YAĞLIGÜREŞ

MAKALEYİ DİNLE

Yağlı Güreş talimatında  Değişiklikler yapılarak müsabaka işleyişi ve sonuçlarının münazaraya yer vermeyecek şekilde düzenlenmesi sağlanmış olacaktır. Yağlı Güreş sezonuna gireceğimiz önümüzdeki günlerde yeni uygulama yapılacaktır. Pehlivanlara ve güreş severlere duyurulur.

Tarihi Kırkpınar, geleneksel, birinci sınıf ve mahalli güreşlerde dereceye giren sporcular

diskalifiye veya doping sebebiyle derece ve sıralamasının iptali halinde alttaki sıralamada

bulunan güreşçiler yukarıya doğru Yağlı Güreş Merkez Hakem Komitesi kararı ile kaydırılır. Eğer 1 inci veya 2 inci olan sporculardan birisi dopingden dolayı diskalifiye olursa, diskalifiye olan güreşçiye yenilerek 3 üncü olan güreşçi bir yukarı çıkarak ikinci olur. Diskalifiye olan finaliste kaybederek 5 inci olan güreşçi üçüncü olur ve sıralamanın devamı yukarı doğru kaydırılarak yapılır.

h)Bütün boylarda ihtar, müsabaka sonuna kadar geçerlidir. Normal sürede sonuçlanamayan müsabakalarda puanlamaya gidilir. Puanlamada 2 puana ulaşan sporcu galip sayılır. Puanlama 0-0 veya 1-1 beraberlik halinde sonuçlanmış ise puanlamada uzatmaya gidilir. İlk puanı alan sporcu galip ilan edilir.

1) Minik ve teşvik boylarında; müsabaka süresi;10 dakika, puanlama süresi 3 dakika ,

Tozkoparan ve Ayak boylarında; müsabaka süresi; 15 dakika, puanlama süresi 5 dakika,

Deste ve Küçük Orta boylarında; müsabaka süresi; 20 dakika, puanlama süresi 5 dakika,

Büyük orta boyunda; müsabaka süresi 25 dakika, puanlama süresi 5 dakika,

Baş altı ve Baş boyunda müsabaka süresi; 30 dakika, puanlama süresi 5 dakikadır.

 2) Baş boyunda tarihi Kırkpınar ile 2 veya3 günlük güreşlerde ikinci turda güreşçi sayısına göre 4 ve 4 ün katlarına getirilir. Güreşçiler seri başı sistemine göre kura çeker organizasyonlarda uygulanacak seri başı siste

mi Merkez Hakem Komitesi tarafından belirlenir.

 3)Hakem Komitesi uygun görürse Tarihi Kırkpınar ve geleneksel güreşlerde yarı finalde

karşılıklı kura çekme yetkisine sahiptir.

  4) Tarihi Kırkpınar geleneksel, birinci sınıf ve mahalli yağlı pehlivan güreşlerinde yarı

finalde rakiplerine yenilen her iki güreşçi, o boyda 3 üncü ilan edilir. Klasman sıralamasında buna uygun olarak 4 üncülük derecesi belirtilmez. Sıralama 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 5 inci şekilde yapılır.

5)Puanlama güreşinde en fazla puan alan ve 3 ihtar verdiren güreşçi galip ilan edilir. (kıs bet yırtılması durumunda edep yerleri görünmüş ise yenik sayılır. edep yeri görünmemiş ise müsabaka devam eder.)

  6) Normal süre içerisinde pasif güreş sebebiyle 3 ihtar alan güreşçi mağlup ilan edilir.

  7) Daha önce alınan ihtarlar puanlama güreşinde geçerlidir.

   8)Her iki güreşçi pasif güreşirse 3 ihtar alarak diskalifiye edilir.

   9)Birinci turdan sonra herhangi bir sebepten dolayı boylardaki güreşçi sayısı tek

numaraya düşerse birinci kura çekiminde hangi numaraya eş ise o numara tur atlamış

olur.

10)Her boyda ilk turda sporcuların tamamı güreşir.5,7,9,11,23,51 gibi son numara tek

kalacağı için tur atlar. (ikinci turda 4-8-16-32-64 ve 128 gibi sayılara geldiği için tur

atlayan sporcu katlar bulunsa dahi ikinci turda bir numaraya yazılır.

 11) Pozisyon ne olursa olsun güreşler düdükle başlar anonsla biter.’elektrik kesintisi veya herhangi sebepten dolayı hakemin düdüğü geçerlidir. Anons yapılmadığında puanlama güreşi kule hakeminin talimatı meydan hakeminin düdüğü ile başlar ve biter.Cazgır veya kule hakeminin normal sürenin bittiğini anons ettikten sonra düdük çalınarak güreş durdurulur.puanlama güreşine geçilir.

12)Puanlama güreşinin son dakikası maçı yöneten hakem tarafından “son dakika” diye

sporculara sözlü olarak bildirilir.

13) Tartı; Müsabaka günü saat: 08:00 ile 10:00 saatleri arasında Federasyonun görevlendirmiş olduğu hakemler tarafından, yapılır. (Tartı saati ve süresi için organizasyonun programı ve katılacak sporcu sayısı dikkate alınır. Hakemler dışında yapılan tartılar geçersizdir.)Tartı saatine yetişemeyen güreşçiler müsabakaya alınmazlar. Güreşçiler tartıya şort, eşofmanla çıkar, tartılan her sporcu ismini yazdırarak kura’sını çeker. Tartıda lisans ve kimlik belgesi zorunludur.

15)Eğer iki finalist final müsabakası sırasında ikisi birlikte centilmenliğe aykırı hareketlerden dolayı diskalifiye olurlar ise üçüncü olan güreşçiler arasında kura çekilir. Kurada kazanan güreşçi birinci diğer güreşçi ikinci olur. Beşinci ve altıncı olan sporcular üçüncü olurlar.

16) Tarihi Kırkpınar da baş güreşlerinde 30 dakikalık normal sürenin bitiminde yeniş yoksa 2 dakika dinlenme verilir. Cazgırın anonsu ile puanlama güreşine geçilir.

 Yağlı Güreşin Günlük Programı:

Güreş sayısına göre bir günde sonuçlanacak güreşlere saat 10:00‟da başlanır. 2 ve 3 gün

yapılacak güreşlere ilk gün saat 14:00’de başlanır. İkinci ve üçüncü gün güreşlerin başlangıç saatleri kule hakem heyeti tarafından ilan edilir 2 ve 3 gün yapılan güreşlerde son müsabakalar hava kararmadan kesin olarak sonuçlandırılmak üzere gerekli tedbirler alınır ve güreşlerin zamanında bitirilmesi sağlanır. Özel durumlarda müsabaka saati kule başhakemliği ile organizasyon kurulu başkanlığının ilan ettiği saatte başlar.

Güreşlerin Başlaması ve Peşrev

Güreşler, eşleme tamamlandıktan sonra varsa minik ve teşvik güreşleri, yoksa boy güreşçilerin güreşi ile başlar. Cazgırların davetine uymayan ve meydana gelmeyen güreşçi diskalifiye edilir. Güreş meydanına çıkan güreşçinin kısbetini giymiş ve paçalarını bağlamış olması gerekir.

 Gelecek yazımda boy ayırımlarını yazacağım. Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR