CHP, belediyelerin peşini bırakmıyor!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kartepe Belediyesi ve Kandıra Belediyesi’nin peşini bırakmıyor. Akar önceki gün TBMM kürsüsünde yine iki belediyeyi hedef alarak AKP hükümetini eleştirdi.
Akar’ın konuşmasından bazı kesitler;
Sayın Bakan (İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin), daha önce size soru önergesi olarak vermiş olduğum Kartape Belediyesi, yine Meclis kürsüsünden belirtmiş olduğum Kartepe Belediyesi hakkında henüz sizden cevap alamadım. Uzun süre oldu, üç ayı buldu. Kartepe Belediyesi’nde belirgin bir suiistimal var, rüşvet var ve bunlar hâlen görevlerine devam ediyorlar. Rüşvetin ispatı, kanıtı, kendi itirafları var. Teknik takibe takılmış, resmî bunlar, savcılık iddianamesinde de var. Bu konuda henüz ne beni ne de kamuoyunu bilgilendirdiniz. Dosyayı size de bizzat kendim elimle sundum, yine de bu konuda bir sonuç alamadım. Nedir, Kartepe Belediyesi’ndeki olay yasal mıdır değil midir? Bir suç işlenmiş midir, işlenmemiş midir? Artı, AKP İlçe Başkanı da var içerisinde, bu konuda ne yaptınız? Bunu da öğrenmek istiyorum.
***
Kandıra Belediyesi’nde de şaibe var.
Kandıra Belediyesi Meclisi komisyonunda AKP’li ve CHP’li belediye meclis üyeleri Savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Savcılık Belediye Başkan Cengiz Kan ile beraber 6 kişiyi savcılığa davet ediyor, 1 kişiyi tutukluyor, diğerlerini serbest bırakıyor. Yalnız, Belediye Başkanını da 10 bin TL kefaletle serbest bırakıyor. Savcılık yine üst mahkemeye başvuruyor tutuklanması istemiyle, üst mahkeme de Belediye Başkanını tekrar serbest bırakıyor Sayın Bakan.
***
Arkadaşlar, yine bir şey daha söyleyeceğim: Elinizi vicdanınıza koyun, AKP belediyeleri dışındaki belediyelere uygulamış olduğunuz zulmü bir gözden geçirin. Hukukun üstünlüğüne inanmış Türkiye Cumhuriyeti parlamenterleri olarak hukukun nasıl katledildiğini, yargının nasıl hükümet veya iktidar lehine işletildiğine hep beraber şahit oluyoruz. Bunun önüne geçin, bu size zarar vermez, avantaj sağlar. Adında “ak” olan partinin belediye başkanlarının çok ak olmadığını görüyoruz. Bu da devletin savcıları tarafından tespit edilmiş, tutanaklarda, resmî kayıtlarda görebiliyoruz. Bunlar için gerekli işlemleri yapın diyorum ve gereğini yerine getirin.
***
Eğer gereğini yerine getirmezseniz ne olur? Evet, temcit pilavı gibi, her kürsüye çıkışımda bunları söyleyeceğim, her yerimden söz alışımda bunları söylemeye devam edeceğim. Eğer bir suç varsa bunu CHP’li, MHP’li veya AKP'den olsun olmasın hepsinin yargılanması veya adalet önüne çıkarılması taraftarıyız. Bizim belediyelerimize bir ayrıcalık yapın demiyoruz, ama sizin belediyelerinizi de aynı denetim mekanizmalarından geçirin. Bakın Büyükşehir’deki şirketlere bakın, ne hale getirdiklerine bakın: Sadece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 8,5 trilyon lira reklam gideri harcamış. 8,5 trilyon lira! Yazık, günah değil mi bu ülkenin parasına? Yazık değil mi bu ülkenin halkına? 700 lira alan asgari ücretliye yazık değil mi? Atanamayan öğretmene yazık değil mi?
Arkadaşlar, belediyelerin harcadıkları para Türkiye Cumhuriyetinde görülmemiş bir rakama ulaşmıştır. Arkadaşlar bizimkini de denetleyin, bunları söylerken bizimkileri ayırın demiyorum”..
Akar’ın konuşması böyle. Anlaşılan Akar, iki belediye ile ilgili kürsüden uzun bir süre daha konuşmaya devam edecek.Yıpranma payımızı istiyoruz!
Büyük Önder Atatürk, 89 yıl önce 16 Ocak’ta dönemin gazetecileriyle İzmit Kasrı’nda tarihi basın toplantısı yapmıştı…
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti de 1989 yılından bu yana 16 Ocak’ı Basın Onur Günü olarak kutluyor…
Dün İzmit Kasrı’nda yapılan törene protokol büyük ilgi gösterdi.
Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu başta olmak üzere bazı belediye başkanları da törende yer aldı.
***
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz, konuşmasında gazetecilerin yıpranma paylarının geri verilmesi istedi.
Gerçekten de biz gazeteciler için yıpranma payı önemliydi.
Cemiyet Başkanı Halit Yılmaz’ın gündeme getirdiği gibi yıpranma paylarımız mutlaka verilmeli…
Yılmaz’dan sonra Başkan Karaosmanoğlu, basının önemine değinen konuşma yaptı…
Geçen yıl düzenlenen törende Vali Ercan Topaca, katılım az olduğu için sitem etmişti. Dünkü konuşmasında, geçen yıla nazaran bu yıl katılımın daha iyi olduğunu söyledi. Kalem, kılıçtan keskindir diyerek basın mensuplarına biraz nasihatte bulundu. Önemli kararları önce basın mensuplarıyla görüşüp kamuoyunu bilgilendirdiğini, kamuoyundan gelen eleştirilere göre konunun değerlendirildiğini söyledi…
Bütün gazetecilerin Basın Onur Günü kutlu olsun…


İZAYDAŞ 2011 yılını değerlendirecek
İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü, 2011 yılını değerlendirme toplantısını bugün saat 09.00’da İZAYDAŞ Genel Müdürlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek. 2012 yılının da masaya yatırılacağı toplantıda çevre ve sağlıklı toplum için hayata geçirilecek yeni projeler tanıtılacak.


AKP Körfez’de yetki belgesi
AKP’de seçim süreci devam ediyor. Mahalle başkanlıklarına yeni isimler atanarak partinin dinamizmi sağlanıyor.
Önceki gün de Körfez’de yetki belgesi dağıtım töreni yapıldı.
AKP Körfez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Alçık, Atalar Mahalle Başkanı İrfan Körpe’ye, Esentepe Mahalle Başkanı Ercan Turan’a ve Yeniyalı Mahalle Başkanı Göksel Coşkun’a yetki belgesi verdi. Törene il yönetim kurulu üyesi Serhat Güneş, mahalle gençlik kolları başkanları ve yönetimleri katıldı. Kadir Alçık, “İnanıyorum ki mahalle başkanlarımız ve yönetimleri atandıkları bu görevde partimiz adına güzel çalışmalara imza atacaklar ve başarılı olacaklardır” dedi. Körpe, Turan ve Coşkun yetki belgesini aldıkları için oldukça mutlulardı.


AKP’li kadınlardan Dinelek’e ziyaret
AKP İzmit Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetiminden Zehra Aynacı, Mine Doğan, Sabire Ak, Nuray Yıldız ile birlikte Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hasan Dinelek’i makamında ziyaret etti. Demirtaş, yaptıkları ve yapacakları projeler hakkında Dinelek’e bilgi verdi. Dinelek de yeni seçilen Demirtaş ve yönetimine başarı dileklerinde bulundu. Dr. Hasan Dinelek ilk defa kadın kollarının kendisini ziyaret ettiği belirterek Demirtaş ve yönetimine teşekkür etti.


"Çocuklara Söz Geçirme Sanatı" konulu konferans
Derince Zirve Dershanesi, bugün Derince Sabancı İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda saat 18.00’de "Çocuklara Söz Geçirme Sanatı" adlı konferansa düzenliyor. Pedagog Ali Çankırılı konferansta velilere bağırmadan, sinirlenmeden ve ceza vermeden çocuklara nasıl söz geçireceğinizi anlatacak, sorularınızı cevaplayacak ve kitaplarını imzalayacaktır.
Konferansa katılım ücretsiz.
Dershane Müdürü Eğitimci–Yazar Fatih Ekinci, tüm velileri konferansa davet etti.


Erzurumlular’dan İspirli’yi ziyaret etti
Kocaeli, göç alan bir il.
En çok göç aldığı illerden biri de Erzurum.
Erzurumlular, 22 Ocak’ta etkinlik düzenleyecek. Bu etkinlik çerçevesinde ziyaretlerini sürdürüyor.
Kocaeli Erzurumlular Derneği Başkanı Avni Gözütok ve beraberindekiler İl Milli Etiğim Müdürü Nevzat İspirli’yi makamında ziyaret ederek 22 Ocak’ta Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenleyecekleri tanışma ve dayanışma yemeğine davet ettiler.
Dayanışma yemeğine AKP Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, CHP Milletvekili Hilal Kaplan ve MHP Milletvekili Lütfü Türkan da davet edildi.
Okullardaki eğitimin de ele alındığı ziyaret sırasında konuşan İspirli, davete riayet edeceğini ve bütün etkinliklere destek vereceğini söyledi.


İzmit’te yaşlısı da, genci de mutlu imiş
İzmit Belediyesi yeni başlattığı bir uygulamayla yaşlılar ve gençleri bir araya getiriyor. İzmit Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri de bu projede aktif olarak çalışıyor. İzmit’teki evlerinde ikamet eden 65 yaşın üzerindeki vatandaşlara yönelik yapılan ziyaretlerde gençler üzerinde “İzmit’in Kıdemlilerine” yazan karanfillerle yaşlıların kapılarını çalıyor ve onlarla sohbet ediyor.
Gençler önceki gün Gündoğdu Mahallesi’nde ikamet eden Selbiye Koç, Sıdıka Özkal, Mürvet Ceylan ve Zakire Ersoy’u ziyaret ettiler. Bu ziyaretleri gönüllü olarak, İzmit Belediyesi Gençlik Meclisi üyelerinden Faruk Korkmaz ile Ahmet Bozdağ gerçekleştirdi.
Gençleri ellerinde karanfillerle karşılarında gören “İzmit’in Kıdemlileri” hayli mutlu olmuş.
Belediyenin Sosyal İşler Birimi tarafından verilen bilgide uygulamanın her hafta tekrarlanacağı kaydedildi…
Şu bir gerçek ki AKP’li belediyeler, halkın ayağına gitmeyi çok iyi biliyor…


KONUŞAN FOTO:Bir emeklinin isyanı… Yorumsuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR