koç anne, baba” başlıklı sunumu yapılacak. 26 Nisan Cumartesi günü saat 10.00’da Tanyıldız Restauratta yapılacak olan bu etkinlikte, iyi bir ebeveyn olmanın sırrını da verecek 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR