AKP’li İlyas Şeker ve Müge Olşen’in ortak benzerliğini biliyor musunuz?

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran genel seçimleri AKP için olmazsa olmaz seçimleri olarak görülüyor.

Bunun için de hedeflenen 400 milletvekilini elde etmek için AKP, milletvekilleri aday adayları arasında ince eleyip sık dokuyor.

AKP’den 73 milletvekili aday adayları arasında dikkat çeken iki ismin kaderleri hemen hemen birbirine benziyor.

 

YENİ DÖNEM

Bu isimler Milletvekili İlyas Şeker ve aday adayı Müge Olşen…

Hatırlanacağı üzere Milletvekili Şeker siyaset sahnesine Milli Görüş’ten çıktı.

Öyle ki CHP’li belediyelerin hüküm sürdüğü dönemde tek başına muhalefet yapan isim oldu.

Bütün basın mensuplarının çok ciddi bir haber kaynağı oldu.

CHP’nin belediyeleri kaybetmesi sonrasında İlyas Şeker için yeni dönem başlamış oldu.

 

16 YILLIK MECLİS ÜYESİ

İlyas Şeker İzmit Belediyesi meclis üyesi olmasının yanı sıra aynı zaman da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili oldu.

İmar konusunda başarılı çalışmaları her zaman dikkati çeken unsur oldu.

Parti içerisinde teşkilatçılığı ve başarılı seçim çalışmaları Şeker’in önünün açılmasını sağladı.

16 yıl belediye meclis üyeliği yapan İlyas Şeker, 2011 genel seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı olacak mı söylemleri dile getirilmeye başlandı.

 

ANKARA ÇALIŞMASI

Ancak partisinin genel merkezi tarafından alınan karar uyarınca parti içerisinde görev yapanlar veya belediyelerde görev yapanların istifaları etmelerinin önü kesildi.

Şeker’in milletvekili aday adaylığı için bu sefer başta KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eski Bakan Nihat Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık olmak üzere partinin ileri gelenleri Ankara’da temaslarına başladılar.   

 

MECLİSE GİTTİ

Bu temaslar sonrasında özel izin ile İlyas Şeker belediye meclis üyeliğinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.

Herkes o dönemde yaşanan bu istifa sonrasında Şeker’in listede kesin olacağı yorumunu yapmaya başladılar. Beklenildiği gibi oldu.

Şeker milletvekili adayı oldu. Ardından TBMM’ne gitti.  

 

LİSTEYE GİRDİ

Biraz farklı olsa da Milletvekili aday adayı olan Ayşe Müge Olşen’in durumu da İlyas Şeker’e benziyor.

Olşen partinin kuruluş aşamasında yer alamamasın karşın eski İl Başkanı Fikri Işık’ın listesinde yer alarak siyaset hayatına başladı. Aradan geçen zaman zarfında her kademe de görev alan Olşen, 2011 genel seçimleri öncesinde görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu. Olşen listede 9.sırada yer almayı başardı.

 

KADIN KOLLARINA ADAY

Ancak meclise gidemeyen Olşen, yeniden il yönetiminde görev aldı.

Milletvekili aday adayı olan Mahmut Civelek’in görevinden ayrılması sonrasında Olşen yeniden yönetime girmedi.

Olşen’in AKP Kadın Kolları Başkanı olacağı yönünde parti içerisinde hareketlenmeler olmaya başladı. Beklenildiği gibi de oldu.

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan tarafından kamuoyuna Olşen’in Kadın Kolları Başkan adayı olarak ilan edildi.

 

GÖREV VERİLİR

Milli Görüş çizgisinden gelen siyasetçilerin öğrendikleri bir şey varsa o da “Görev istenmez verilir” mantığıdır.

Bu kural AKP içerisinde her zaman ortaya çıkan bir söz olmuştur.

Olşen’e Kadın Kolları İl Başkanlığı tebliğ edilmesi kendisinin de kabul etmesi sonrasında kamuoyu kongreye kilitlendi.

 

YENİDEN ADAY ADAYI

AKP Milletvekili Sibel Gönül’ün yeniden milletvekili adayı olmaması sonrasında dengeler değişti. Olşen, milletvekili aday adayı olmak için görüşmelere başladı.

Bu yaşanan süreç sonrasında Olşen gereken izinleri alması sonrasında milletvekili aday adayı oldu.

Olşen’in bu kararı sonrasında parti içerisinde bazı eleştiriler yapılsa da destek verenlerin sayısı daha fazla oldu. 

Milli Görüş çizgisinden gelen isimlerin önemli etkisi olduğu partide “Görev istenmez verilir” sözünün nasıl işleyeceğini hep birlikte göreceğiz.    

 

TEMAYÜLDE BAŞARILI OLDU

Teşkilatlarla yapılan temayül yoklamasında üçüncü olan, kadınlar arasında da birinci olan Müge Olşen, STK’larla yapılan temayül yoklamasında da oldukça yüksek bir oy alacağı konuşuluyor.

Sayın Olşen, şu sıralar ilçe ilçe dolaşıyor…

Bütün dernekleri ziyaret etmeye çalışıyor. 

2011 seçimlerinde listenin 9.sırasında yer alan Olşen’in 7 Nisan’da açıklanacak listenin ön sıralarında olması bekleniyor.

 

 

CHP’li Tan moral veriyor

Yaşlılar Haftası nedeniyle Kozluk Mahallesi’nin eski muhtarı Veli Çam’ı ve akabinde mahalledeki hastaları ziyaret eden CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Müzeyyen Topçu Tan, yaşlıların gönlünü aldı.. Görüştüğü mahalle sakinlerinin, Muharebe Meydanı'nın rant meydanı haline gelmesine şiddetle karşı çıktığını anlatan Tan, çok uzun yıllar mahalleye yön vermiş olan Muhtar Çam’ın mahalleye ilişkin anılarını dinledi, görüşlerini aldı.

 

Recep, Tayyip ve Erdoğan ismi revaçta

Kartepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan ve Rahmiye Mahallesi’nde oturan Selçuk Gezer ve ev hanımı eşi Sureyhan Gezer çiftinin 10. Çocukları dünyaya geldi. Recep Tayyip Erdoğan adı verilen bebeği evinde ziyaret eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gezer ailesi ile bir süre sohbet etti ve bebek ile annesinin sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Her dönem liderler birilerinin idolü olur. Bu dönem Recep, Tayyip ve Erdoğan isimleri revaçta…

 

Ufuk Kaptan’ın annesi ameliyat oldu

Kartepe Belediyesi Basın Yayın çalışanı Ufuk Kaptan’ın annesi Hikmet Kaptan, KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bir ameliyat geçirdi. Kaptan, erken tanı sayesinde sağlığına kavuşan annesi Hikmet Kaptan’ın sağlık durumuyla ilgilenen fakülte dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’a genel cerrahi servisine ve hastane yönetimine bizim aracılığımızla teşekkür ediyor ve minnetlerini sunuyor. Bizde Kaptan ailesine geçmiş olsun diyoruz.

 

Nejdet Hoca Gümüş lisesinde

Yaklaşık 12 yıl İzmit Final Dershanesi’nde, son iki yıldır da Bilecik Final Dershanesinde müdür olarak görev yapan İzmitli tanınmış eğitimci Nejdet Özmen, yeni kurulan Özel Gümüş Lisesi’ne Genel Koordinatör olarak atandı. İzmit’te Hürriyet Caddesi’nde uzun yıllardır dershane olarak faaliyette gösteren Gümüş Dershanesi, dershanelerin okula dönüşme projesi çerçevesinde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında özel lise olarak hizmet verecek.

 

Üzülmez’den Hasta Ziyareti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Arslanbey Mahallesi’nde Remzi Kolay, Halil Dalgıç, Zeynel Öztürk’ün evlerine konuk oldu. Başkan ve beraberindekiler tedavilerini evlerinde sürdüren vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunurken hasta yakınlarından da hastalar hakkında bilgi aldı. Üzülmez’in bu ziyaretleri hastaları çok mutlu ediyor. Üzülmez’e bol bol dua ediyorlar

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR