TURİZM HAFTASI

MAKALEYİ DİNLE

Turizme zamanında önem verip kucak açan birçok ülke milli gelirlerinin büyük bir kısmını buradan sağlamışlardır. Yunanistan, İtalya gibi birçok ülke Turizm sayesinde hem ülkelerini tanıtmışlar, hem de zahmetsiz para kazanmışlardır. Turizme, bacasız fabrika denilen söz oldukça yerindedir. Gezme, görme, araştırma, inceleme veya başka bir maksatla gelen kişiler kaldığı süre ile orantılı bir şekilde döviz bırakırlar. Bugün teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, işleri ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın oturduğumuz yerden dünyanın öbür köşesinde olan biteni anında görmemize ve öğrenmemize rağmen insanoğlu yine de seyahat ederek birçok şeyi yerinde görmek ister. Değişik amaç ve merak yüzünden insanoğlu gezmeyi ve görmeyi istemektedir. Bu önlenemeyen istekler nedeni ile insanları kendine çeken ülkeler daima kazançlı çıkmaktadır.
Türkiye, herkesin ilgisini çekecek özelliklere sahiptir. Bir günde dört mevsimi yaşayan yerlerimiz mevcuttur. Bursa - Uludağ da çeşitli kış turizmi yaşanırken, hemen eteğinde Gemlik’te denize girmek mevcuttur. Anadolu tarihin her döneminde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ülkemiz, tarihi, turistik yönden ilgi çeken zengin bir hazinedir. Özellikle son yıllarda konaklama tesislerinin de tamamlanması ile büyük çapta turist akınına uğramaktadır. Özellikle Antalya gibi sahil çevresinde ki yörelerimiz gittikçe artan değere sahip yerlerimizdir.
Turiste ne kadar imkan tanırsak tanıyalım insan ilişkisi ön plandadır. Turist cennet bir köşede bulunsa dahi onu karşılayanlar, hizmet edenler, güler yüzlü ve tatlı bir dille karşılanamayıp, huzurunu temin edemez ise o cennet yer cehenneme dönüşür.
Turiste hizmet edecek dil bilen elemanın önemi çok büyüktür. Bunun için otelcilik ve meslek okulu mezunlarının yeterli sayıda olması gerekir. Turizm kültürünü, gelen turistin dilini bilmeyen bir elemanın yararı ve önemi olamaz.
“ Turizm altın yumurta yumurtlayan bir tavuktur “ sözünün anlam ve önemini bilerek bir davranış sergilenmesi gerekir. Ülkemizde gittikçe yaygın bir şekilde Turizme önem verilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı bilinçli bir şekilde bu konuyu ele almaktadır.
Kocaeliler’in yakından gördüğü ve izlediği gibi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, içerisinde bulunacağımız hafta ile ilgili anlamlı ve önemli etkinlikler düzenlemektedir. Bilgisine başvurduğum İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan aşağıda ki sözleri ile bizi bilgilendirmektedir. Duygu ve düşüncelerini aynen sizlere aktarıyorum:
“ Turizm, bugün dünyanın en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerinden biridir. Tüm dünyada hem turist sayısı hem de gelir açısından en çok payı Akdeniz havzasında yer alan ülkeler almaktadır. Bu ülkelerden biri olan Türkiye ise son 25 yıl içinde yatak kapasitesi ve ziyaret sayısını büyük bir hızla artırmıştır.
Son yıllarda ülkemizde gelişen Kültür Varlıklarını Koruma, kullanma denge unsuru içersinde büyük mesafeler kat etmiştir. Bu da ülke turizminin katkı sunacaktır. Uygarlıklarının beşiği olan yurdumuz gerek kültürel varlıkları ile gerekse doğal güzellikleri ile turistler için çok önemli cazibe merkezidir.
İlimiz sanayi kentinin yanında artık bir kültürel ve turizm kenti olarak adından söz ettirmektedir. Kandıra sahillerinin ve Kartepe Kış Sporları Merkezinin hayata geçirilmesi ile alternatif turizm aktivitelerinin yapılabileceği alanları turistlerin hizmetine sunuldu. Bu çalışmalar bundan böyle de devam edecektir.
Tüm kent halkımızın kültür değerlerinin korunması, koruma bilincinin gelişmesi, turizme önem vermesi sonucunda daha da artacaktır.
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın bu yıl 36.sı, gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle ülkemizde ve ilimizde coşku ile kutlanmaktadır. Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği Turizm Haftası Programından bazıları şunlardır:
1- Kocaeli Valisi Sn. Ercan TOPACA’nın ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. İbrahim Karaosmanoğlu’nun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Turizm Temsilcilerine ziyareti,
2- Türkiye’nin 7 Bölgesinin Yöresel yemekleri ikramı
3- Sabancı Kültür Sitesi’nde “ Kocaeli’nin Kültür ve Turizm Değerleri “ konulu Resim Sergisi.
4- Sabancı Kültür Sitesi’nde Reyhan Kutsi’nin “ Denizden Gelen Esintiler “ Kişisel Resim Sergisi.
5- Kar şiir dinletisi, Su Sporları gösterisi, Tiyatro gösterisi gibi daha nice
etkinliklerle Turizm Haftası kutlanacaktır. Etkinlikleri düzenleyen ve emeği geçenleri kutlayıp, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’a hizmetleri için teşekkür ediyorum.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR